İktidar'ın içindeki İktidar

İktidar'ın içindeki İktidar

Melih Gökçek ve Kadir Topbaş… 17-25 Aralık operasyonlarından sonra şirazesi kayan Akparti’nin çöküşünün baş sembollerinden iki isim… Bülent Arınç ve Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan’ın arasında gittikçe derinleşen uçurum ve Ahmet Davutoğlu’nun içerde ayağının kaydırılmasından bağımsız olarak düşünemezsiniz bu iki ismi…

FETÖ çöktü. Ancak ardında bir AK Parti de pek kalmadı ve bünyesindeki istişare omurgası tamamen bükülmüş durumda. Halkın ekseriyeti  AK Parti'yi değil, Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. 

Yarın Akparti içinden de bir grup çıkacak ve yeni partiyle devam edilecektir. Bu böyledir. Deri değişimi süreci siyasetin değişmez kuralıdır.

Esasında zaten AK Parti, Milli Görüş çizgisinin devamı olarak doğmadı. Dershanelerin kapatılması olayına kadar o zaman “Cemaat” denilen yapıyla beraber “yeni bir dünya” kurmak için yola çıkmıştı. 

Hedefine giden yolda BOP için çalışmalar bile yapıldı. Çıkış zamanındaki süreçte BOP ile ilgili söylenenler delil olarak yeterli. İlk on yılında takiyye hususuna karşı çıkılmadı. Uzun vadede bazı tahminlerden bahsetmek isterim.

Necmettin Erbakan hiçbir zaman AK Parti’den razı olmadı. Ölene kadar da bu partiye güvenilmemesi noktasında büyük bir mücadele verdi. Şimdi Akparti’nin Milli Görüş demesi havada buz tutan bir motto. 

FETÖ terör örgütünün zamanında yaptığı illegal hareketlerden bağımsız tutamayız bu partiyi. En azından yapılanlar gözardı edilmş ve sonunda hiçbir bedel ödemeden “kandırıldık” denilmiştir. 

Bedeli yine 15 Temmuz ve sonrasında millet ödemiştir. İki tarafın kaymak takımına bir zarar gelmemiş, filler tepişirken ezilen yine halkın masumları olmuştur. Kalkınma biraz da olsa olmuşken, adalet ve eğitimden bahsedemeyiz bu partide.

Melih Gökçek de, Kadir Topbaş da, Bülent Arınç da birbiriyle kavga ederken hakkı konuştu. Üçüsü de FETÖ büyüyüşü hatasında pay sahibidir AK Parti gibi. Ancak şu var! Cemaat denilen yapı tamamen FETÖ olduktan sonra onunla işbirliğine Akparti gitmemiştir.

CHP ve MHP ve hatta HDP 17-25 Aralık hadisesinden sonra birer Fethullahsever tarikatına adeta dönüşmüştür. 15 Temmuz darbesinden sonra fetoşu savunan, doğal olarak kalmamıştır.

Parsel parsel peşkeş çekilenler için bir sözümüz var mesullere; Anadolu Unutmaz! Tayyip Erdoğan bu yalan dünyadan göçtükten sonra eninde sonunda AK Parti’nin Binali Yıldırım ve Berat Albayark’ın başını çektiği ekip daha fazla tutunamayacaktır. 

Bülent Arınç’ın da artık bir etkisi söz konusu olamaz. Ancak Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül kanadı giderek daha güçlenecektir. 

Çünkü AK Parti içinde azıcık da olsa bir ümit vadeden ve krizi fırsata çeviren kadro kaldıysa bu onların ekibidir. O günlerde ömür vefa ederse bu iki şahıstan biri yeni Başkan olabilir. Ahmet Davutoğlu hala verimli olabilecek döneminde.

Ya da bu iki şahıs veya varisleri Akparti’den derisiniden çıkar ve yeni bir ülküye bürünüp yeni bir partiyle karşımıza çıkar. Muhafazakar %50 blokta her zaman doğudan gelen oylar etkili olmuştur. 

Hangi İslamcı parti doğudan gelen oyları kaparsa, geriye kalan oylar o tarafa yönelmiştir. Çünkü doğu blokunun güvenini kazanmak çok daha zordur. 

Çünkü hukuku henüz tam anlamıyla gözetilmemiştir. Bu yüzden doğunun mütedeyyinlerini kazanmak, diğer bölgelerin mütedeyyinlerini kazanmaktan çok daha zordur.

Kadir Topbaş ve Melih Gökçek henüz başlangıçtır. Özellikle 2018 güzü büyük değişimlere ve istifalara gebe. Kadir Topbaş’ın belki öyle bir ihtirası olmayacak lakin Melih Gökçek milletvekili olarak kadrolaşmak isteyecektir, ancak istediği içeride kadrolaşma gücünü elde edemeyecektir.

Abdulah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile Tayyip Erdoğan tarafları iki ayrı vizyonun ve kadronun aynı partide tecelli etmesi halini almıştır.

Tayyip Erdoğan’ın itaat kadrosu yeni bir şey doğuracak pozisyonda olmayıp sadece emredilenleri yaptığı için Erdoğan’ın vefatıyla beraber ardı gelmeyecek ahvaldedir.

Bu yüzden Gülcü-Davutoğlucu kadrolar Reisçi olmakla beraber kapıyı aralamış ve tam kapatmamıştır. Medya, edebiyat, içtimai ve iktisadi alanlarda dahi bu böyledir. 

Yakın zamanda büyük bir hesaplaşma olmazsa eğer, yenilgi yenilgi büyüyen zafer Gül-Davutoğlu kanadı için olacaktır. Başmbaşka bir parti bir anda doğrulup iktidarı ellerinden almazsa tabi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı