Neden Tüp Bebek Tercih Ediliyor
Büsra Türkmen

Neden Tüp Bebek Tercih Ediliyor

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi sayesinde hayattaki en büyük miraslarından birine, küçük yavrularına kavuşabiliyor.

Günümüzde sağlıklı olmasına rağmen çiftlerin %15'i doğal yöntemlerde bebek sahibi olamamaktadır. Kimi zaman kadından kimi zaman erkekten kimi zaman da her iki cinsiyetten kaynaklanan sebeplerden dolayı bireysel sağlıklı olmasına rağmen gebelik gerçekleşmez.

Bir çiftin kısır olduğu teşhisi konulabilmesi için doğal yollarla hiçbir şekilde gebelik elde edilememesi gerekmektedir. 35 yaş altındaki çiftler bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girdiği halde bir gebelik ortaya çıkmazsa kısırlık sorunundan bahsedilebilir.

Bu durumda yaş ilerlemeden tedavi yapılması gerekir. Çünkü yaş ilerledikçe üreme fonksiyonları bozulur ve bireyler daha zor bebek sahibi olur. Kısırlık sorununun gözlendiği çiftlerde tüm test ve tahliller eksiksiz olarak yapılır.

Daha sonra sperm kalitesini arttırma, aşılama ve son olarak tüp bebek tedavisi kullanılır. Günümüz tıp teknolojisinde direkt olarak tüp bebek yöntemi tercih edilmektedir. Zira en hızlı ve en başarılı sonuç veren teknik budur. Ancak doğru olan, öncelikle diğer tedavi yöntemlerinin denenmesidir.

Dünyada ilk kez 1977 yılında gerçekleştirilen tedavi sonrasında 1978 yılında ilk tüp bebek gebeliği gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de ise ilk kez 1989 yılında Ege Üniversitesi tarafından tüp bebek gebeliği ve doğumu gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise birçok çiftin tercihi bu yöntem ile çocuk sahibi olmak olmuştur.

Tüp bebek, basit olarak kadından alınan yumurtanın erkekten alınan sperm ile rahimde değil de laboratuvar ortamında döllenmesi ve embriyo gelişiminin sağlanması ile ortaya çıkmaktadır. Daha sonra bu embriyo kadın rahmine yerleştirilir ve doğal yollarla gerçekleşmeyen gebeliğin oluşması sağlanır.

Herhangi bir işlem yapılmadan normal çiftlerin normal bir adet döneminde bebek doğma oranı %28 olarak saptanmıştır. Tüp bebek işleminde ise bu oran %50'ye kadar çıkmaktadır. Yardımla üreme teknikleriyle yumurtalıklardan yumurtalık toplanır ve gebelik sağlanması amacıyla tedavi yöntemleri yapılır.

Peki, tüp bebekte bu başarı oranı neden yüksektir?

Tüp bebek yönteminde alınan başarı oranının diğer yöntemlere göre daha yüksek olmasının ana sebebi yumurtanın ilaçlarla canlandırılıyor olmasıdır. Yumurta ve spermler, vücut dışında en uygun ortamda döllenmeye bırakılır ve ardından ana rahmine yerleştirerek kolayca gebelik sağlanır.

Bu sayede kadının tüplerinde yaşanan sorunlardan embriyo etkilenmemektedir. Aynı zamanda bir seferden birden fazla sağlıklı embriyo, kadın rahmine transfer edilebilir. Böylelikle daha yüksek oranda başarı sağlanır. Ancak bu durumda çoğul gebelikler de görülebilir.

Tüp bebek, doğal yollarla gebeliğin gerçekleşebileceği kişilere uygulanmamalıdır. Yumurtlama konusunda problemi olan veya yumurta kalitesi az olan kadınların yanı sıra sperm rezervi az ve kalitesi düşük olan erkeklere uygulanmaktadır.

Tüp bebek yönteminin en sık tercih edildiği yaş grubu ise 35 yaşına kadar gebe kalamamış kişilerdir. Ancak tedavi için bu kadar beklenmemeli, genç yaşta tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Erken yaşta tüp bebek tedavisi için gelen çiftler, çok kısa sürede bebeklerini ellerine alabilmektedirler.

Tüp bebek uygulamasında, yumurta büyümesi sağlanamazsa uygulama iptal edilir. Yumurta rezervleri, ilaçlarla canlanamayacak kadar kötüyse bu tedavi uygulanamaz. Aynı zamanda büyüyen yumurtalar toplanamazsa ve hiperstimulasyon sendromu gelişirse tedaviye son verilir. Aksi taktirde karın şişliği, mide ve bağırsak sorunları görülebilir.

In vitro fertilizasyon adı verilen tedavi yönteminde ise yumurtalıklardan alınan yumurta ile erkekten alınan sperm döllenir. Ardından embriyo annenin rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinde en çok kullanılan ve en fazla başarı şansı, bu teknik ile yapılan tedavilerdir.

Kaynak : haberzamani.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Aynı Yatakta Poz Verdi
Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Aynı Yatakta Poz Verdi
Yeşim Ceren Bozoğlu fit haliyle büyülüyor
Yeşim Ceren Bozoğlu fit haliyle büyülüyor