İşçi, Emekli, Ev Kadını Herkese SGK'dan Toplu Ödemem Müjdesi Geldi..!

İşçi, Emekli, Ev Kadını Herkese SGK'dan Toplu Ödemem Müjdesi Geldi..!

Kadın ve erkek çalışanlar çalışma yaşamı içinde yer alırken üç temel üzerinden emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Bu 3 şartı yerine getiren vatandaşlar emekli olmak için başvurusunu gerçekleştirerek çalışma hayatını sonlandırıp emekliliğin tadını çıkarmaya başlayabilir. İşte SGK’dan emekli olamayan vatandaşlar için sağlanan o hak..!

Vatandaşa müjde SGK'dan geldi! Toplu para iadesi yapılacak. SGK'nın yapmış olduğu açıklamaya göre kadın ve erkeğe çalışma yaşamını sonlandırmaları, yaş ve sigortalılık yılı şartını doldurmasına rağmen prim gün sayısının yetersiz olması durumunda prim ödemesi yapılarak toplu para iadesi verilecek bu haktan yararlanmak için gerekli şartlar ne? Konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…

Emekliliği sağlayamayan, bir faktör nedeniyle emekliliği elde edemeyen pek çok kişi SGK’dan başvuru yaptığı takdirde toplu para iadesi alabiliyor. Emekli olmak için gerekli şartları yerine getiren vatandaşlara bu ödeme yapılıyor. Prim gün veya yaş şartını aynı anda sağladıkları takdirde emekliliğe hak kazanabilen vatandaşların bir şartın eksik olması halinde toplu para iadesi başvurusu yaparak biriken prim ödemelerini geri alınmasına karar verildi. İşte konuya ilişkin gelişmeler...

Sgk'nın Toplu Para İadesi Nasıl Alınır?

Çalışma yaşamında aktif olarak rol alan erkek çalışanlar ve kadınlar emeklilik şartlarından en az birini sağlayamamaları halinde SGK'ya başvuru yaparak toplu para iadesi için gerekli şartları sağlayabilirler. SGK prim ödemesi şartının yanında çalışanın belli bir çalışma günü şartına uygun olması gerekir. Son dönemlerde en çok konuşulan şart ise yaş şartı oldu. Yaş şartının tamamlanması da bazı durumlarda emekliliği sağlamıyor. Bu nedenle SGK emeklilik için gereken yaş doldurulduğu takdirde borçlanma veya geri çekme seçeneklerinden istifade edilmesine rağmen emeklilik sağlanamadığı takdirde prim iadesi yapıyor.

SGK'dan Toplu Prim İadesi Kaç TL Olarak Ödenir?

Prim parası almak için vatandaşların bazı şartları taşıyor olması gerekiyor. Emekli olmak için yaş ve gün şartının tamamlanmış olması halinde prim paralarının sadece eksikliği halinde ödeme yapılıyor. Sigortalı bir işte çalışmamak ve kendi işini yürütüyor olmamakta SGK'dan toplu para talebi için gerekli şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartların dışında kadınlar için 20 erkekler için 25 yıl şartının da sağlanmış olması gerekiyor. SGK güncel oranlara göre yapılan hesaplamalarla toplu prim iadesi gerçekleştirmektedir.

Toplu para iadesi almak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlüklerine veya İlçe merkezlerine başvuru gerçekleştirmeleri halinde matbu dilekçe örneğini doldurup iade talebini oluşturabilirler.

Emeklilik Hesaplamasına Dair Sorular

  • 1979 yılında doğdum. Sigorta girişim ise 1997 yılının 11 ayında gerçekleşti. 1998 yılında 18 ay askerlik yaptım. Şu anda 5.000 prim günüm bulunuyor. Emekliliğim mümkün mü?

25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim günü üzerinden emekli olabilmeniz mümkün. 2036 yılında emekli olamıyorsunuz. 57 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilmeniz mümkün olacaktır. Bu durumda 2036 tarihine kadar prim gününüzü de tamamlayıp bu tarihte emekliliğinizi sağlayabilirsiniz.

  • 1961 yılında doğdum ve sigorta başlangıç tarihim 1983 yılı oldu. 3600 iş günü üzerinden emekli olabilir miyim?

Böyle bir hesaplama için prim gün sayınızın da biliniyor olması gerekiyor. 60 yaşınızı tamamladığınız takdirde prim gününüzde 3600 günün üzerinde ise emekli olabilirsiniz. 5.000 prim gününü tamamlar tamamlamaz emekli olabilmeniz mümkün olacaktır.

  • 1970 yılında doğdum ve ilk İşe giriş tarihim de 1991 yılı oldu. 10. ayda işe girdim ve 1990 yılının 3. ayında da askere gittim. 1991 yılının 8. ayında askerliğimi tamamladım.

25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim günü üzerinden emekli olabilirsiniz. 6 ay askerlik borçlanması yaparak 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 52 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilirsiniz.

  • 1993 yılının Temmuz ayı içerisinde SGK girişim gerçekleşti. 4000 prim günüm bulunuyor. 1977 yılının son ayında doğdum. 6 ay askerlik yaptım ve prim ödemesi gerçekleştirmedim. Emeklilik yaşım kaç olur?

54 yaş ve 5675 prim günü üzerinden emekli olabilirsiniz. 1675 gün daha prim ödemesi yapmanız gerekiyor. Ayrıca 2031 yılında da yaş şartınızı doldurmuş oluyorsunuz. Bu şartları oluşturduğunuz takdirde doğum gününüz olan gün ve 2031 yılında emekli olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum