Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik
Büsra Türkmen

Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Teknolojinin geliştirilmesi ile birlikte birçok konuda yenilikler ve gelişmeler bizlerin hayatına yansımaya devam etmektedir. Kullanmıyorum yâda dikkat etmiyorum deseniz bile bir şekilde sizlerde bu teknolojinin içerisine dâhil oluyorsunuz. Bu nedenle de teknoloji ile sürekli olarak iç içe bir yaşamımız bulunmaktadır. Hayatımızın her anında olan bu teknolojileri bilmek bizlere daima yarar sağlayacaktır.

Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik son zamanlarda sıklıkla duyduklarımız arasında olmayı başarmıştır. Birbirinden farklı olan bu iki alan bizlerin hayatına giriş yapmaları ile birlikte sıklıkla tercih edilmiştir. Öyle ki eğitim, sanayi, makine gibi alanlarda ön plana çıkmaktadır. Tabiki bu iki sistemde birbirinden oldukça farklıdır.

Arttırılmış Gerçeklik Nedir?

Arttırılmış gerçeklik nedir sorusu sıklıkla merak edilenler arasında olmayı başarmıştır. Farkl? olması ile birlikte aslında adında anlaşolacağı gibi sizi bulunduğunuz Dünya içerisinde bir adım ileriye taşımayı başarmaktadır. Bulunduğunuz konum ve bulunduğunuz noktayı daha da iyi bir noktada yaşamaktasınız. Bu da sizlerin gerçeklik olarak üst düzeye erişmenizi sağlamaktadır.

Duyu organlarınız bu sistem içerisinde daima aktif olarak kullanılmaktadır. Kendinizi ileriye taşımak için tercih edebileceğiniz bir sistem olduğunu unutmamalısınız. Gerçek Dünya’dan kopmadan bütün duyusal unsurların hepsini zenginleştirerek sizlere servis etmektedir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilen bir sistem olma özelliği taşımaktadır.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik nedir sorusu da sıklıkla araştırılmaktadır. Sistem olarak diğerine göre daha uygun fiyatlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunu söylememizin en büyük sebebi ise sıklıkla tercih edilmesinde ki özelliklerden biri olmasıdır. Cep telefonları veya oyun konsolları ile sizlere sunulmaktadır.

Diğerinde belirtmiş olduğumuz gibi adından anlaşılan bir sistemdir. Yani tamamen sanal olarak dizayn edilmiştir. Sizi Dünya’dan biraz da olsun uzaklaştırmaktadır. Fakat yön ve konum gibi unsurlar sanal gerçeklik gözlüğü içerisinde bulunmaktadır.

Bu iki sistemden de yararlanabiliyorsunuz. Görüntü, ses gibi unsurlar bu sistemde yer almaktadır. Ayrıca kullanışlı olması ve kolay elde edilmesi ile de günümüzde en çok tercih edilen sistemlerden biri de olmayı başarmıştır

Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki farklar genel olarak bakıldığı zaman isimlerinde ki ile aynıdır. Biri tamamen gerçek Dünya’ya uygun bir şekilde tasarlanmış iken diğeri biraz da oyun tarzında oluşturulmuştur. Duyular artırılmış gerçeklik içerisinde ön plana çıkarken sanal gerçeklikte sadece sizlerin düşüncesi ön plana çıkmaktadır.

Ayrıntılı olarak bakacak olursak sanal gerçeklik gözlüğünü taktıktan sonra cihaz içerisinde ne görmek isterseniz sizlere o yansıtılmaktadır. Örneğin bir oyun oynuyorsunuz ses ve görüntü gibi unsurlar sizlere sunulmaktadır.

Bununla birlikte sağa döndüğünüzde izlediğiniz görüntü içerisinde de sağa dönmüş olacaksınız. Arttırılmış gerçeklik ise tamamen duyusal olarak tasarlanmıştır. İkisi arasında ki bu temel fark birbirlerinden ayrılmalarına neden olmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Aynı Yatakta Poz Verdi
Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Aynı Yatakta Poz Verdi
Yeşim Ceren Bozoğlu fit haliyle büyülüyor
Yeşim Ceren Bozoğlu fit haliyle büyülüyor