Akıllı telefonlar ve uygulamalar bizi nasıl izliyor?

Akıllı telefonlar ve uygulamalar bizi nasıl izliyor?

Hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız, uyurken bile yastığımızın altına ya da yanı başımıza koyduğumuz, hayatımızın en tehlikeli yardımcılarından birisi olan akıllı telefonlar, yalnızca bizim yardımcımız değil. Günümüzde vazgeçilemeyen bir hal alan akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar, bizimle ilgili birçok veriyi topluyor ve gönderdikleri kişilerin de bir numaralı yardımcısı oluyor.

Akıllı telefonlarla ilgili sayısız komplo teorisi ortaya atılmıştı. "Parmak izimizi aldılar, sesimizi kaydettiler, göz izlerimizi alıyorlar, yüz tanıma sistemiyle yüzlerimizi kaydettiler" Bunların birleştirilmiş hali de Amerika'nın bir oyunu olduğu idi. Söylenenlerin bir yandan gerçekçiliği bulunsa da bazı iddialar çok komik bir yan taşıyor. Akıllı telefonlar dışında içerisinde bulunan uygulamalar da bizimle ilgili binlerce veriyi depoluyor ve çoğunlukla şirketlere reklam verisi olarak satıyorlar. Ama bunu nasıl yapıyorlar?

İlk yolları sensörler. Akıllı telefonlarımızda gerçekten çok fazla sensör yer alıyor. Nerede olduğumuzu, hangi hızla yürüdüğümüzü veya seyehat ettiğimizi ölçen sensörler de bulunuyor. Bu verilerin her biri kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirebilmek amacıyla uygulamalarda kullanılıyor. Bu sensörlerin ana görevleri de sizin doğru bir yolda gitmenizi sağlamak. (GPS) Ancak yaptıkları tek iş bu değil. Konum verilerinin ne kadar depolandığı hiçbir zaman açıklanmamış ve herkesin aklında soru işareti uyandırmıştır.

Bildiğiniz gibi son aylarda OnePlus'un kullanıcı kimliğini ürettiği cihazlar aracılığıyla toplama olayı büyük bir skandal olarak ortaya çıkmıştı. Öte yandan Google'in gizlilik politikasında açıkça belirtilen veri toplama işi de büyük tartışmalara yol açmıştı. Google hesabınız ile Android telefonda oturum açtığınız andan itibaren Google, her türlü verinizi topluyor. Yaptığınız çağrılarda, klavyeye bastığınız tuşa kadar her biri Google'in veri tabanına giriyor.

Apple çok mu masum? Kesinlikle hayır! Apple'in gizlilik politikasında da aynı maddeler yer alıyor ancak Apple, bunları veri tabanında kaydetmiyor. Apple, çok gizli bilgilerin kendi veri tabanında toplanmasına izin vermiyor ve Face ID aracılığıyla topladığı verilerin her birini kişisel telefonda depoluyor. Ancak bu veriler yine de uygulamalarla paylaşılabiliyor.

Bir diğer yol olan uygulamalara bakalım. Akıllı telefonda yüklü olan uygulamalar, birçok verinizi toplar ve yapımcı şirkete gönderir. Uygulamayı kurarken izin isteklerine dikkat ettiniz mi? Örneğin bir resim çizme uygulamasında bile kameraya erişme isteği, mikrofona erişme isteği, çağrıları yönetme gibi istekler bulunur. Sizce bunlar neden bulunur? Evet, tam da tahmin edeceğiniz gibi.

Android telefonunuzda herhangi bir uygulama verilen izinleri görmek için Ayarlar bölümünden Uygulamalar kısmına girin. Bir uygulama seçerek izinler kısmından uygulamaya verdiğiniz izinleri görebilirsiniz.

Verdiğim izinleri gördüm, bu uygulama benim hangi verilerimi, kimlere göndermiş? Maalesef bu sorunun cevabını vermek mümkün değil. Toplanan tüm verilerin kimlere gönderildiği tamamen uygulama geliştiricilerinin merhametine bağlı.

Kontrolü nasıl ele alabiliriz?

Üzgünüz ki alamazsınız. Uygulamalardan, sensörlerden veya Google'dan kaçsanız bile telefon üreticinizden kaçamazsınız. Şimdi size Samsung'un gizlilik politikasından bir metin paylaşacağım: "Samsung, telefonunuzdan GPS bilgilerini toplayabilir, sesli aramalarını üçüncü taraflara konuşmadan metne dönüştürebilir ve tüm bu verileri, onu kullanabilecek iş ortaklarıyla paylaşabilir." Ne kadar ürkütücü değil mi?

Tabi ki bunların hepsinden tamamen kullanmak mümkün. Kullanmayı bırakırsanız, kimse sizin verilerinize erişemez.

Özellikle konum takibi, reklam verenler için büyük bir özellik. Android'de Ayarlar - Güvenlik ve Konum yolunu takip ederek konum izleme geçmişini kapatabilirsiniz. iOS'da ise Ayarlar - Gizlilik ve Konum servisleri kısmından özelliği kapatabilirsiniz. Ancak itiraf etmeliyiz ki bu konum bilgisini istediğiniz kadar kapatın, telefon üreticisinin verilerinizi toplamanızdan kaçamazsınız.

Kaynak : haberzamani.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı