1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Emekliye 750 TL Ödeme Müjdesi Geldi! İşte Başvuru Şartları
Milyonlarca Emekliye 750 TL Ödeme Müjdesi Geldi! İşte Başvuru Şartları

Milyonlarca Emekliye 750 TL Ödeme Müjdesi Geldi! İşte Başvuru Şartları

Emekli vatandaşlar; 2017 yılında emekli maaşlarını almak için anlaşmalı oldukları banka veya yeni bankaya maaşlarını taşıyarak söz konusu promosyon imkanından faydalanmışlardı.

A+A-

Emekli vatandaşlar; 2017 yılında emekli maaşlarını almak için anlaşmalı oldukları banka veya yeni bankaya maaşlarını taşıyarak söz konusu promosyon imkanından faydalanmışlardı. Bunu yaparken de promosyon sözleşmesini imzalamaları ve üç yıl boyunca promosyon aldıkları bankadan maaş alacaklarına dair taahhüt vermeleri istenmişti. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren konuların başında hangi bankanın ne kadar promosyon verdiği ve bu promosyonları almak için hangi şartların gerektiği geliyor.

Emekli Maaş Farkları Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Zehra Zümrüt Selçuk; emekli vatandaşları Kurban Bayramı öncesinde mağdur etmeyeceklerini bildirirken emekli sandığı kapsamında bulunan vatandaşların ağustos ayı aylıklarının Kurban Bayramı’na denk gelmesi sebebiyle temmuz aylık farkına ek olarak ağustos aylıklarının ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin beraber ödeneceğini ifade etti.

Promosyon ödemeleri ise emekli maaşına göre yapılacak. Buna göre, maaşı bin 500 ile 2.500 lira arasında değişen kişilere en az 625 lira, maaşı 2.500 liranın üzerinde olanlara ise en az 750 lira promosyon yatırılacak. Bunun yanı sıra, seçilen bankaya göre söz konusu promosyon tutarının artması da mümkün olacak. Bu bağlamda, kimin ne kadar alacağını detaylı olarak açıklayabiliriz. Emekli kişi 1000 TL alırken %75 ölüm aylığı 750 TL, %50 ölüm aylığı 500 TL, %25 ölüm aylığı 250 TL olarak belirlenmiştir. İki aylık alana ise en yüksek ödeme gerektiren dosya üzerinden promosyon ödemesi yapılmaktadır. Sürekli iş göremezlik ödeneği alana ise iş göremezlik derecesi oranında promosyon ödemesi yapılacaktır.

Promosyon Almak İçin Neler Yapılabilir?

SGK bünyesinde 4A, 4B, 4C kapsamında çalıştıktan sonra belirli bir prim gününü tamamlayarak emekli olmaya hak kazanan kişiler üç yıllık taahhüt sözleşmesini imzaladıktan sonra promosyon uygulamasından faydalanabilirler. Dul ve yetim aylığı alan kişiler de bu uygulamadan yararlanma hakkına sahiptir. Promosyon ödemesinden faydalanmak isteyenlerin sözleşme yapılacak olan bankaya başvurularını iletmesi yeterli olacaktır.

Bankaların Promosyon Miktarları Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında imzalanan sözleşmelere göre ödenecek promosyon miktarı; bankaların isteklerine göre arttırılabilir. Bunun yanı sıra, bankalar, emeklilere farklı ödemeler de yapabilirler. Müşterilerine ücretsiz EFT, havale gibi para transferi işlemlerinde de kolaylık sağlarlar. Birçok banka; müşterisi olan emekliye daha uygun faiz oranlarına sahip krediler sunarlar. Hesap işletim ücreti ödememe ve ATM’den ücretsiz olarak para çekme gibi ayrıcalıklar da verilmektedir.

Emekli Maaşının Alındığı Bankayı Değiştirmek Mümkün Mü?

Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımak isteyenlerin önünde üç farklı seçenek bulunmaktadır. İsteyenler e-devlet kapısı üzerinden bu işlemleri yapabilirken isteyenler ise SGK’ya bizzat başvuruda bulunabilirler. Üçüncü seçenek ise transfer yapılmak istenen bankaya direkt başvurular olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaş Bankası Nasıl Değiştirilir?

E-devlet sistemi üzerinden emekli maaşının alındığı bankanın değiştirilmesi mümkündür. Bunun için SGK’ya bağlı olarak kurulan Banka ve Adres Değişikliği sayfası ziyaret edilmelidir. Tüketicilerin kendi statülerine uygun olan 4A, 4B, 4C Banka ve Adres Değişikliği seçeneklerinden birisini işaretlemeleri gerekmektedir.

