Kadın ve çocuk istismarı suçu işleyen memur olamayacak! İşte detaylar

Kadın ve çocuk istismarı suçu işleyen memur olamayacak! İşte detaylar

Hükümet'in yeni hazırladığı taslak ile Kadın ve çocuk istismarcıları ile şiddet suçu işleyenler memur, kamu işçisi, polis veya asker olamayacak. Düzenleme torba yasasına eklenecek.

Son dönemler de artan taciz ve çocuk istismarlarına karşı hükümet önemli yasa çalışmasını yürürlüğe almak için çalışıyor. 6 Bakanlığın yürüttüğü ortak çalışma ile kadın ve çocuk istismarcıları ile şiddet suçu işleyenlere karşı cezaların yükseltilmesine hem de önleyici kararların alınması gündeme geldi. Yasal düzenleme yakın zaman Meclis gündeminde olacak.

Yukarıda ki cezalar ile çalışmalar devam ederken, Bakalık önemli bir çalışmayı da sessiz sedasız sürdürüyor. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında toplantı yapılarak Devlet kurumlarında alınacak kararlar ve tedbirler masaya yatırıldı. Toplantı da Çalışma Bakanı, Maliye Bakanı, Aile ve Adalet Bakanları gibi bakanlıkların temsilcileri katıldı.

Bakanların aldığı karar ile istismar ve taciz suçuyla birlikte kadına şiddet suçu işleyenler Devlet kurumlarının kapıları tamamen kapatılacak. Konu ile alakalı yasal düzenleme kısa süre içerisinde Meclis gündemine gelerek torba yasasına eklenecek.

DEVLET MEMURLARI YASASI'NA EKLENİYOR

Hem 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'na eklenecek madde ile hem de 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KİT'ler ve sözleşmeli personel), 926 Sayılı Yasa (TSK personeli) ve 2802 Sayılı Yasa'da (Hakim- Savcı) yapılacak değişikliklerle çocuk istismarı, gerekse kadınlara yönelik şiddet ve istismar, taciz, tecavüz gibi suçlarına karışanlar devlet memur kapıları kapatılacak. 

Çocuk istismarı cinsel istismar, vb suçu işleyenler devlet kurumlarında  memur, sözleşmeli memur, işçi ya da taşeron gibi kamu personeli statüsünde devlet kurumlarında hiçbir şekilde görev verilmeyecek. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ya da Emniyet teşkilatında da göreve gelemeyecek.

Faruk Erdem köşe yazısında yazdığı habere göre; Belirtilen söz konusu suçlardan mahkum olanlar hakim ve savcı gibi asli kurumlarda personel de olamayacak. 657 Sayılı Kanun'da şu anda "Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak" şartları aranıyor. Bunlara çocuk, kadın istismarı ve kadına şiddet suçları da eklenmiş olacak.

TACİZ İŞTEN ATILMA SEBEBİ OLACAK

Devlet ve Kamu Kurumlarında bu çalışmalar sürerken Özel sektörde de kadına yönelik taciz vb suçlar iş akdini fesh etme sebebi sayılıyor. 4857 Sayılı İş Kanunu'nda işçinin haklı nedenle atılmasına sebep olan haller içinde kadına yönelik suçlar da bulunuyor. 

Özel kurumlarda iyi niyet kurallarına uymayan sebebler sayılırken, "İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel istismarda bulunması" da atılma sebebi olarak belirtiliyor. Çalışma hayatı mevzuatımız ayrıca kadınların çalışma şartlarından, analık hallerine kadar birçok konuda işverenin alması gereken tedbirleri de belirliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.