Grip İlaçları Kısır Mı Yapıyor?

Grip İlaçları Kısır Mı Yapıyor?

Son zamanlarda gribin daha çok yaygınlaşması ve kolay bulaşması üzerine yapılan araştırmalarda Fransız ve Danimarkalı bilim adamları girip hastalığı için kullanılan ilaçların tehlikeli olduğunu ve kısır yaptığını açıkladırlar.

Sadece kısırlık da değil, iktidarsızlık, depresyon belirtileri, kas erimesi gibi problemlere de yol açabilmektedir. Ağrı kesici ve antibiyotiklerde bulunan ibuprofen erkeklerde kısırlığa yol açıyor.

Fransız ve Danimarkalı bilim adamlarının beraber yürüttüğü araştırmada ABD ‘nin Ulusal Bilim Akademisi’nin PNAS dergisinde yaptığı açıklamada kullanılan grip ilaçları erkeklerin testosteron hormonunu büyük ölçüde etkiliyor ve sağlık problemlerine yol açıyor.

Kısırlık, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara sebebiyet veren bu ilaçların özellikle yüksek dozda kullanımı oldukça tehlike arz ediyor. Ayrıca gelişme çağında olan gençlerde de fiziki açıdan değişimlere sebebiyet veriyor.

Geçmişte yapılan araştırmalara göre hamilelerde kullanılan aspirin, parasetemol ve ibuprofen gibi ilaçlar bebeklerin gelişimini büyük oranda etkilemekteydi. Bebeklerde oluşan şekil bozuklukları gibi kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verdiği kesin olarak açıklanmıştır.

Yapılan bu araştırmalardan sonra erkekler için de bir araştırma başlatıldı ve araştırmaların sonucunda erkeklerde de büyük ölçüde bu grip ilaçlarının zararlı olduğu ortaya çıktı. Özellikle kısırlık, iktidarsızlık ve cinsel oranda fiziki değişimlere neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Grip İlaçlarında Aşırı Doz Tehlike Arz Ediyor

Dünya çapında yapılan klinik araştırmalar sonucunda grip ilaçlarının erkekler üzerinde büyük ölçüde zararlı etki oluşturduğu ortaya çıktı. Özellikle 8-35 yaş aralığındaki erkeklerde erkeklik hormonunda değişmelere sebep olduğu ortaya çıktı.

Yapılan klinik deneylerde 31 sağlıklı erkeğe 6 hafta gibi uzun bir süre boyunca günde 2 kez olacak şekilde 600 miligram yani 3 tablet ibuprofen ilaçları verildi. Bu deney sonucunda adaylarda testosteron hormonunun üşütüğü görüldü. Bu da erkeklerde görülen rahatsızlıklara sebebiyet verdi. Bu deney sonucunda kesin bir bilgi alabilmek adına daha kalabalık bir grup ile çalışmalara başlandı.

İbuprofen Kullanımı

İbuprofen günümüzde pek çok rahatsızlık için sık sık kullanılan bir ilaçtır. Özellikle ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici olarak sık sık insanlar tercih etmektedirler.

Bu ilaç nadir olarak kullanıldığında herhangi bir şekilde kalıcı rahatsızlığa sebep olmuyor fakat aşırı dozda ve sık kullanımında büyük sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Bu ilacı doping amaçlı kullanan sporcularda uzun süreli kullanımlardan dolayı kalıcı rahatsızlık oluşmaktadır. Kişilerin mutlaka bu ilaç kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle uzun süreli kullanımlardan uzak durulmalıdır.

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre insanlar bu ilaca çok kolay bir şekilde ulaşabilmektedirler. Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bu ilaç hakkında daha önce yapılan araştırmalarda da böyle bir sorun olduğu ortaya çıkmış fakat üzerinde durulmamıştır.

Kişilerin mutlaka bu grip ilaçları kullanımına dikkat etmeleri gerekiyor, uzun süreli ilaç kullanımı yerine olabildiğince az dozda nadir kullanımlar olmalıdır, hatta hiç kullanılmamalıdır.

Kaynak : haberzamani.net

Sende Haber Hakkında Görüşünü Dile Getir..!
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramo'nun 3. Bölüm Fragmanını Damga Vurdu
Ramo'nun 3. Bölüm Fragmanını Damga Vurdu
Defne Samyeli'nden Şaşırtan Evlilik Açıklaması!
Defne Samyeli'nden Şaşırtan Evlilik Açıklaması!