1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Komşu Rusya'da 6.6 Büyüklüğünde Deprem ve Tsunami Uyarısı
Komşu Rusya'da 6.6 Büyüklüğünde Deprem ve Tsunami Uyarısı

Komşu Rusya'da 6.6 Büyüklüğünde Deprem ve Tsunami Uyarısı

Rusya genelinde ufak çaplarda sarsıntıların yaşandığını gösterirken; bugün meydana gelen Kamçatka Yarımadası açıklarındaki 6.6 büyüklüğüne sahip deprem, ülke genelinde acil önlemlerin alınmasına neden oldu.

A+A-

Son haftalarda elde edilen deprem verileri, Rusya genelinde ufak çaplarda sarsıntıların yaşandığını gösterirken; bugün meydana gelen Kamçatka Yarımadası açıklarındaki 6.6 büyüklüğüne sahip deprem, ülke genelinde acil önlemlerin alınmasına neden oldu.

Depremin meydana geldiği bölgenin, Asya Kıtası ile Amerika Kıtası'nı birbirinden ayırma özelliğine sahip Bering Boğazı'nın ortalama 33 kilometre kadar derinlikte olması çevre ülkeler içinde birçok farklı harici tehlikelerin meydana gelmesine neden oluyor. Başta tsunami olmak üzere, deniz odaklı yaşanabilecek sorunlar karşısında şimdiden ülke genelinde ağır önlemler alınmış durumda.

Deprem Büyüklüğü Hakkında Düzenleme

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu depremi ilk duyurulan adreslerden birisi oldu. Kurum, ilk aşama da 7.0 olarak duyurduğu depremi, kısa süre içerisinde net veriler elde edildikten sonra 6.6 olarak düzenledi.

USGS yaptığı açıklama da, merkez üssü olarak Ust-Kamatsky adresini işaret ederken; Bering Denizi’nin ise 22,8 kilometre kadar derinliğinde depremin yaşandığını aktardı.

Tsunami ve Artçı Uyarıları

Yıllardır bölgede var olan tsunamı tehlikesi, yaşanılan bu deprem ile birlikte tekrar gündeme gelmiş oldu. Araştırma merkezleri, depremin artçılarının devam ettiğini bu nedenle tekrar büyük bir depremin ikinci kez gelebileceğini beliterek, tsunamiye karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini duyurdular.

Özellikle kıyı kesimlerine yakın noktalarda yoğun bir şiddetle hissedilen depremin sonrasında, bu bölgelerde ki yaşam alanlarının boşaltılıp boşaltılmayacağı tartışma konusu olmuş durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.