1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İrlanda'daki Evsizlik Kriz Noktasında!
İrlanda'daki Evsizlik Kriz Noktasında!

İrlanda'daki Evsizlik Kriz Noktasında!

Dublin şehir merkezinde az çok herhangi bir yerde fotoğraf çekerseniz evsiz birini yakalamamanız zor olurdu.

A+A-

İrlandalı Taoiseach Leo Varadkar, Evsiz Yardım ve Destek Cork için yardım kuruluşu olan Tadhg McMahon'a elini teklif ettiğinde yaklaşan seçimler için kampanya yolundaydı. Ancak Varadkar hükümetinin evsizlik konusundaki korkunç kaydı ışığında McMahon, ona el sıkışma vermeyi reddetti.

Evsizlik geçen haftalarda Varadkar'a musallat oldu. Dublin'in şehir merkezinde sırıtarak gördüğü bir resim, birkaç metre ötede oturan ve elleriyle kameralara bakan evsiz bir insanı yakaladı. Tabii ki, Dublin şehir merkezinde az çok herhangi bir yerde fotoğraf çekerseniz evsiz birini yakalamak zor olurdu. 

Fianna Fáil partisinin lideri Micheál Martin, Varadkar'ı son hükümet kurulduğundan bu yana İrlanda'daki evsizliğin yüzde 60 artmasına izin vermekle suçladı. Bu, insanların her iki kuruluş partisinden de hastalandıkları bir seçim. Fine Gael ve Fianna Fáil tarihe göre ayrılmıştır, ancak bugün merkez-sağ duruşlarında neredeyse ayırt edilemezler ve sağlık ve barınmadaki başarısızlıkları nedeniyle atılmaktadırlar. Anketlerde Sinn Féin kazandı.

İrlanda'da konut krizi yıllardır yaygın olarak tartışılan bir ulusal konu olmuştur, ancak son zamanlarda konuşma yeni bir aciliyet kazanmıştır: belki de Ocak ayında, başkentin hızlı bir şekilde art arda göz ardı edilmesi gereken çok sayıda olay gerçekleşti. Yirmili yaşlarındaki bir kadın acil serviste öldü. Gönüllü grup Homeless Street Cafe, Facebook'a gönderdikten sonra, çalışmasını “sadece korkunç bir yara olan bir sıva…” olarak tanımladıktan sonra, sokakta bir pencere pervazına bir kaseden yiyen evsiz yaşlı bir kadının fotoğrafı viral hale geldi. Ve bu kadar iç karartıcı ve neredeyse saçma görünen bir olayda, içinde uyuyan çadırın bir temizlik operasyonu sırasında mekanik bir pençe ile bir Dublin Şehir Konseyi aracı tarafından temizlendikten sonra evsiz bir adam hayatını değiştiren yaralanmalarla kaldı.

Ülkede 4.000 çocuğun evsiz olduğu düşünüldüğünde, bu krizin etrafındaki endişeler de zirveye ulaştı: evsiz çocuklar fikri halktan özel bir öfkeye yol açıyor. Nedenini gayet anlaşılır. Ama aynı zamanda İrlanda'nın diğer, daha az sempatik olan evsizliğe karşı tutumları yeniden okuması gerektiğine inanıyorum. 

İrlanda'nın evsizlerinin resmi rakamı 10.000 civarında sallanıyor, ancak uzmanlar gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu söylüyorlar (bu istatistik “gizli evsizleri veya ağız kavgası veya kadın sığınma evlerinde bulunanları içermiyor). Dublin'de yaşadığımda, her gün yürüdüğü evsiz insanlar hakkında kaç kişinin konuştukları karşısında şok oldum. Tabii ki, Dublin'de, mümkün olan her zaman yardım eden birçok nazik insan yaşıyor, ancak daha fazlası sadece evsizler tarafından değil, evsizlere karşı aktif olarak vitriolik. 

Bunu şehir merkezinde görünen bağımlılara yönelik gündelik nefretle ilgili olarak görüyorum. Aksi takdirde, yüzeysel olarak liberal insanlar mutlu bir şekilde “bağımlılık pisliğine” karşı demiryolu kuracaklardır. Konforlu ofis çalışanları, bir pub dışında değişiklik istendiğinde iç çeker ve gözlerini yuvarlar, sanki bu küçük kesinti, bunu isteme zorluğu ile karşılaştırır. 

Belki de birçok insan evsizleri insanlıktan çıkarmanın psikolojik olarak gerekli olduğunu düşünmektedir. Onların ve benim gibi olduklarına inanırsak, kesinlikle Varadkar'ın beğenileriyle kaşıkla beslediğimiz aspirasyon kapitalizmi artık yol gösterici değerlerimiz olmaz mı? İrlandalılar, tarihsel cezaevimizi bir sapma olarak algılamaya teşvik edilirler ve Celtic Tiger boom dönemini doğal durum olarak görürler. Takip eden durgunluk şaşırtıcı bir şekilde kolayca unutulur, her şeye sahip olabileceğimiz, yukarıdayız. Sıkı çalışma ile her şey mümkündür, çoraplarınızı yukarı çekin. Ve eğer bu doğruysa, o zaman Dublin'in manzarasını çok fazla oluşturan evsiz insanları takip ediyor. Belki de oldukları yerde olmak isterler, çünkü cesur yeni dünyamızda her zaman istediğini elde edemezsin, 

Varadkar, sıradan insanların akranları yerine ezicileriyle özdeşleşme dürtülerini manipüle etmede uygulanmaktadır. Varadkar orta sınıftan, “Ekonomiye ve topluma çok katkıda bulunduklarını sık sık hisseden bir grup insan, ama belki de olması gerektiği kadar geri dönmüyorlar” dedi. Bir zamanlar Vincent Browne ile birlikte Tonight TV şovunda İrlandalıların yüzde 70'inin kendilerini orta sınıf olarak tanımladığını iddia etti. Arkadan çektiği figürü makul bir şekilde haklı çıkarmak istendiğinde, rotayı değiştirdi ve ankete katılanların yüzde 60'ının partisinin “sabah erken kalkan insanları” temsil etme amacına uygun olduğunu ve ayrıca asgari ücret ve düşük maaşlı olanlara hitap etmek. 

Bu harika bir el çabukluğu - orta sınıf olan herkes çok çalışıyor, çok çalışan herkes orta sınıf. Çoğu insanın, çalışmak için acele ederken adım atmaları gereken evsiz nüfusa bakmak için zar zor dayanabilmeleri şaşırtıcı değildir. Kuşkusuz çok yakından bakılırsa, çok fazla insanlıkla, Varadkar'ın kurgularını ortaya koyacaklardı. 

İrlanda'nın parlak gözlü ve yeni olduğuna, Avrupa'nın başarı öyküsüne, Brexit ve Trump'a karşı olan tezahürata ve su üzerinde gerçekleşen tüm kötülüğe inanmaya başka nasıl devam edebiliriz? 

Çok uzun zamandır baktığımız için şimdi herkesten daha iyi olduğumuz hoş bir rüya. Ama bu bir hayal ve hayalini yemeye devam ettiğimiz sürece kalacak bir rüya. Son yıllarda eşcinsel evlilik ve kürtaj hakları hakkındaki referandumumuzda elde edilen sosyal adalet kazanımları anlamlı ve neşeli idi. Fakat İrlanda'nın komşularının ölmekte olduğu aynı kavrayıcı, solipsist açgözlülükle zehirlenmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.