1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Menopoz, Menopoz Tedavisi, Menopoz Belirtileri, Baş Etme Yolları Nelerdir?
Menopoz, Menopoz Tedavisi, Menopoz Belirtileri, Baş Etme Yolları Nelerdir?

Menopoz, Menopoz Tedavisi, Menopoz Belirtileri, Baş Etme Yolları Nelerdir?

Menopoz belli bir yaş aralığından sonra her kadının karşı karşıya kaldığı rahatsızlıklardan biri. Menopozun yan etkileri çok rahatsız edici olması nedeniyle pek çok kadının menopozla başı dertte.

A+A-

Menopozun yan etkilerini azaltma yöntemlerinde hormon tedavileri çok önemli bir yere sahiptir. Ancak yan etkileri azaltmak için uygulanan hormon tedavileri kadınlarda felç, kanser ve kalp hastalıkları riskini arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle pek çok kadın doğal terapiler tercih ederek menopozun olumsuzluklarını engelleme çabası içerisine giriyor. Hormon tedavilerinin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar kadınlarda farklı hastalıklara neden olabilmektedir.

Menopozun Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Her kadının karşı karşıya kaldığı hastalıklardan biri de menopoz. Menopozun olumsuz etkileri oldukça fazladır. Peki kadınların karşı karşıya kaldığı menopozun etkileri nelerdir?

 Menopozun en çok görülen belirtilerinden biri de ateş basmasıdır. Ateş basması kadınlarda fiziksel rahatsızlıklara ve uyku sorununa neden olmaktadır.

 Menopozla birlikte kadınlarda kalp çarpıntıları oluşmaktadır.

 Diğer çok görülen menopoz belirtilerinden biri de hafıza bozukluklarıdır. Kullanılan hormon ilaçları nedeniyle kadınlar konsantrasyon güçlüğü yaşayabilmektedir.

 Depresyon menopozda görülen en önemli belirtilerden biridir. Pek çok kadın huysuzluk ve kaygı bozukluğu gibi sorunlarla baş etmeye çalışır.

 Vajinal kuruluk menopozda görülen bir başka rahatsızlık türüdür. Vajinal kuruluk nedeniyle kadınlarda cinsel sorunlar ve idrar yolu enfeksiyonları meydana gelmektedir.

 

Menopozda Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menopuz adet döngüsü değişmesiyle anlaşılır, kanama yoğunluğunda azalma veya çoğalma olabilir. Menopozda değişim sadece adet döngüsüyle değişimiyle sınırlı değildir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal değişimler, kadınları kötü yönde etkiler gösterebilir. Bu nedenle pek çok kadın hormon tedavisi alabiliyor. Fakat her kadının hormon tedavisi alması gerekmiyor. Hormon tedavisi almadan önce için mutlaka doktora gidilmeli. Hormon tedavisi için risk faktörleri göz önünde tutulmalı, yarar ve zararları nelerdir araştırılmalı. Araştırma sonrası doktorunuzla ortak karar verilmeli.

Menopoz Belirtilerini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Menopozun olumsuzluklarından kurtulmanın bir diğer yolu da doğru beslenmekten geçer. Doğru besinler tüketerek menopozun yan etkilerini azaltabilir veya yok edebilirsiniz. Hormon tedavileri kadar beslenme tarzı da menopozda çok önemlidir.  Hormon tedavi faydası olduğu kadar hormon tedavisinin yan etkileri de vardır. Menopoz belirtilerini azaltan yiyecekler şu şekildedir:

 Menopozun yan etkilerinden kurtulmak istiyorsanız günlük olarak lifli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Lifli besin tüketiminin düzenli olarak devam ettirmeniz gerekmektedir. Bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca günlük olarak keten tohumu tüketmek lifli besin tüketimini destekleyecektir.

 Kullanmış olduğunuz yağların hem sağlıklı hem de kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Yemekleri pişirirken ceviz yağı, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca balık yağı kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Omega 3 yönünden zengin olan balık yağı menopoz döneminde çok

tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

 Kan şekerinin dengede tutulması menopoz dönemi açısından çok önemlidir. Basit

şeker tüketimi ve karbonhidrat tüketiminin azaltılması oldukça önemlidir. Kan şekerini dengede tutmanın en önemli yolu protein açısından zengin besinler tüketmekten geçer.

