1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. İŞKUR'dan Müjde! Başvuru Yapan Herkes Günlük 100 TL Alacak!
İŞKUR'dan Müjde! Başvuru Yapan Herkes Günlük 100 TL Alacak!

İŞKUR'dan Müjde! Başvuru Yapan Herkes Günlük 100 TL Alacak!

İŞKUR Genel Müdürlüğü aracılığıyla istihdamın artırılması adımları için işbaşı eğitim programlarını son sürat devam edilmesine karar verdi. Bu programlar için başvuru yapan katılımcılara değişik meslek gruplarında 100 TL’ye kadar ödeme verilmeye devam edecek. İşte bu program bünyesinde başvuru yapacak adaylarda aranan şartlar…

A+A-

İŞKUR vatandaşlara farklı programlar oluşturarak istihdam sağlamak amacıyla kurslar açıyor. Vatandaşlar da istenen şartların yerine getirilmesi halinde 100 TL’lik günlük destek sağlanacak. İŞKUR tarafından vatandaşlar da aranan o özellikler ve son dakika haberleri;

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak
 • 15 yaşından büyük olmak
 • İşverenin 1. derece veya 2. derece akrabası olmamak
 • İşveren ile kan hısımlığı olmamak
 • Vatandaşların emekli olmaması
 • Programdan daha önceki 3 aylık süreçte yer almak ve adına başvuru yapmak ya da daha önceden iş veren kişinin yanında çalışan olmamak
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti içinde yer almış olmak ve bu hizmetten faydalanmak
 • Program başlamadan 1 ay önce sigorta kollarından uzun vadeli prim ödenmemiş olması gibi şartlar aranmaktadır.

İşbaşı Eğitim Programının Süresi Kaç Gün?

İş başı eğitim programının süresi en az günlük 5 saat olurken en fazla 8 saate yükselebiliyor. Hafta içinde en fazla 6 gün eğitime devam eden vatandaşlar haftalık 45 saatin üzerinde olmayacak şekilde çalıştırıyorlar. Bir taraftan da işbaşı eğitim programları kapsamı ile birlikte bilişim ve imalat sektörü içinde bu süre en fazla 9 ay yapılıyor. Tehlikeli olan meslekler için MEB Hayat Boyu Öğrenme modülleri ile birlikte en az 3 ay uygulama gerekiyor.

Yapılan Ödemeler Nasıl Ulaştırılacak?

Bu süreçte vatandaşlara ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra giderlerini karşılamak amacıyla İŞKUR tarafından belirlenen adımlarla ödemeler gerçekleştirilecek. Bu ödemeler;

 • İş arayan statüsünde olan vatandaşlar adına günlük 89,4 TL ile birlikte öğrenciler adına 67,05 TL, bunun yanı sıra 44,7 TL zaruri gider ödemesi ile birlikte yapılacak.
 • İşte anne proje kapsamı ile birlikte 0 ile 15 yaş arası çocuk sahibi olan vatandaşlar adına iş kabulü faaliyetleri ile faydalanmaya devam edenlere paralel olarak işbaşı eğitim programları ile birlikte kadınlar için oluşturulan 95 TL zaruri gider ödemeleri de verilecek.
 • Geleceğin meslekleri olan grup için düzenlenen eğitimler için katılımları günlük olarak 100 TL zaruri gider ödemesi veriliyor.
 • İmalat sektörü için yer alan mesleklerde işbaşı eğitim programı kapsamında programa katılanlara bakmakla yükümlü oldukları 2 ile 5 yaş arasındaki çocukları için 400 TL bakım desteği verilecek.
 • Sağlık için geçerli sigorta prim ödemeleri ödenecek iş kazası veya meslek hayatı ile ilgili olarak sigorta primi ile kurumlar tarafından karşılanacak işbaşı eğitim programları süreci içerisinde karşılamalar sürecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum