1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. Müjde Kız Öğrenciye 675 TL Erkek Öğrenciye 475 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın...
Müjde Kız Öğrenciye 675 TL Erkek Öğrenciye 475 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın...

Müjde Kız Öğrenciye 675 TL Erkek Öğrenciye 475 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın...

Muhtaç durumda olan bireylerin biraz olsun yüzü gülecek. 2020 yılında dar gelirli engelli ve yaşlı vatandaşlar devlet desteği ile 2.191 lirayı geçecek ödeme alabilecekler. İşte haberin detayları…

A+A-

Devlet tarafından milyonlarca şanssız vatandaşa “şefkat ile” uzatılıyor. 2002 yılında 1.3 milyar lira olan sosyal yardım 2019 yılının sonunda 55 milyara yükseldi. Bu yıl bütçeden sosyal yardımı için 69.5 milyar para ayrıldı. Ekonomik olarak yetersiz olan vatandaşlar devlet tarafından destekleniyor ve evde bakım maaşı 65 yaş aylığı ile toplamda 2.191 TL elde ediyorlar. Bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenecek olanlara da aylık 1.542 TL ödeme yapılıyor. Eğitim desteği, belediye yardımları, engelli vatandaşlar da önceden 460 TL maaş alıyordu bugün 567 TL'den başlayan ödemeler ile biraz olsun rahatlayacak.

Dar Durumlu Vatandaşa Şartlı Eğitim Yardımı

Düşük gelirli hiçbir sosyal güvencesi olmayan fakat ilk ve orta öğrenim çağında çocuğu olan ailelere ödenen yardımdır. Fakat, ailelerin bu yardımları alabilmeleri için çocuklarını okula göndermesi koşulu vardır. Ek olarak, ailede kişi başına düşen aylık net kazanç; asgari ücretin 1/3’ünden düşük olduğunu belirmelidir, bu şartlarda yardım herkese verilecektir.

İlköğretim okullarına giden öğrencilere;

 • Erkekler öğrenci için 45 TL, ödeme
 • Kız öğrenciler için ise 50 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Öğrenci ortaöğretim çağında ise erkek öğrenci için aylık 55 TL ödeniyor.
 • Kız öğrenciler için ise aylık 75 TL  maddi yardım sağlanıyor.
 • Öğrencilere 9 aylık eğitim döneminde toplamda kız öğrenciye 675 TL ödeme yapılırken erkek öğrenciye 475 TL ödeme yapılıyor...

Devlet tarafından ödenen Şartlı eğitim yardımı; dar gelirli ailelere yapılmaktadır gelir düzeyi iyi olan ailelere verilmeyecektir.

Belediye Yardımları Şartları Nelerdir?

SGK ve devletin vatandaşa verdiği maddi yardımların dışında belediyelerin yardımları da yapmaktadır. Sosyal Yardım ve Hizmet Yönetmeliği’ne göre dar gelirli kişilere sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Belediye yardımları kimlere veriliyor;

 • Yeme içme ihtiyacını karşılayamayan kişilere
 • Engelli ve yaşlılara
 • Doğal afetlerden dolayı yardıma ihtiyaç olan kişi ve ailelere
 • Hastalık nedeniyle iş göremez durumda olanlara
 • Belediyenin inceleme komisyonu tarafından desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen kişi ve ailelere.
 • Eğitim alanında yardıma ihtiyacı olan öğrencilere
 • Sigortalı çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan kişi ve ailelere

Belediyeler tarafından maddi destek ödenmektedir.

BELEDİYE YARDIMLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Durumunu anlattığı dilekçe

Belediyelere, muhtarlara ve kolluk kuvvetlerine başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurular belediye inceleme ekipleri tarafından gerekli incelemeler tammalanmasının ardından kişinin yardıma muhtaç olduğu kanat edilirse yardımlar verilecektir.

65 YAŞ AYLIĞI

65 yaş aylığı ülkemizde uygulanmış olan en eski yardımlardan bir tanesi ve yoksullara veriliyor. 65 yaş aylığı memur maaş zammı ve enflasyon oranına göre zamlandı.

2022 sayılı kanun uyarınca SGK'nın herhangi bir gelir veya aylık olmadan bir işte çalışmayan 65 yaşını doldurmuş tüm Türk vatandaşlarına devlet aylık bağlamaktadır. Daha önceki yıllarda 3 aylık ödeme yapılan maaş artık aylık olarak ödeniyor. 65 yaşını geçmiş ve gelir durumu iyi olmayan vatandaşlara yaşlılık maaşına bağlanmak için başvuru yapmaları halinde ödeme yapılıyor. SGK tarafından herhangi bir güvencesi, ek geliri veya taşınmaz mülkü olmayanlara aylık gelir 607 liranın altında olan vatandaşlara bu maaş verilmektedir.

Yaşlılık maaşı devlet tarafından sosyal sorumluluk kapsamında verilmeye devam ediyor. Yaşlılık maaşı ile ilgili yardımların ve projelerin neler olduğu konusunda zaman zaman haberler yapılıyor. Temmuz ayı ile birlikte yaşlılık maaşı 601 liradan 637 liraya yükselmişti. Şimdi ise ocakta memur maaş katsayısındaki artışa göre yaşlılık maaşı da yükselecek.

Devlet milyonlarca dezavantajlı vatandaşa “şefkat eli” uzattı ve 2002'de 1.3 milyar olan sosyal yardım bütçesi geçtiğimiz yılın sonunda 55 milyar olarak yapıldı. Bu yıl ise bütçeden 69.5 milyar ayrıldı. Asgari ücret ile birlikte evde bakım desteği de 1.460 lira 61 kuruş oldu. Bu tutar 6 ay için uygulanacak zamdan sonra da 1.519 liraya çıkacak. Hükümet 550.000 kişiye evde bakım desteği ödemesi yapıyor.

Anne ve babasını kaybedenlere ya da herhangi birini kaybeden 18 yaşından küçük bireylere nakit yardım yapılıyor. Yapılacak olan ödeme ebeveynlerin birinin vefat etmesi durumunda diğer ebeveyne verilirken her ikisinin vefat etmesi durumunda ise çocuğun bakımını üstlenen kişiye yapılıyor. Öksüz ve yetim yardımı 2 ayda bir 150 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet 2020 yılında yaşlı ve engellilere karşılıksız evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı ile toplamda 2.191 lira ödeme yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum