İŞKUR Başvuru Yapan Herkese 17 Bin 200 TL Destek Verilecek... Başvuru Tarihi Yaklaştı!

İŞKUR Başvuru Yapan Herkese 17 Bin 200 TL Destek Verilecek... Başvuru Tarihi Yaklaştı!

Vatandaşa her zaman iş bulma ve işçi arayana da işçi sağlama açısından rahatlık sağlayan İŞKUR koronavirüs salgını sebebiyle artan işsizlik rakamları karşısında işsiz kalan vatandaşlara gelir imkanı sağlıyor.

Koronavirüs etkisi ile birlikte işsizlik oranı arttı. Vatandaşlara İŞKUR destek sağlamak amacıyla eğitim kursu veriyor. Eğitim kursuna katılanlara günlük olarak 30 ile 95 TL arasında harçlık ödemesi yapıyor. Aylık 400 TL de anne olan kadınlara kreş desteği sağlıyor. Kurslara katılmış olan gençlere mesleki eğitim imkanı sağlıyor hem de cep harçlığı veriyor. İşte, İŞKUR'dan sağlanan kurslara dair son dakika haber ve detayları…

Kursu devam eden kişilere aynı zamanda İŞKUR sağlık primi ödemesi de verecek. İŞKUR üzerinden açılan meslek edindirme kursları programı için İŞKUR internet sitesi üzerinden verilen ilanları takip edebilmeniz mümkün olacaktır. Şartlarına uygun olan pozisyonlar için başvuru oluşturup işsiz kaldığınız dönemi fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. İŞKUR vatandaşlara büyük bir fırsat sağlıyor. İŞKUR'dan meslek edindirme kurslar ile işsiz vatandaşlar cep harçlığı çıkarabiliyorlar.

İŞKUR Kurs Başvurusu Nedir?

Hangi şartlarla İŞKUR'a kurs başvurusu oluşturulabilmektedir? İŞKUR kurs başvuru şartları neler?

 • Kuruma kayıtlı iş arayan olmak
 • 15 yaşından büyük olmak
 • Mesleğin gereğine uygun özel şartları sağlamak
 • Kurumda aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamış olmak
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanıyor olmak
 • Emeklilik sağlanmamış olmak
 • Kursa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olması bu kurslara katılım için gerekli şartlar arasında yer alıyor.
 • Herhangi bir engel durumunuz bulunmuyorsa açıköğretim ve yüksek öğretim öğrencileri de İŞKUR tarafından verilen kurslara katılabiliyorlar. Sosyal yardım alan haberzamani.net vatandaşlar da işbaşı eğitim programından yararlanarak gelir elde edebilmektedir. Üstelik kursa katılan vatandaşlara cep harçlığı ödemesi yapıldığı gibi sağlık primleri de ödenmektedir. Ayrıca da 400 TL'lik kreş desteği veriliyor. 160 gün kurs süresi boyunca 4.800 TL ücret ödenirken 5 aylık kreş desteği ile beraber 17.200 TL toplamda elde ediliyor.

İŞKUR'un Günlük Ödeme Miktarı Nedir?

Mesleki eğitim kursuna katılan vatandaşların kurslara fiilen katıldığı gün üzerinden hesaplamalar yapılır.

 • Sanayi sektöründe bulunan mesleklere düzenlenen kurs kapsamında 60 TL zaruri gider ödemesi yapılmaktadır.
 • Geleneksel mesleklere katılım gerçekleştirildiğinde günlük ödeme 40 TL olarak belirlenmiştir.
 • İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara 30 TL gider ödemesi yapılmaktadır.
 • İşte anne projesi kapsamında yer alan ve 0-15 yaş aralığında çocuğu olan vatandaşlara istihdam garantili meslek kursuna katılmaları halinde 95 TL zaruri gider ödemesi verilmektedir.
 • İstihdam garantili sanayi sektöründeki meslekler de katılım sağlayan kursiyerlere bakmakla yükümlü oldukları çocuklara içinde 400 TL'lik bakım desteği verilmektedir.
 • Kursiyerlere genel sağlık sigortası primi ödemesi yapılıyor ve iş kazası ya da meslek hastalığı sigortası primi kurum tarafından mesleki eğitim kursu sürecince karşılanıyor.

Mesleki eğitim kursuna katılım için herhangi bir ücret talep edilmezken mesleki eğitim kursu devam ederken kurum tarafından karşılanan giderlerin dışında kursu başarı ile tamamlayanlara kurs bitirme sertifikası sağlanmaktadır. Mesleki yeterlilik için kurumun haberzamani.net belirlemiş olduğu belge zorunluluğu kapsamında kurslara katılıp vatandaşlar kurs sonunda sınavda başarılı olmaları halinde yeterlilik belgesi de verilmektedir. Başvurular 81 il için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne ya da hizmet merkezine istenilen zamanda gerçekleştirilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.