Hükümetten Müjde EYT İle İlgili Son Dakika! Bu Yasa İle Erken Emekli Olabileceksiniz..!

Hükümetten Müjde EYT İle İlgili Son Dakika! Bu Yasa İle Erken Emekli Olabileceksiniz..!

EYT ile ilgili alınacak kararlar çok kişi tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. Bu konu ile ilgili hükümetten büyük bir hamle geldi! Son dakika gelişmeleri ile kimlerin emekli olabileceği belirlendi. İşte detaylar…

EYT pek çok vatandaşın mağduriyet yaşamasına sebep olan bir kavram olarak biliniyor. 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanlar 25 yılını şu anda doldurmuş olmasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamıyor. Bunun için birkaç yıllık almış olanlar için formüller uygulamaya koyulacak. İşte o formüllere dair son dakika haberleri…

EYT konusu vatandaşın gündeminde yer alıyor. Prim gün süresini doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamayan vatandaşların emekli olması mümkün olmuyordu. Emeklilikte yaşa takılanlar 2020 yılının sonunda hükümet kanadından bir adım gelip gelmeyeceğini araştırıyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir teklif oluşturuluyor. Bu yasa yürürlüğe girerse EYT ile bazı kişilerin emekli olabilmesi mümkün olacak. Vatandaşın yüzünü güldürecek gelişmelere dair son dakika bilgileri gelmeye başladı.

EYT'de Son Dakika Uygulaması

EYT'li vatandaşların yaş şartını doldurmamaları nedeniyle prim gün şartını ve yıl şartını doldurmuş olmalarına rağmen emekli olamamaları büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Üstelik iş bulmasını kolaylaştırabilecek yöntemler üzerinde duruluyor. Hak-İş başkanı bu konu ile ilgili araştırma yaptı ve bir teklif hazırladı. Olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkacak bu gelişmeyi 40 yaşından sonra memur ve işçi alımı yapılmadığını dile getirdi. Ancak yapılacak uygulamalarla EYT’liler için umut var.

Yeni vatandaşlar için uygulanacak yeni yasa ile ilgili bakanlıktan açıklama önceki dönemlerde gelmişti. Yapılan açıklamalarda emekliliğin aslında yaşlılık maaşı olduğu belirtilmiş ve emeklilikte 3 Ana parametrenin oluşmasının gerektiği söylenmişti. İkisinin oluşması emeklilik için yetmiyor. Bu nedenle prensipte de bir sorun yok. Emekli olmayı bekleyenlerin 48 yaşının üzerinde olmadığını söyleyen bakan bu yaşını dünyanın hiçbir yerinde bir yaşlı olarak kabul edilmeyeceği bu nedenle de emeklilikte vatandaşların henüz istenilen şartları tamamlamamış olduğu belirtiliyordu.

Uzmanlardan EYT Konusuna İlişkin Açıklama

EYT’li vatandaşlar yalnızca emeklilik hakkını kaybetmiyor. Farklı kurum ya da kuruluşlarda çalışma hakkını da getiriyorlardı. EYT'liler için uygulanabilecek yöntemler henüz dinleme aşamasında. 1999 yılının Eylül ayından önce sigorta sistemine dahil olmuş vatandaşlar belirli bir sigorta süresi ile 5.000 prim ödeme gün sayısına ulaşmışlardı. Eylül 1999'da prim ödeme gün sayısının düzenlenmesiyle kademeli yaş uygulamasına geçildi. 1999 yılından önce işe girmiş olanlar bir anda emekli olamazken bunun birlikte kademeli olarak emeklilikle tam olarak yaşı beklemeden emeklilik mümkün hale gelebiliyordu. Emeklilikte yaşa takılanların sayısı zaman geçtikçe artmaya başladı. Özellikle de 4 yıldır yoğun bir şekilde bu konu ile ilgili baskı ve bekleyiş artıyor.

EYT'de Finlandiya Formülü Uygulanacak Mı?

Finlandiya ile Almanya'da emeklilik yaşı 65 ile 67’yi buluyordu. Türkiye'de ise 2008 yılından sonra kadınlar 58, erkekler 61 yaşında emekli olabilecekti. Türkiye Almanya ve Finlandiya'ya göre emekli olma konusunda daha erken yaşta emeklilik sağlıyor. Emekliliğe birkaç yıl kala maaşınızdan feragat ederek %2 eksik olacak şekilde emeklilik mümkün oluyor. Yani emekliliğe 2 yıl kalan vatandaş % 4, 3 yıl kalan % 6 daha az maaş almaya kabul ettiği takdirde bu süre zarfında da sosyal güvenlik destek primini ödeyerek maaşını eski haline getirebilme imkanı ile emekli olabilecek.

Finlandiya modeli Türkiye'de de uygulanırsa 500.000 kişi bu değişiklikten etkilenecek. Emekliliğine çok kısa süre kalan vatandaşlar Türkiye'de bulunurken diğer taraftan çok kısa bir süre içerisinde emekli olabilecek. Ancak bu süreyi beklemek istemeyen vatandaşlar da var. Kısa süre kalanlar için uygulanacak formül sayesinde EYT’li sayısı azalacak. Hem de mali yükü hafifleyecek. Prim ödeme konusunda düşünüldüğü takdirde de sisteme getirisi azalacak bir formül uygulanacak. EYT'liler için iki formül uygulanıyor. Emeklilik yaşını doldurmasına 3 yıl kalan bir EYT'li vatandaş 2000 lira ücretle emekli olması gerekirken yüzde 6'lık indirim uygulandığında 1880 TL maaş alarak emekli olabilecek. Emekli olmasına birkaç yıl kalmışsa bu primlerini toplu olarak borçlanıp maaştan indirimli olmadan emeklilik hakkı elde edebilecek.

Çalışmaya Teşvik De Bir Çözüm Olabilir

EYT kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olmayı sağlayabilecek prim gün sayısı 7000 çıkarılmıştı. Bu kanunun yürürlüğe girmeden önce işe giren kadınlar 40, erkekler 58 yaşında emekli olabiliyordu. Diğer taraftan da kadınlarda 40, erkeklerde 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaşlarında kademeli geçiş süresi getiriliyordu. Bununla birlikte yaş sınırı Emekli Sandığı ve Bağ-Kur içinde getirildi.

EYT'li vatandaşları da kapsayan erken emeklilik formülleri günümüzde uygulamaya koyuluyor. Kısa süre içerisinde emekli olmak isteyen vatandaşlar borçlanma hakkı sigortalılık yılı ve yaş şartı ile ilgili düzenlemelerden yararlanabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.