Siyasi Bölünmezlik İçin Stratejik Önermeler
Bilal Yavuz

Siyasi Bölünmezlik İçin Stratejik Önermeler

Türkiye, Arabistan, İran, Mısır, Suriye, Irak, IKBY, BAE, Libya, Tunus, Cezayir, Pakistan, Afganistan, Filistin, Yemen, Ürdün, Umman, Fas, Türkmenistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan hükümet yetlilileri kendi toplumlarının temsilcisi olarak bir araya gelip barış ve kardeşlik antlaşmasını imzalamalı, ortak milli projeleri beraber hayata geçirmek için icraat ehli komisyonlar oluşturmalıdır.

            Bu olgunun gerçekleştirilmesiyle kimsenin yabancı dış güçlere ve şer odaklarına ihtiyacı kalmayacaktır. İsmini zikrettiğimiz ülkelerin hükümetleri birbirleriyle aralarında bulunan vizelero kaldırmalı ve ortak ticaret yoluna gitmelidir. Toplumlarında bulunan meşru ve etkili Sivil Toplum Kuruluşlarını komşularıyla ilişkilerini geliştirmeleri için teşvik etmeli, kültürel dayanışmanın sağlanması için somut adımlar atmalıdır.

            Askeri alanda stratejik işbirliğine gidilmesi için ortak bir Milli Savunma Birliği kurulmalıdır. Etkili ve yetkili kanaat önderlerinin ortak bir Şura kurmasına vesile olunmalı, etnik ve mezhebî çatışmaların önüne geçmek için gerçekçi hamleler yapılmalıdır.

            Ortak istihbarat ağı ve ortak sosyal medya ağının kurulmasını sağlayacak müşterek bir ödenek havuzu oluşturulmalıdır. Facebook, Twitter gibi yaygın sitelerin sosyolojik açıdan bir ajan gibi toplumlarımız hakkında veri depolamasının önüne geçmelidir.

            İsmini zikrettiğimiz ülkelerde milli iradeye karşı yapılan darbeleri önlemek için bir kardeş ülkede iç karışıklık olduğunda diğer kardeş ülkelerin anında askerî destek vermelerini sağlayacak antlaşmalar imzalamalı ve yaklaşabilecek tehlikeye karşı özel yetiştirilmiş bazı askerî birlikler hazırda bekletilmelidir.

            Milli ve manevi ortak kültürümüzü geliştirip pekiştirecek nitelikte kültürel oyunların, yarışmaların, etkinliklerin düzenlenmesi ve istikrarını devam ettirebilmesi için gereken atılımlar yapılmalı, yapılacak organizasyonlara özen göstererek dünya kamoyuna sunulması için azilmi bir çaba sarfedilmelidir.

            Gerçekleştirilecek birliktelikte Kuvvetler Ayrılığı Prensibi gözetilmeli, oluşacak güçlü sivil cemiyetlerin söz sahibi olması için özveride bulunmalı, dengeler arası ölçüyü profesyonelce sağlayarak ortak vicdanın egemen olmasını sağlamalı ve sistemler bu ortak duyarlılığa göre adaletli bir biçimde düzenlenmeli, geliştirilmelidir.

            Hizmetler adil dağılım prensibine göre dağılmalı, ülkeler güçlerine göre değil, kardeşlik esasına göre öneme alınarak her ülkeye eşit muamele edilmelidir.

            Oluşturulacak sistem ve havuz iyice rayına oturunca geriye kalan ortak değerlerimizin olduğu ülkeler bu birliğin içine katılmalı ve Avrupa Birliğinden, Avrasya Birliğinden çok daha güçlü bir ittifakın oluşması böylece sağlanacaktır.

            Süper Güçlerin sömürüsünden ancak sömürülen güçlerin tek bir Süper Güçmüş gibi bir olmasıyla, beraber olmasıyla kurtulabiliriz…

            Bugün ismini zikrettiğimiz ülkelerde gerçekleşen icraatsiz protestolar, İsrail gibi terör devletleri için sanki bir lütuf gibidir. Onlar bizi kendilerine düşman görüyor. Mazlum düşmanlarından gelen öfke, malesef zalim düşmanlar için bir övünç kaynağıdır. Ahlaksızlar için reklamın iyisi veya kötüsü maalesef yoktur.

            Ancak icraatimizin sözümüz olduğu gün; dosta güven, düşmana korku salacağız! Tatbikat ehli olmadan takibat ehli olamayız…

            Evrensel hukuku hakikaten insanlığa hizmetkar kılmak için dizayn edilmesi gerekiyor. Bu dizaynı yapabilmek için etki ve yetki sahibi olmamız gerekiyor. Yetki sahibi olmak için verilmesini beklememeliyiz, almalıyız…

            Güç burada ancak onu ele geçirenlerindir. Doğru ellerde olması için, işin ehline verilmesi için dualar yetmez! Bu noktada en güzel dua eylemdir. Milli bir aksiyon elzemdir.

            Bu olgunun gerçekleşmesi için evvela İran ve Arabistan arasında diğer kardeş ülkelerin samimi ve kararlı şekilde arabulucu olması gerekiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şükran Ovalı doğum sonrası bir deri bir kemiğe döndü
Şükran Ovalı doğum sonrası bir deri bir kemiğe döndü
Neslihan Atagül, Dizi Setinde Eşine Sürpriz Yaptı
Neslihan Atagül, Dizi Setinde Eşine Sürpriz Yaptı