  • Emeklilik sigorta kolunun seçilmesinin ardından kimlik doğrulama kısmı geçilmelidir.
  • Kimlik doğrulama adımının ardından mevcut maaş bankası veya PTT bilgileri ekranda yer almaktadır.
  • Bu noktada, Banka/ Şube Bilgilerinizi Değiştirmek İçin Tıklayın seçeneğinin ardından ekrana gelen yeni banka bilgilerinin doldurulması istenmektedir. Şehir, banka adı ve şubesi seçilmelidir. Bir sonraki aşamada güncelle sekmesine tıklanmalıdır.
  • Güncelleme işleminin yapılmasının ardından en çok iki ay içerisinde maaşlar yeni bankanın şubesine yatmaya başlayacaktır.

Bankaların Promosyon Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların promosyon ücretlerinin birbirinden farklı olduğunu söylemek gerekir. Türkiye İş Bankası; emekli maaşını kendisinden almayı tercih eden tüketicilere 1.000 TL’ye kadar uzanan promosyon ödemesi yapmaktadır. Ancak, promosyon tutarları maaş miktarına göre şekillenmektedir. Buna göre,

  • Maaşı 1.500 TL’den düşük olan kişilere 750 TL
  • Maaşı 1.500 ile 2.500 TL arasında olanlara 875 TL
  • Maaşı 2.500 ve üzeri olanlara 1.000 TL

promosyon ödemesi yapılmaktadır.

Bankaların yanı sıra PTT’nin de emekli maaşı alan müşterilerine 450 TL’ye kadar uzanan promosyon ödemesi yaptığını söylemek gerekir.

Emekli vatandaşların maaş almak için en çok tercih ettiği bankaların başında gelen Ziraat Bankası; SGK ile yapılan görüşmenin ardından sunmuş olduğu promosyon ücretlerine önümüzdeki üç yıl için yüzde 66 zam yapmıştır. Buna göre, maaşı 1.500 TL’ye kadar olan vatandaşlara 500 TL, 1500-2500 TL arasında emekli maaşı alanlara 625 TL, 2500 TL’nin üzerinde emekli maaşı olanlara ise 750 TL tutarında promosyon ödemesi yapılacaktır. Geçmişte 300-450 TL arasında yapılan promosyon ödemelerine yapılan ciddi bir zam birçok emekli vatandaşın yüzünü güldürmüştür.

Emekli maaşlarını üç yıl boyunca Yapı Kredi’den almayı taahhüt eden emekli vatandaşlara ise 1000 TL’ye kadar uzanan promosyon ödemesi yapılmaktadır. 31 Mart 2020 tarihine kadar emekli maaşlarının yatırılması için Yapı Kredi’yi tercih eden emekli vatandaşlar; üç yıl süresince 1000 liraya kadar promosyon alma hakkına sahip olacaklar.

Diğer bankaların da emeklilere sunmuş olduğu promosyon ödemeleri ve diğer avantajları bulunuyor. Garanti Bankası; ek ürün şartı olmadan 1.200 TL’ye kadar uzanan promosyon ödemeleri yapacağını ifade ederken emeklilere yüzde 0.99 faiz oranlı ihtiyaç kredisi imkanı sunduğunu da belirtti. Bunun yanı sıra, QNB Finansbank; 1.250 TL’ye kadar varan promosyon ödemesi yapmaktadır. ING Bank ise 450 TL nakitin yanı sıra Turuncu Ekstra üzerinden aylık toplam 750 TL ödeme yapanlara bin 800 TL promosyon ödemesi yapmayı kararlaştırmıştır. Bir başka deyişle, tüm şartları sağlayanlara toplamda 2.250 TL ödeme yapılacaktır.

Şekerbank; iki otomatik ödeme talimatına 150 TL’nin yanı sıra en çok on kişi olmak şartıyla emekli kişileri Şekerbank’a taşıyan kişiye 150 TL ödeme yapmaktadır. TEB’in emeklilere yapmayı planladığı emekli maaşı promosyon ödemesi ise 1.250 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca, TEB’e maaş transferi yapanlara maaşları oranında promosyon ödemesinin yapılması planlanmaktadır.

Emekliler için en cazip promosyon ödemesini yapan bankaların başında Halkbank gelmektedir. 1500 TL’ye kadar brüt maaşı olan kişilere 500 TL, 1500-2500 TL arası brüt maaşı olanlara 625 TL, 2500 TL ve üzeri emekli maaşı olanlara ise 750 TL promosyon ödemesinin yapılması planlanmaktadır. Ancak, tüm ödemeler, tek seferlik olacaktır. Bunun yanı sıra, promosyon imkanından faydalanmak isteyenlerin üç yıl boyunca emekli maaşlarını Halkbank’tan alma taahhüdü vereceklerini de söylemek gerekir.

Halkbank emekli maaşı promosyon ödemeleri için başvurular Halkbank şubelerinin yanı sıra ATM’ler, Halkbank internet şubesi ve DIALOG kanalı üzerinden yapılacaktır. Emekli maaşını Halkbank üzerinden almayı tercih edenlerin aynı zamanda Halkbank’ın yurt geneline yayılmış yaygın şube ve ATM ağından faydalanmaları da söz konusu olacaktır. Tek seferde 750 TL’lik promosyonun hepsinin çekilmesine imkan tanınmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.