1. HABERLER

  2. SGK

  3. Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 5 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi! SGK'dan Tek Tek Açıklandı!
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 5 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi! SGK'dan Tek Tek Açıklandı!

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 5 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi! SGK'dan Tek Tek Açıklandı!

Erken emekli olmak pek çok vatandaşın hayali. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi vatandaşlara daha erken emekli olmayı sağlayan bazı fırsatlar sunsa da günümüzde emeklilik şartları maalesef yaş haddinden emekli olmayı bekleyenler için oldukça uzun. Yıpranma ile 5 yıla kadar erken emekli olma şansı elde edebilirsiniz. İşte detayları…

A+A-

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlara ilave prim hakkı da veriliyor. Emekli olunacak prim sayısını artırırken emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Zor ve yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlara ilave prim hakkı ile erken emeklilik mümkün hale geliyor. İşte son dakika haberleri…

Vatandaşlara müjde! Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlar emekli ve memur olsalar da ilave prim hakkı elde edip daha erken emekli olabilecekler. Emekliliğiniz için yaş haddi de bu hakla düşürülüyor. Yıpranma hakkı olarak bilinen ve Teknik adı fiili hizmet süresi zammı olarak uygulanan çalışma, çalışanların daha erken emekli olmasına büyük bir katkı sağlıyor. İşte, fiili hizmet süresi zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri…

Milyonlarca kişinin yakından ilgilendiği ve tek tek açıklanan erken emeklilik imkanı tüm çalışanlara neredeyse sağlanıyor. Daha önceden 18 meslek kolu için sağlanan yıpranma hakkı günümüzde 45’e çıkarılacak. 5 ile 8 yıl arasında daha erken emekli olma imkanı elde edebileceksiniz. İşçi ve memurun emekli olacağı yaş haddinden düşecek. Bu sayede işçi veya memur için 3 yıl erken emekli olmak sağlanacak. Aynı zamanda memurların yararlanmış oldukları yıpranma süreleri de emeklilik ikramiyesine eklenecek. İşte erken emekliliğin mümkün olduğu meslekler ve bu mesleklerin yıpranma hakkı…

Fazladan Süre Kazandırıyor!

Son yapılan düzenlemelerle beraber 350.000 sağlıkçı ve cezaevi görevlisine bu hak sağlandı. Şu anda toplam 45 iş kolu için erken emeklilik imkanı oluşturuldu. Cam ve madencilik gibi işler başta olmak üzere ağır mesleklerde çalışanlara bu hak sağlanıyor. 60 ile 90 gün arasında değişen bu yıpranma payı olan meslekler için ise 180 güne kadar yükselebiliyor.

Emeklilik Yaşı Öne Çekiliyor!

Normal çalışma süresi 360 günün üzerinde olduğu takdirde yıpranma hakkı verilen çalışanlara artık süreyle fazladan hizmet süresi ekleniyor. Normal şartlarda 360 gün çalışmış olan bir çalışanın 450 gün çalışmış olduğu varsayılıyor. Madenlerde çalışan vatandaşlar için bu süre 180 güne kadar uzayabiliyor. Yani yeraltı madenlerinde 360 gün çalışan bir işçi fiili hizmet süresi zammı uygulaması gerçekleştirilmesi ile 540 gün çalışmış sayılıyor. Bu da emekliliğin ciddi bir oranda öne çekilmesini sağlayan unsur haline geliyor.

5 Yıl Yıpranma Hakkı Olan İşçiler 2.5 Yıl Erken Emekli!

Sağlıkçılara tanınmış yıpranma hakkı 3 Ağustos 2018 tarihinden sonraki çalışanlara uygulanmaktadır. Sağlıkçılara çalıştıkları her 360 gün karşılığında 60 gün ilave edilecek. Sağlık çalışanları 5 yıla kadar fiili hizmet süresi zammından yararlanabiliyor. 30 yıl çalışanlar 35 yıl çalışmış olarak kabul ediliyor. Emekli aylığı 35 yıl üzerinden bağlanıyor. Yaş haddinden de fiili hizmet süresi zammı oranında yapılacak indirimler merak ediliyor. Yıpranma hakkı elde eden bir çalışan 2.5 yıl erken emekli olma imkanı elde edebilecek.

Bu Tarihin Hemen Sonrasında Geçerli Olacak

Ceza İnfaz Kurumu personeline sağlanan yıllık 90 günlük yıpranma hakkı kurum müdürüne, idare memuruna, infaz ve koruma baş memuruna, infaz koruma memuru unvanlı kadrolarda çalışanlara hükümlü ve tutuklularla irtibat içinde geçen diğer görevlilere oluşturulmaktadır. İnfaz Kurumu personeli için yıpranma 25 Ağustos 2017 itibariyle başlatıldı ve sonraki çalışmaları için de geçerli sayılacak.

Emeklilik İkramiyesi de Ödenmekte

Yıpranma payı sayesinde erken emekliliği elde eden vatandaşlara 5 yıl ve 8 yıl arasında erken emeklilik sağlanıyor. İşçi ya da memurların yıpranma süreleri 3 yılı geçmemek üzere yıpranma hakkı ile birlikte emekli olacağı yaş haddinden düşürülmektedir. Prim sorunu olmayan vatandaşlar işçi veya memur 3 yıl erken emekli olabiliyor. Memurların yararlandığı yıpranma süreleri içinde ayrıca emeklilik ikramiyesi ödenmektedir.

Emeklilik Ne Zaman Mümkün Olur?

  • 01.01.1976 yılında doğdum. 01.06.1988 yılında sigorta girişim yapıldı. 6000 Prim günüm bulunuyor ve halen aktif olarak çalışıyorum.

25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartına tabi oluyorsunuz. Prim gün sayınız ve 25 yıl şartımız tamamlanmış görünüyor. 51 yaş şartının 2020 yılında tamamlanacak. Bu durumda emeklerinize doğum tarihiniz olan gün ve 2027 yılında mümkün olacaktır.

  • 17.07.1979 yılında doğdum ve SSK girişim de 31.11.1997 yılında gerçekleşti. Askerliğimi 1998 yılında 18 ay olarak gerçekleştirdim. 5.000 prim günüm bulunuyor. Ne zaman emekli olabilirim?

İşe başlangıcınız baz alındığında 25 yıl, 5900 prim günü ve 57 yaş farkı üzerinden emekli olabilirsiniz. 2036 yılında önce emekli olmanız mümkün görünmüyor. Bu durumda 17.07.2036 tarihine kadar prim gününüz tamamlamış olur. Bu tarihte emeklilik şansı elde edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum