1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde Erken Emekli Olacaksınız! Bu Formüllü Kimse Bilmiyor! İşte Erken Emeklilik Yöntemi!
Müjde Erken Emekli Olacaksınız! Bu Formüllü Kimse Bilmiyor! İşte Erken Emeklilik Yöntemi!

Müjde Erken Emekli Olacaksınız! Bu Formüllü Kimse Bilmiyor! İşte Erken Emeklilik Yöntemi!

Normal koşullarda vatandaşlar emekli olabilmek için belirlenen şartların tamamını taşımalıdır. Ancak bu şartlar arasında sigortalılık süresi, prim ödemesi ve yaş yer alıyor. Erken emeklilik yöntemi nedir ve kimler erken emekli olabilir haberimizde…

A+A-

Normal koşullarda vatandaşlar emekli olabilmek için belirlenen şartların tamamını taşımalıdır. Ancak bu şartlar arasında sigortalılık süresi, prim ödemesi ve yaş yer alıyor. Emeklilik şartlarının en önemlisi olan sigortalı olunan tarih 1999 ve öncesine ait ise erken emekli şansı ortaya çıkabiliyor. 1999 yılından önce sigorta başlangıcı olanlar emekli maaşlarını bu yıl sonrası emekliliği hak edenlerden daha yüksek almaktadır. 1999 yılından önce sigortalı olan vatandaşlar emekli maaşlarını en düşük 1600 TL olarak alabilirler. Emeklilik maaşları kişilerin prim ödeme miktarına bağlı olarak değişiyor. İşte son dakika haber ve konuya ilişkin tüm detaylar...

Tüm çalışanlar emekli olacakları günü hayal ederler ve bu nedenle de internetten araştırma yaparlar. Haberde yer alan yazıların yetersiz olması nedeniyle bütün sorularınızı yanıtladık. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olan kişilere erken emeklilikten yararlanabilmeleri için sigorta başlangıç tarihine bakmaları önemlidir. Başlangıç tarihinden sonra prim süresi emeklilik için en önemli etkenlerden bir tanesidir. İşveren tarafından işçinin 1 yıllık primi 3600 gün olarak kesintisiz bir şekilde yapılması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde olan tüm bireyler sigortalılık statüsüne göre erken emekli olabilme haklarına sahiptirler. Erken emeklilik yöntemi nedir ve kimler erken emekli olabilir haberimizde…

Erken Emekliliği Sağlayan Faktörler Nelerdir?

Kadınlar için doğum borçlanması en önemli erken emeklilik hakkı elde edilebilecek yöntemlerden biridir. Kadınlar sigortalı olduktan belirli bir süre sonra doğum borçlanması hakkından yararlanabiliyorlar ve çalışmaya başladıktan sonra yapmış oldukları her doğum için bu hak bulunuyor. Doğum öncesinde ve sonrasında istirahat süreleri dahil olmak üzere her çocuk için 2 yıl süreyle borçlanma yapılıyor. 2. doğumun ardından ardışık ve aralarında 2 yıllık sürenin dolmamış olması durumunda iki durumun 2 yıllık prim süresinden aradaki sürede dahil edilmektedir. 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapılabilir. Erkeklerde ise askerlik borçlanması söz konusu olur.

Askerlik borçlanması sigortalı çalışan erkeklere özel olarak tanınmaktadır. Erken emeklilik planını etkileyen bir faktördür. Erkekler de askerlik borçlanması hakkından yararlanabilmek için vatani görevine erbaş veya er olarak yapması gerekir. Yedek subaylık okulu da askerlikten sayılır. Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihi öne çekilebiliyor. Askerlik borçlanması için ödenecek prim süresi askerlik süresi ile alakalıdır ve askerlik süresinin tamamını veya bir kısmını borçlandırarak erken emekli olabilirsiniz. Ancak askerlikten muaf olan çalışan erkekler bu haktan yararlanamıyor.

Kısmi emeklilik hakkı diğer bir erken emeklilik yöntemidir. Sigorta başlangıç tarihi prim ödemesi ve hizmet süresi şartlarını yerine getirmesi halinde erken emekli olabilme hakkı kısmi emeklilik hakkı ile sağlanıyor.

Kısmi emeklilik hakkı kullanabilmek için 15 yıl sigortalılık hizmet süresi 3600 prim günü ödemesi şartı elde edilmelidir. Yıpranma hakkı göz önünde bulundurularak bu kişilerin daha erken emekli olabilmesi hesaplanır.

