1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Miyom nedir, belirtileri nelerdir, miyom nasıl tedavi edilmeli?
Miyom nedir, belirtileri nelerdir, miyom nasıl tedavi edilmeli?

Miyom nedir, belirtileri nelerdir, miyom nasıl tedavi edilmeli?

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız 'miyom' nedir? Miyom'a ne sebeb olur ve vücutta oluştuğunda fazla belirti vermediği için anlaşılması güç olan hastalık nasıl tedavi edilmeli?

A+A-

MİYOM NEDİR?

Miyom rahimde oluşan anormal düz kas artması olan genellikle miyomlar rahminde görülen iyi huylu tümörüdür. Muntazam sınırlı kütleler olup değişik yerleşimlerde (intramural, subseröz, intrakaviter, saplı  vs .) var olabilirler. Rahim miyomlarının çoğu herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz ve tedaviye gerek duyulmaz.

Sebeb olarak östrojen hormonu gösterilmekle birlikte, genetik yatkınlığın büyük rolu olduğu bilinmektedir. 

Kadınların menapoza girmesi ile birlikte hormon düzeylerinin eksilmesine bağlı olarak boyutlarında küçülme görülmektedir.  Genellikle obez ve doğurmamış kadınlarda daha sık karşılaşılır kadınların yaşam standartını düşürerek sağlığını kötü etkiliyebilirler.

Gebelikte, karşılaşılan rahim kavite boşluğuna bası yapan subseröz  büyük kitledeki miyomlar boyutları daha artıp şiddetli ağrıya sebeb olmanın yanı sıra, erken doğum tehtidine, kısırlık, düşük gibi tehditlere neden olmaktadırlar.

MİYOM BELİRTİLRİ NELERDİR? 

Çoğunlukla semptom vermezken, rahmin kasılma kapasitesini olumsuz etkilemesine bağlı olarak; kanamanın çoğalması, düzensizleşmesi, uzunsürmesi, gibi şikayetlere yol açtığı anemidir. Genellikle hastalar kanamaların normal olduğunu düşünüp, erken yorulma vb. şikâyetler ile gelmektedirler.

Büyük kitlelere ulaşan miyomlar ağrı, karında şişlik, kabızlık, hazımsızlık,  gaz şikâyetlerine neden olmakla birlikte idrar torbasına bası uygulayarak sık idrara çıkma, böbrek şikayetlerine sebeb olmaktadırlar.

Bazen kavite içindeki saplı miyomlar rahim kavitesinin dışına çıkarak, birliktelik sonrası kanama, enfeksiyona bağlı olarak kötü koku ve akıntı görülmektedir.

Muayene ve ultrason ile çok rahat tanı konulabilir. Tanı ve tedavi sırasında üç boyutlu USG,  MR ve tomografiden de kullanılabilir.

MİYOM ÇEŞİTLERİ

Submuköz Miyomlar

Çok az karşılaşılan miyom tipidir. Rahimin iç yüzü yönünde büyüyen miyomlardır. Çoğunlukla şikayetler adet kanamasının çoğalması ve süresinde uzama biçimindededir.

İntramural Miyomlar

En çok rastlanan rahim kas dokusu içinde oluşmuş miyomlardır. Submuköz miyomlara benzer, adet kanamasında artırır, adet süresinde uzatır ve buna bağlı kansızlığa sebeb olurlar. Bunların yanısıra karında ağrı, rahimde büyüme, idrar kesesine bası uygular bunun sonucu çok idrara çıkma gibi problemlere neden olurlar.

Subseröz Miyomlar

Rahimin dış yüzüne doğru büyüyen miyomlardır. Diğer çeşitler gibi kanama problemleri görülmez. Şiddetli karın ağrısı, sırt ağrısı, kabızlık, dolgunluk hissi ve çok idrara çıkma benzeri rahatsızlıklar verirler.

MİYOM TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çoğu iyi huylu olup yüzde 0.1-0.5 oranında kötü huylu tümöre dönüştüğü görülmektedir. Eğer ani büyüme, şüpheli görünümü var ise derhel miyomlar tedavisi yapılmalı ve tedavi sonrası hastaların sağlıklı yaşaması için düzenli kontrolu yapılmalıdır.

Miyomlu hastanın tedavi şekli hastanın yaşı, semptomların oluşması ve şiddeti, miyom boyutu ve oluştuğu bölgeye göre değişmekte olup düzenli kontrol altında olmalıdırlar. Gerektiğinde, medikal ve cerrahi tedavi ''açık, histeresopik,laparaskopik'' seçenekleri yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEÇEK HABERLER

Varis Nasıl Olur, Belirtileri, Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavisi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.