1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsiz Ev hanımlarına 2400 TL maaş!
İşsiz Ev hanımlarına 2400 TL maaş!

İşsiz Ev hanımlarına 2400 TL maaş!

İşte Anne Projesi ile çalışmak isteyen ev hanımlarına günlük 80 lira harçlık ve aylık 2400 tl maaş verilecek. Böylelikle anneler hem ev bütçelerine destek olacak hem de geçim sıkıntısı çekmeyecek.

A+A-

Türkiye'de milyonlarca ev hanımı evlerine ve eşlerine destek olmak için iş fırsatlarını takip ediyor. 

Ev bütçelerine destek olarak geçim sıkıntısı çekmek istemeyen ev hanımlarına İŞKUR tarafından başlatılan proje kapsamında destek veriliyor.  

Başlatılan 'İşte Anne Projesi' ile çocuğu olan ve çalışmayan kadınlar, İŞKUR'un işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde günlük 80 lira, aylık da 2 bin 400 lira devlet desteği alıyor. Programlar en az 3, en çok 6 ay sürüyor. Bu süre içinde anneye kreş parası da ödeniyor.

İŞKUR aracılığı ile yürütülen uygulama ile kadın istihdamının artırılması amacıyla 'İşte Anne Projesi'nin başlatıldı. 

Hürriyet yazarı Noyan Doğan İşte Anne Projesi' detaylarını  'İşsiz anneye günde 80 TL' başlıklı yazısında aktardı:

Projeden, sadece 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabilecek. Çocuğun, proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması ise projeden yararlanmak için engel değil. Ayrıca bir istisna daha tanındı ve evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor. Bu şartı yerine getiren kadınlara, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor.

Ödenecek tutar ise günlük 80 lira. Daha açık bir anlatımla; 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İŞKUR’un açtığı programlara katılmaları halinde devlet, günlük 80 lira, aylık da 2.400 lira para ödüyor. Ayrıca annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor.

İşte Anne Projesine nasıl dahil olunacak? 

Öncelikle, destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi oldukları belgeyi İŞKUR’a vermeleri gerekiyor. Proje kapsamında İŞKUR, 81 il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak ki, birimlerin çoğu kuruldu.

Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde öncelikle İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından kadınlar, İŞKUR tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.