Yurtdışı borçlanması çalışan gurbetçilere özel sağlanan erken emeklilik yöntemlerinden biri yurtdışı borçlanması hakkıdır. Çalışma yaşamının büyük çoğunluğunu yurt dışında geçilmiş olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan bireylerin emekli olabilmesi için yurt dışında geçirdikleri dönemi belgelemesi gerekiyor. Gurbetçiler adına Türkiye'de SGK'ya herhangi bir prim ödemesini yapılmaması halinde kişiler Türkiye'de işletmeler bünyesinde sigortalı olarak çalışmaları halinde bu durumdan yararlanabiliyorlar.

Toplu Ödeme Yaparak Erken Emekli Olmak Mümkün mü?

Her çalışan erken emekli olabilmeyi hedeflemektedir ve bunun için pek çok yola başvurur. Belirli bir sayıda prim günü ödeme belli bir yaşa gelmek ve sigorta yılını doldurmak istenen şartlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda olmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkanı tanınmıyor. Ancak bazı istisnalar ile ödeme yapıp boş geçen günleri satın almak mümkün. Sigortalılar borçlanma yapabilecekleri süreleri 5510 sayılı kanunun 41. maddesinde görebiliyorlar. Kanuna göre;

1)Kadınlar sigortalı olduktan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilir ve 2160 günü toplu olarak ödeyerek satın alabilir.

2)Er veya erbaş olarak silah altında bulunan ve yedek subay olarak eğitim gören bireyler geçen süreleri toplu olarak ödeyebiliyor.

3)Emekli sandığına tabi olanlar ücretsiz izin süreleri için borçlanma yapabilir.

4)Sigortalı olmadan doktora eğitimi yapanlar tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında vakit geçiren hekimler bu süreleri borçlanarak emeklilik hesabında kullanabilir.

5)Sigortalı olmadan avukatlık stajı yapanlar normal staj sürelerini de borçlanabilir.

6)Sigortalı olup da herhangi bir suçtan tutuklanmış veya gözaltına alınmış ve bu suçtan beraat etmiş olanlar gözaltı ve tutukluluk süresinde geçen zamanı borçlanabiliyorlar.

7)Hekimler Fahri asistanlık ile geçen sürelerini borçlanabiliyor.

8) Grev ve lokavtta geçen süreler erken emeklilik için borçlanılabiliyor.

9)Seçim kanunları sebebiyle görevinden istifa eden politikacılar açıkta geçirmiş oldukları süre için borçlanma hakkı elde edebiliyor.

10)Part time çalışanlar ve 30 günden az çalışanlar, ücretli öğretmenlik yapanlar bu süreleri borçlanarak erken emekli olabiliyor.

Emeklilik İçin Gerekenler

Emeklilik ülke ekonomisine uzun yıllarca katkı sağlamış vatandaşların hak ettikleri bir durumdur. Emeklilik devlet tarafından işçiye prim ödemelerine göre maaş verilmesi durumudur. Emeklilikte hesaplama ve erken emeklilik yaşayabilmek için bazı etkenler bulunuyor. Bu etkenleri araştırarak sizler de erken emekli olabilirsiniz.

Sigortalılık süresi 08.09.1976'dan önce olan erkek SSK’lılar;

55 yaşında doldurma ve en az 5000 gün veya 55 yaşını doldurmuş olmakla birlikte 25 yıllık sigortalı bulunma hali ile tamamlamış en az 5000 primi bulunan yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getiren çalışanlar tam emekli aylığına hak kazanmış olurlar.

08.09.1999 ve sonrası işe giren erkekler emekli olabilmek için 60 yaşını doldurmadan en az 7000 gün sayısına tamamlamalıdır. En az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecek bu vatandaşlar 08.09.1999 tarihinden sonra işe girenler için sigortalılık süresi diye bir süre bulunmamaktadır ve 7000 günü doldurmak 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün almak gerekir.

1999 Yılı Öncesinde Sigortalı Olanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alıyor?

Sigorta başlangıcı 1999 yılından önce olanlar emekli maaşlarını diğer sigortalara göre daha yüksek alabiliyorlar. Emeklilik maaşı en düşük 1600 TL olarak belirlenmiş olan bu vatandaşlar prim ödeme miktarına göre maaş miktarında artış sağlayabilirler. Vatandaşların prim ödemesi en yüksekten yapılmış olsaydı emekli maaşının çok daha yüksek olması söz konusu olacaktı. İşte emeklilik hesaplamaları ve etkileyen faktörler…

Sigorta Girişi 1999 Yılından Önce Olanlar Ne Zaman Emekli Olabilecek?