 Günlük uyguladığınız diyette nohut, mercimek veya soya fasulyesi gibi besinler tüketmek menopoz döneminde sizlere çok iyi gelecek ve menopozun ortaya çıkardığı olumsuz durumları önlemede sizlere yardımcı olacaktır.

Menopoz Döneminde Kullanılan Bitkiler Nelerdir?

Menopoz döneminde kullanılan faydalı bitkiler kadınların hormon seviyelerini dengelemeye

yardımcı olur. Ayrıca bitkilerin sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Bu olumlu etki sayesinde menopozun istenmeyen etkilerini en az seviyeye indirebilir veya yok edebilirsiniz. Menopoz döneminde kullanılan bitkiler şu şekildedir:

Çarkıfelek

Çarkıfelek menopoz döneminde kullanılan en önemli bitkilerden biridir. Bitkisel ürünler kullanarak menopozun etkilerini azaltmak istiyorsanız çarkıfelek kullanımını ihmal etmemelisiniz. Çarkıfelek menopoz dönemindeki kadınlarda kaygıyı azaltmakta ve uyumalarına yardımcı olmaktadır. Menopoz döneminde pek çok kadın uyku problemiyle karşı karşıya kalır. Çarkıfelek menopoz döneminde uyku sorunlarına iyi gelen en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Şerbetçi otu

Şerbetçiotu bira yapımında kullanılan bir bitkidir. Ancak menopoz tedavisinde de şerbetçi otu çok tercih edilen bitkisel kürlerden biridir. Şerbetçi otu menopozun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ateş basmalarını azaltan şerbetçiotu bitkisi uyku düzeni üzerinde olumlu etkiler yaratarak güzel bir uyku uyumanıza imkan sunar.

Aslan Kulağı

Hormonsal değişiklikler nedeniyle pek çok kadın menopoz döneminde kaygı sorunları ve huysuzluk problemleriyle karşı karşıya kalır. Bu rahatsızlıklara karşı aslan kulağı birebirdir.

Karayılan Otu

Avrupa’da menopoz tedavisinde kullanılan önemli bitkilerin başında karayılan otu gelmektedir. Ateş basması ve gece terlemeleri karşı son derece etkili olan karayılan otu pek çok menopoz hastası kadın tarafından kullanılmaktadır.

Kızılcık

Menopoz esnasında pek çok kadın idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için kullanılan en etkili meyvelerden biridir. Kızılcık bitkisini düzenli olarak kullanan menopoz hastaları idrar yolu enfeksiyonunu kısa sürede ortadan kaldırma imkanına sahip olmaktadır.

Menopoz Döneminde Kadınlara Öneriler

Menopozun etkilerini azaltabilmek için kadınların bu dönemde bol bol egzersiz yapmaları ve hayatını düzenlemeleri çok önemlidir. Kadınları menopozun olumsuz etkilerinden kurtaran yaşam tarzı önerileri şu şekildedir:

 Menopozlu kadınlar bol bol spor yapmaya özen göstermelidir. Haftada en az 3 gün spor yapmak menopozun etkilerinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde egzersiz yapmanın bir diğer yolu da merdiven kullanmaktır. Asansöre binmek yerine merdivenleri tercih etmek menopoz dönemindeki kadınlar için önemli bir egzersiz olacaktır.

 Zararlı kimyasal maddeleri bu dönemde kullanmamak oldukça önemlidir. Menopoz

dönemindeki kadınlar kimyasallardan uzak durmalıdır.

 Menopoz döneminde olan kadınların vücut kitle endeksini ölçtürmeleri şarttır. Bu dönemde kadınların kilolarına dikkat etmesi gerekir. Ne zayıf ne de kilolu olmamayaözen gösterilmelidir.

 Stresten uzak durulmalıdır. Menopoz dönemindeki kadınların stresle başa çıkma yöntemlerini uygulamalarını ve hayatlarından stresi çıkarmaları çok önemlidir.

 Sigara içilmemelidir. Menopoz dönemindeki kadınlar sigara içmemeli ve pasif içini

olmamalıdır.

 Bu dönemde kalsiyum açısından zengin besinle tüketmek çok önemlidir. Bol bol süt

ve yoğurt tüketimi almak gerekir.

 D vitamini almaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle bol bol güneş altında kalınmalı ve D vitamini alınmalıdır.

 Antioksidan açısından zengin besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Balık, brokoli,

fındık, fındık kalori yüksektir, havuz, üzüm, çilek, biber ve domates tüketimi önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.