1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhtiyaç sahiblerine müjde! Hükümet 804 TL ödeme yapılacak...
İhtiyaç sahiblerine müjde! Hükümet 804 TL ödeme yapılacak...

İhtiyaç sahiblerine müjde! Hükümet 804 TL ödeme yapılacak...

Hükümetten bu maaşı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekir. Birey çalışmıyor ve 18 yaşından küçükse ailenin gelir durumu incelenir. Devlet desteği kimlere destek veriyor? Devlet destekleri neler? Devlet destekleri nasıl alınır?

A+A-

3 aylık engelli maaşı her bireye verilmez. Bu maaşı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekir. 3 aylık engelli maaşı alabilmek için sağlık kuruluşu tarafından onaylanmış bir rapora sahip olmak gerekir.  İkinci şart ise engelli bireyin ve ailesinin gelir durumudur. Engelli birey eğer 18 yaşından büyükse kendi gelir durumu, ihtiyaçları kirası faturası, ödediği ücretler maaşından düşülerek bireyin elinde kalan miktara göre hesaplanır.  Birey çalışmıyor ve 18 yaşından küçükse ailenin gelir durumu incelenir. 

E-devlet üzerinden 3 aylık maaş sorgulaması nasıl yapılır. 

3 aylık engelli maaş sorgulaması önceden Sosyal Sigortalar Kurumu sayfasından yapılırken artık telefon hizmetleri ile gerçekleştirmektedir. Engelli bireyin 3 aylık maaşından faydalanabilmesi için SGK kurumuna başvurması gerekir.  Sağlık kurulu tarafından aldığı raporda %40 oranında engelle sahip olması gerekir.  3 aylık engelli maaşı e-devlet üzerinden sorgulanabilir.  Dilerseniz Alo 144 sosyal yardım hattı ile de destek alabilirsiniz.  Destek almadan önce maaş almaya hak kazanıp kazanmadığımızı sorgulamalısınız. 

ENGELLİ MAAŞI 2020 YILINDA KAÇ LİRA OLDU?

2020 senesinde yapılan zamların ardından 2022 engelli maaşlarına da zam yapıldı. Engellileri yüzde 40-69 olan vatandaşlara maaşları 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli bulunan vatandaşa ise 763 liradan 804 liraya yükseldi.

2022  65 yaş üstü ve engelli maaşından faydalanabilmek için vatandaşın engel durumunun %40'ın üzerinde  veya 65 yaşını doldurmuş olma koşulları var.   

3 TİP ENGELLİ MAAŞI VAR

Engellilere üç farklı aylık bağlanabiliyor. 

1) Yaşı 18'den büyük olan ve engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara maaş bağlanabiliyor.

2) Yaşı 18'den büyük ve engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 69 arasında olanlara vatandaşlara maaş ödeniyor.

3) Yaşı 18 altı engelli yakını olan kişilere aylık ödeniyor. 
Fakat başka şartlar da bulunuyor.

E-devlet Şifresi Nasıl Alını?

E-devlet üzerinden 3 aylık maaş sorgulaması çok basit bir şekilde yapılır.  E-devlet sistemine girmek için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekir. Daha önceden e-devlet şifresi almadıysanız  PTT şubelerine  e-devlet şifresi almak için kimlikle birlikte başvuru yapmalısınız.  2 TL karşılığında e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Sistem tarafından size verilen şifre ile sisteme giriş yapıp sorgulama işleminizi yaptırabilirsiniz.

ENGELLİ MAAŞI TÜRÜ AYLIK TUTARI GELİR SINIRI

022-001.jpg

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.