Erken emeklilik için aranan şartlara uygun olan vatandaşlar emeklilikte yaş kriterinden ayrı tutuluyor. 3600 prim günü tamamladıkları tarihte işçilerin emekli olma zamanı belirlenir. Kısmi emeklilik olarak da bilinen 1999 yılı ve öncesinde sigortalı olmuş vatandaşlar erken emeklilik için 3600 prim gün sayısını tamamladıklarında tarih ve kişinin yaşı önem arz ediyor. Emeklilik hak eden kişi yaş ve cinsiyeti de emeklilik hesaplaması için en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Erken emekli olmak için prim günü doldurmuş kadınların 50 yaşını tamamlamaları erkeklerin ise 55 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

Erken emekli olabilmek için yaşını doldurmuş olmasına rağmen prim günü tamamlayamayan kişilerin emeklilik zamanlarında değişiklik meydana gelir. Prim günü bekleyen kadınlar 58 yaşında erkekler ise 60 yaşında emeklilik şansı elde edebiliyorlar.

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • Soru: 26.02.1975 tarihinde doğdum ve işe giriş tarihim 01.10.1997 7 yıl Bağ-Kur primi ödedim. Ancak şu an sigortalı bir işte çalışıyorum. 3600 günü tamamlamış olsam emekli olabilmem mümkün olur mu?

Cevap: İşe girmiş olduğunuz tarihinize göre 3600 prim gün sayısı ile emekli olma şansınız bulunuyor. İşe girişiniz 09.09.1999 tarihinden önce olduğu için 3600 prim günü ile emekli olma imkanınız bulunuyor. Fakat 3600 gün devreye girince emeklilik yaşının uzaması söz konusudur. 01.10.1997 yılında girişinize göre 25 yıl 57 yaş ve 5900 prim gününden tam emekli olabiliyorsunuz. İşe girdiğiniz tarihi askerden sonra ise 5 ay askerlik borçlanması, 56 yaş ve 5825 prim gün şartı ile emekliliğinizi bir yaş daha öne çekebilirsiniz. 56 yaşınızın dolacağı 26.02.2031 tarihinde emeklilik hakkı elde etmiş olursunuz. Kısmi emeklilik için en az 3.5 yıl SSK’lı olarak çalışma ve 60 yaşınızın dolacağı 2035 yılı beklemeniz gerekiyor. Bu sebeple yaş yükseldiği için tercih yapmak size kalıyor.

  • Soru: 01.02.2005 yılında SSK girişim yapıldı. 10.10.1979 doğumluyum ve primim 4000 gün ne zaman emekli olurum?

Cevap: 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlamış erkekler 60 yaşında ve 7.000 prim gününden tam emekli olabiliyorlar. 25 yıl sigortalılık süresi 4500 prim gün ve 60 yaş üzerinden kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Bayanlar için 58 yaş 7.000 prim gün ile tam emeklilik sağlanırken 25 yıl sigortalılık süresi ile 4500 prim gün sayısı ile 58 yaştan emekli kısmi emeklilik şartları uygulanır. 2000 yılının sonrasında işe girenler için tam emekli olabilmek sadece en az 7000 prim günü ve yaştan emekli olabilmek için de 4500 prim günü ödenmiş olması gerekiyor.

  • Soru: 01.03.1964 tarihinde doğdum. 07.1986 yılında SSK başlangıcım oldu. 2780 günüm var ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: 3600 prim günü tamamladığınız 60 yaşınızın olacağı tarihte emekliliğiniz mümkün olacaktır.

  • Soru: 01.11.1995 yılında SSK girişim yapıldı. 25.09.1973 yılında doğdum ve 6750 günüm var. 19 ay askerlik yaptığım hesaplanırsa ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: İşe giriş tarihiniz baz alındığında 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartına tabi görünüyorsunuz. İşe giriş tarihiniz askerlikten sonra ise 17.5 aylık askerliğinizi ödeyebilirsiniz ve 54 yaş üzerinden emekli olabilirsiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış olduğu için askerliğinizi öderseniz 25.09.2027 yılında emekli olabilir, ödemezseniz 25.09.2028 yılında emekli olma hakkınız bulunur.

Emeklilik hakkı ne zaman kazanılır? Emeklilik hakkı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorular haberimizde sizlere sağlanıyor. Emeklilik sistemlerinden hangisine dahil olursanız olun emeklilik hesaplaması ve konuya ilişkin tüm detaylar günlük olarak burada.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum
İlgili Haberler