1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kimse Bu Hakkını Bilmiyor! Müjde 3 Maaş Birden Alacaksınız...
Kimse Bu Hakkını Bilmiyor! Müjde 3 Maaş Birden Alacaksınız...

Kimse Bu Hakkını Bilmiyor! Müjde 3 Maaş Birden Alacaksınız...

Haberinizin olmadığı belki birçok kişinin bilmediği iki veya üç maaş alma hakkı bulunmaktadır. SGK sisteminde belli şartlarda en önemlisi kadınlara çift hakkı tanınmaktadır. Uygun bulunan şartlarda üç farklı maaş hakkı sağlanmaktadır. Tüm detaylar! Son gelişmeler…

A+A-

Sadece emekliklerin çift maaş alabildiği değil dul ve yetimler için de bu hak sağlanmaktadır. Evlenip boşanmış kadınlar için dul denilse de aynı durum erkekler için de geçerli olmaktadır. Bir çok kişi bilmediği için ya da maaşının kesilebileceğini düşündüğü için iki maaş hakkını hatta üç maaş hakkını aramamaktadır.

Hangi Sigortalılar İki Ya Da Üç Maaş Alabilir?

 SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı bunlardan hangisi sigortalılık olursa olsun emekli kişi vefat eden eşinden dul aylığı almaktadır. Eğer kendisi de emekli ise iki maaş birden almaya hak kazanmaktadır. Eğer kadın SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağ-kur emeklisi ise dul aylığı almaktadır. Bir farklı durum ise vefat eden eş SSK veya Bağ-kurlu olduğu zaman dul emekli eşine maaşın %50’sini eğer eş emekli sandığına bağlı memur ise maaşın %75’sini almaktadır.

Üç Maaş Birden Nasıl Alınır?

Uygunluğu sağlanan durumlarda üç maaş almaya hak kazanmak için; kadının kendi çalışmasından SSK emekli maaşı alıyor aynı zamanda vefat eden Bağ-kur emeklisi eşinin maaşı yani dul aylığı alıyorken emekli sandığından emekli olmuş babasının da maaşını yani yetim aylığını almaktadır. Üç maaş birden aynı zamanda alamaya hak kazanmaktadır.

Dul-Yetim Ne Kadar Bağlanır?

Eş: %75, çalışan ya da emekli aylığı alan eş: %50, eş ve iki yetim %50 %25 %25, tek yetim:%50, iki yetim: %40 %40 oranlarında maaşlar bağlanmaktadır.

Üç Maaş Birden Alabilmek İçin Nereye Başvuru Yapılıyor?

Dul ve yetim aylığı alabilmek için gerekli olan belgelerle resmi kurumlara talepte bulunulması şarttır. Ölüm aylığı talep belgenizle birlikte ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine müraacat edilmesi gerekmektedir. Dul ve yetim aylığı ödemeleri sigortalının ölüm tarihinden sonra ki ay başında SGK ödemeye başlar.

Kişinin hiçbir geliri ya da mal varlığı olmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babasına ölüm aylığı maaşı bağlanmaktadır. Yetim olan bir kız çocuğu annesi ya da babasını kaybettiğinde evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar yaş gözetmeksizin ömür boyu yetim aylığı almaktadır. İşten ayrıldığı ya da boşandığı zaman tekrardan maaş bağlanmaktadır. Vefat eden sigortalının erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak malül durumu var ise yaşa bakılmadan ömür boyu maaş almaya hak kazanmaktadır. Babasını veya annesini kaybeden erkek çocuk 18 yaşına kadar maaşı devam eder. Erkek çocuğunun öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz maaş almaktadır. Eşini kaybeden bir kadın ölüm aylığı almaktadır. Ölüm aylığı eş yeniden evlilik yapana kadar ya üç maaş da ölene kadar devam etmektedir.  

Önemli Şartlar Nelerdir?

30 Eylül 2008 sonrası anne babanın ölümünün ardından; anne-babanın SSK’lı yüksek maaşının tamamı, düşük olan maaşında yarısı bağlanmaktadır. Anne-baba Bağ-kurlu ise yüksek maaşının tamamı, düşük maaşının yarısı bağlanır. Her ikisi emekli sandığı ise yüksek olan maaş bağlanır. Anne-baba 1 Ekim 2008’den önce memur olan eski memur ise yüksek olan maaş bağlanır. Her ikisi de 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuş ise yüksek maaşın tamamı, düşük olan maaşın tamamı bağlanır. Anne babadan biri bağ-kur ya da SSK’lı, diğeri emekli sandığından emekli ise yetim iki maaş tam almaktadır.

Anne-Baba 1 Ekim 2008’den Önce Ölmüş İse;

Her ikisinin sigortalılık şartları farkı ise iki maaş birden yani tam ödenmektedir. Anne baba SSK’lı ise yüksek olan maaş tam ödenir. Düşük olan maaşın yarısı ödenmektedir. İkide bağ-kurlu ise bir maaş bağlanmaktadır. Anne babanın ikisi de devlet memuru ise ve memurluk 1 Ekim 2008’den önce başlamış ise ödenen aylık tam ödenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum