Kulak çınlamalarına son verecek olan alet geliştirildi
Bilal Yavuz

Kulak çınlamalarına son verecek olan alet geliştirildi

Her ne kadar birçoğumuz tarafından "Biri beni anıyor" şeklinde batıl bir inanç ile geçiştirilse de kulak çınlaması gerçekten büyük bir sorun. Tıp dünyasında bununla ilgili çeşitli çözümler aranıyor.

Kulak çınlaması, bu problemi uzun zaman boyunca veya şiddetli yaşamayan kişiler için normal bir durum gibi görünüyor. Fakat gerçeği öyle değil. Tıp’ta bu problemin çok ciddi rahatsızlık olduğuna dair ifadeler bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalar sonucunda dünya üzerindeki milyonlarca insan, uzun süreli ve şiddetli kulak çınlamalarında şikayetçi.

Öyle ki bu kulak çınlamaları, kimi zaman sonra yerini inanılmaz baş ağrılarına, uykusuzluğa hatta günlük hayattaki rutin işlerin aksamasına bile sebep oluyor.

İşin başka bir boyutu ise bu hastalığın tedavi edilemez olarak görülmesi. Kronik bir rahatsızlık olarak tanımlanan kulak çınlamasının bugüne kadar bir çözümü bulunmuyordu. Yapılan sağlık muayenelerinin sonrasında tedavi süreci, hastaya psikolojik destek vererek bununla yaşatılması dışında gelişmiyordu.

Yani hiçbir ilaç veya başka bir kimyasal madde kullanılmadan kişinin beyninde bu olay bitirilmeye çalışıyordu. Bu yöntem işe yaramazsa son çare olarak bu çınlamalar, başka seslerle nötrleniyor ve hasta rahatlatılmaya çalışıyordu.

Tüm bu bilgileri inceleyen ve Michigan Üniversitesi'nde akademik kariyerini sürdüren bir araştırma görevlisi, bu rahatsızlığa çözüm olabilecek bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı.

Araştırma grubunun yaptığı deneylere ve oluşturduğu çözüm önerilerine geçmeden önce, kulak çınlamasının nedenlerine bir bakalım.

Kulak çınlaması tek kulakta ya da her iki kulakta birden gerçekleşebilir. Sesin tınısı kalın ya da ince olabilir ancak uzun süreli çınlamaların her türlüsü kişiyi rahatsız eder. Hatta bu rahatsızlık, normal hayatın etkilenmesiyle bile sonuçlanabilir.

Kulak çınlaması ikiye ayrılır. Bunlardan ilki objektif tinnitus adı verilen, yalnızca hastanın değil, hastanın kulağından gelen çınlamanın dış ortamdaki kişiler tarafından duyulma olayıdır. Subjektif tinnitus ise seslerin sadece hasta tarafından algılanmasıdır.

Peki, bunun sebepleri nedir?

Kulak çınlamasının çok fazla nedeni olabilir. Yaygın olarak iç kulakta yer alan işitme sinir uçlarındaki hasar oluşması sebebiyle gerçekleşen kulak çınlaması, kulak kiri, kulak zarı sorunları, kulak enfeksiyonları gibi durumlarda da ortaya çıkar.

Yalnızca kulakla alakalı rahatsızlıklarda gerçekleşmeyen kulak çınlaması, düşük ya da yüksek tansiyon veya boyun kireçlenmesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bir kişinin omuz üstünde herhangi bir noktaya sert darbe almasıyla da kulak çınlaması gerçekleşebilir.

Kulak çınlamasının sebebini bulmayı hedefleyen araştırma grubu, birçok vakayı inceledi. Bu vakaların birçoğunda çınlamanın kaynağının işitme duyusunda ilk harekete geçen beyin sapının iki bölgesinden biri olduğu tespit edildi.

Bu bölgelere çeşitli ses dalgaları gönderilerek çınlamanın giderilmesi hedeflendi. Bu hedef için çeşitli hayvan denekleri üzerine çalışmalar yapılmaya başlandı. Uzun süren çalışmalar sonucunda olumlu sonuç alındı ve bunun üzerine 20 hasta gönüllü olarak seçilerek 16 hafta sürecek olan bir deneye başlandı.

Bu deney esnasında araştırma grubundaki görevliler, hayvanlara yaptıklarının bire bir aynısını insanlara uyguladılar.

Periyodik olarak gerçekleştirilen tedavi seanslarının sonunda hastaların hepsi kulak çınlamalarının azaldığını ve eskiden daha az rahatsız duyduklarını belirtti.

20 hastadan iki tanesi ise kulak çınlamasının tamamen ortadan kalktığını belirtti. Yakın gelecekte bu cihazın tüm hastanelerde bulunarak tedavilerde kullanılması sağlanacak.

Bu cihazın seri üretimine ne zaman başlanır, ülkemizdeki hastanelerde ne zaman kullanılır bilinmez. Fakat ülkemizde de birçok insan bundan mustarip durumda. Bu sebeple gerçekten faydalı bir cihaz olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : haberzamani.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şarkıcı Gülşen, 7 Ayda 14 Milyon TL Kazanacak
Şarkıcı Gülşen, 7 Ayda 14 Milyon TL Kazanacak
Ünlü Oyuncu Bruno Ganz, Hayatını Kaybetti
Ünlü Oyuncu Bruno Ganz, Hayatını Kaybetti