1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KOSGEB'den 300 Bin TL Geri Ödemesiz Destek Müjdesi Geldi
KOSGEB'den 300 Bin TL Geri Ödemesiz Destek Müjdesi Geldi

KOSGEB'den 300 Bin TL Geri Ödemesiz Destek Müjdesi Geldi

KOBİ’ler sayesinde kendi projelerini hayata geçirmek isteyen birçok kişi için önemli iş kapıları söz konusu oluyor. Teknoloji geliştiren ve üretimini dijitalleştirmeyi düşünen KOBİ’lerin devlet tarafından desteklenmesi son günlerin en çok dikkat çeken konusu olmayı başardı.

A+A-

KOSGEB’in KOBİGEL kapsamında yapmış olduğu iki çağrıyla işletmelere 300 bin lirası geri ödemesiz olmak üzere bir milyon liraya kadar destek verilmesi planlanıyor.

KOSGEB; bilhassa imalat sanayisinde dijitalleşmeyi destekliyor. KOBİGEL kapsamında iki farklı çağrıya çıkan KOSGEB; hem teknoloji geliştiren hem de üretimini dijital hale getirmek isteyen KOBİ’lere 300 bin liraya kadar geri ödemesiz olmak üzere toplamda bir milyon liraya kadar uzanacak maddi desteğin yolunu açtı. Buna ek olarak, söz konusu desteğin oranı ise %60 olarak belirlendi. Söz konusu oran üzerinden hesaplanacak olan desteğin yüzde 30’u geri ödemesiz olarak sunulacaktır. Geriye kalan %70’lik kısmının ise teminat karşılığı geri ödemeli destek olarak sunulması söz konusu olacak. Verilen bu desteğe KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve aynı zamanda aktif şekilde faaliyetlerine devam eden işletmelerin başvuru hakkı olacaktır. Yapılan bu proje çağrısı; 17 Eylül 2020 tarihinde saat 23.59’da kapanacaktır.

Birinci Çağrı Nedir?

Birinci çağrı kapsamında imalat sanayii sektöründe faaliyet gösteren ve dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Akıllı dijital teknolojilerle alakalı olarak ürün veya çözüm geliştiren diğer sektörler dışında başta imalat sektöründeki teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler; imalat sektörüyle alakalı sekiz dijital teknolojiden birini veya birkaçını kapsayan ürün ya da yazılımlarda geliştirmeler yapmak veya kendilerinin tasarlamış olduğu ürün veya yazılımları ticari hale getirmek adına proje sunabilirler.

İkinci Çağrı Nedir?

İmalat sanayii sektöründe faaliyetlerde bulunan KOBİ’ler; üretim başta olmak üzere üretime bağlı iş ilişkilerinde dijital teknolojilerden yararlandıkları takdirde söz konusu destekten faydalanabilirler. İmalat sanayii sektöründeki KOBİ’ler; bu sektörle alakalı sekiz dijital teknolojiden birini veya birkaçını üretim ve üretimle ilgili iş süreçlerine dahil ettiklerini gösteren bir proje sunabilirler.

Hangi Konularda Proje Sunulabilir?

  • Büyük verilerin analitik yöntemlerle işlenerek imalat sanayii sektörüne adapte edilmesi
  • Nesnelerin internetinin imalat sektörüne uygulanması
  • Endüstriyel robot teknolojilerine imalat sektöründe yer verilmesi
  • Akıllı sensör teknolojilerinin imalat sektöründe yer alması
  • Yapay zekanın temelinde bulunduğu siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenleri
  • Siber güvenliğin imalat sektöründe kullanılması
  • Akıllı ve esnek otomasyon sistemlerinin imalat sanayii sektöründe kendisine yer bulması
  • Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin imalat sanayiinde kullanılması

Bu konularda sunulacak olan projelerin KOSGEB tarafından uygun bulunması ve onaylanması halinde yukarıda belirtilen bir kısmı geri ödemesiz olmak üzere en çok bir milyon TL’ye kadar olan destek; KOBİ’lere verilecektir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum