TEVEKKÜL MEVSİMİ
Bilal Yavuz

TEVEKKÜL MEVSİMİ

İyilerle kötülerin mücadelesi ancak Rabbimizin huzurunda biter. Fani dünyada adalet yok diye üzülmemeliyiz, baki ahirette adalet kusursuzca var çünkü. İftiracıların, muhterislerin, tetikçilerin, yolsuzların, onursuzların kazandığı bir sahaymış diyorlar şu alem için ne gam…

Yaradanı sonsuz adil olduktan sonra er ya da geç tecelli etmez mi? Kul hakkı dediğin şu fezadan ağırdır, yeter ki sabırla beklemeli, zulüm bizdense ben bizden değilim diyecek kadar hakka vefalı olmalı, hakkını hukuka uygun şekilde aramalı.

Çinliler Türkistanlılara, İsrailliler Filistinlilere, İranlılar Iraklılara, Amerikalılar Suriyelilere, Rusyalılar Çeçenistanlılara zulmediyormuş ne gam…

Mahşerde her zalim sırtlan kendi bacağından asılacak değil mi? Ateşe kendi gücünce su taşıyan karıncalar mükafatını misliyle almayacak mı?

Elbet hüzünleneceğiz acı çeken tüm çocuklara… Ancak fazla endişeye gerek yok… Bir ayağı çukurda dünya dediğinin… Kıyamet, ölümü kadar yakın insana…  Dün gibiydi deriz ya çocukluk için… Daha dün gibi diyeceğiz mizanda da belki… 2 milyar müslüman dediğin istatistikte… Hakk katında mü’minlerin sayısını ancak Hakk bilir.

Dosdoğru imanlılar ezilenlerin yanındadır, ezen dindaşıysa ve ezilen inançsızsa dahi ezilenin yanındadır, ilahi ahlak bunu gerektirir.

Sürü psikolojisine tav olan bir koyun değildir mü’min dediğin… Anlık durumlara göre hareket eder, anlık durumlarda her daim haklı olanı savunur haklı olduğu ölçütte… Zor zamanda belli olur mü’min dediğin…

Zemherinin en şiddetli estiği an, güneşin doğumuna en yakın zamandır.

Dinsizlerin iktidarda olduğu devirde kötü insanlar dinsizlik maskesiyle makamları işgal edip mazlumlara zulmeder, dindarların iktidara geldiği dönemde de kötü insanlar dindarlığın peçesiyle koltuklara çakılıp masumlara zulmeder.

Kötü insanların ortak özelliği yağcılıkla araya kaynayıp kötülüğü gizliden yapmalarıdır.

Özetle her devrin, her yerin, her zümrenin iyi insanı da var, kötü şeytanı da. İnsanlara önyargı ile bakmamalı. Tartıda birey birey değerlendirmeli.

Belirlenen iyilerle, bulunduğu mensubiyete bakmaksızın ortak vicdanı ekmeli, biçmeli, büyütmeli.

Eninde sonunda, yaralayanlar kaybedecek, yaralananlar ve yarayı saranlar kazanacak inşallah… Tevekkül mevsiminde açan güller olmalıyız…

Sabırlı, haklı, dimdik ama tevazu dolu. Selam üzerimize olsun

Bilal Yavuz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...