Hükümetin Eğitimle İmtihanı

Hükümetin Eğitimle İmtihanı

AKP iktidarında maddi kalkınma devam ederken özellikle adalet sistemi son zamanda çöktü. Ancak eğitim politikaları AKP iktidar olduğu günden beridir rayına oturmamış ve gittikçe daha berbatlaşan bir olgu haline gelmişti.

TEOG kaldırıldı. Daha beter bir model mi gelecek orası muamma! Torpil ne kadar dönecek bu süreçte? İhtimaller şimdilik belirsizliğini koruyor.

Ancak güzel bir haber geldi. YGS-LYS zaman aşımı saçmalığından kurtarılacakmış ülke. Yeni model ÜGS. Öğrenci adayları 2 günde DİL hariç bütün sınavlarını vermiş olacak bu yeni sistemle. Sözel, Eşit Ağırlık ve Sayısal olarak yeniden 3 parça olacak ve kendi içinde çeşitli bölümlere ayrılmayacak…

Biraz toparlanış olabilir. İdeal olan tek bir sınavın olmasıdır. Şimdilik olmuyorsa da 2 günde 2 ayrı sınav sürecinde işin üstüste bitirilmesi öğrencilerin ruh sağlığı açısından iyi olacaktır. Stres azaltıcı bir proje. İyi değerlendirmeli.

Gerçekten YGS-LYS maratonu birçok gencin psikolojisini bozdu ve beraberinde intiharları bile getirdi. İyi bir puan aldığınız YGS sonrası mesela çok çalıştığınız LYS sınavına geç kaldığınızı düşünün. Derin düşünülmeli.

Sınavın bir kerede verilmesinin faydaları saymakla bitmez. Sonunda AKP anladı. Önce duruluk ve netlik. Sürekli çorba olan sınavlar eğitim-öğretimi de daha verimsiz ve kalitesiz bir hale getirdi. Üniversiteye Giriş Sistemi önemli.

Bir önerim var. Özel kursların hepsi kapatılsın. Özel dersler yasaklansın. Ülkenin en kaliteli hocaları devletle çalışmak zorunda bırakılsın. Bu vatani bir sorumluluktur.

Devlet hafif ücretlerle özel kursları kendi okullarının bünyesinde haftasonları sistematik bir şekilde açsın. En kaliteli hocaları en üstün yetenekli öğrencilerle en son teknik kurumlarda buluştursun. Temeli henüz ağaç yaş iken atılsın geleceğin bilim adamlarının. Üniversiteye Giriş Sistemi önemli.

Bakın bu disiplindir. Manevi kalkınma ancak İlim ve Adalet sahalarındaki gelişimle sağlanabilir. Kültürel İktidar kendi belediyelerinde 15 temmuz şehidleriyle alay edenleri konsere çağırmakla elde edilmez. Eğitim kitaplarında dahi din ve millet düşmanı yazarlarla şairlerin tasfiyesi elzemdir.

Eğitim sistemi ezbere dayalı. Vatansever filozofların yetişmesi için sorgulayıcı bir metod gerekendir. Edebiyat, Felsefe, Tarih ve Coğrafya öğretmenleri ezberci sınavlara göre seçilmemelidir.

Bu 4 öğretmenlik mutlaka dava adamlarıyla doldurulmalıdır. Hakikat Medeniyetini bu öğretmenler eliyle gençliğe aşılamalıyız. Malsef bugün bu bölümleri maske edinen teröristler öğretmenlik peçesiyle gençliğe terör pompalıyor. İsyana alıştırıyor.

Kaliteli eğitim otoriteden geçer! Kimse özgürlük felan demesin! Eğitim-öğretim mesuliyettir! Sınırsız düşünce özgürlüğü zarardan başkasını getirmez! Yarar getirmediği görüldü son çeyrek asırda! Üniversiteye Giriş Sistemi önemli.

Devlet; imanlı, vicdanlı, cesur bir eğitim modelini tesis etmezse -Hakk korusun- yarım asra ülke paramparça olur! Demirden yumruğun masaya vurulma zamanı gelmiştir. Nazım Hikmet isyanı değil, Sezai Karakoç merhameti çocuklarımızın örnek alacağı iz olmalıdır arka sıralarda! 

Kaynak : haberzamani.net / Bilal Yavuz

Sende Haber Hakkında Görüşünü Dile Getir..!
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramo'nun 3. Bölüm Fragmanını Damga Vurdu
Ramo'nun 3. Bölüm Fragmanını Damga Vurdu
Defne Samyeli'nden Şaşırtan Evlilik Açıklaması!
Defne Samyeli'nden Şaşırtan Evlilik Açıklaması!