1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde ! 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız....
Müjde ! 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız....

Müjde ! 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız....

SGK vatandaşlara 8 yıl erken emekli olma fırsatı sunuyor. Peki, erken olmak için ne yapmak gerekiyor? Erken emekliliğin şartları nelerdir? İşte detaylar…

A+A-

Son yapılan açıklamalar ile birlikte milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatı elde etmiş olabilir. 2000 ve 2008 yıllarında kaldırılan geriye dönük borçlanmaların, yargıtay kararı ile tekrar gündeme gelmesi 8 yıl erken emeklilik fırsatını da etmesi demek oluyor.

Faruk Erdem’in haberine göre; 2000 ve 2008 tarihlerinde getirilen yasalar doğrultusunda, için geriye dönük olarak borçlanmalar kaldırılmıştı. Ancak Yargıtay kararları ile bu haklar tekrar gündeme geldi. 4 Ekim 2000’den Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye çekebilir. Bu bağlamda sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı gerekiyor.

Oda kaydı olanlar sigortasını ne kadar çekebilir?

Oda kaydı olanlar da sigortasını 22 Mart 1985’e kadar çekebilir. 4 Ekim 2000’den sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 öncesi işletilemiyor. 2000’den önce esnaf olduğu halde, 4 Ekim 2000’e kadar Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlülüğü, 4 Ekim 2000’den itibaren başlatılıyor.

1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000’e kadarki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur’unu geriye götürebilir. Bağ-Kur’u silinmişse de aktif hale getirilebilir.

Tescili olmayanlar için kolaylık Erken emekli olmak isteyen ancak sigorta tescili olmayan vatandaşlar ise, için son tarih 1 Ekim 2008 olarak belirlenmiştir.2005 yılında vergi mükellifi olarak işe başlayan ancak tescil yaptırmayan bir vatandaş, SGK’ya başvuru yaparak 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalı sayılma fırsatını elde edebiliyor ve böylelikle 8 yıl erken emekli olma fırsatını yakalamış oluyor.

Erken emekli olmanın diğer yolları

Erken emeklilik için farklı seçenekler de bulunuyor. Erkekler uzun süre yaptıkları ve prim ödemesi aldıkları askerlik süreleri sayesinde erken emekli olabilme hakkına sahipken, Çalışan ve doğum yapan kadınlar her bir çocuk için 760 gün sigorta primi borçlanabiliyor. 3 çocuğa kadar borçlanabiliyor ve böylece 6 yıl erken emekli olabiliyorlar. Ayrıca 3600 prim günü ve malulen veya engelli olma durumuna göre de erken emekli olmak mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.