Hükümetten Ev Kadını, Öğrenci, Yaşlı, Dul Yetim, Engelli Müjde! PTT'den Anında Herkese 837 TL Ödeme Yapılacak...

Hükümetten Ev Kadını, Öğrenci, Yaşlı, Dul Yetim, Engelli Müjde! PTT'den Anında Herkese 837 TL Ödeme Yapılacak...

Ekonomide yaşanan dalgalanmaların özellikle pandemi süreciyle birlikte en yüksek seviyeye ulaşması, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için durum daha da zorlu hale getiriyor. Devletin verdiği maaş yardımları neler? Devlet maaş desteğinden kimler faydalanabilir? Ve maaş desteği başvuru şartları neler?

Türkiye’deki ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik durumları gözetilerek, devlet tarafından yeni destek paketleri sunuluyor. Bu çerçevede de her geçen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sağlanan desteklerin kapsamı genişliyor ve çeşitlilik kazanıyor. Bu çerçevede de günümüzde vatandaşlar 837 TL ile 1625 TL aralığında olan aylık nakit para desteği alabiliyor. Devletin verdiği maaş yardımları neler? Devlet maaş desteğinden kimler faydalanabilir? Ve maaş desteği başvuru şartları neler? Gibi soruların yanıtları haberimizde.

İhtiyaç Sahiplerine Sosyal Yardım Desteği

2020 yılında tüm dünyayı etkisine almasıyla global ekonomiyi alt üst eden Covid-19 pandemi sürecinde devletin destek paketleri çok daha sık şekilde gündemde yer almaya başladı. Özellikle ekonomik açıdan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen desteklerde artışlar gerçekleştirildi. Ayrıca pandemi sürecinin etkisiyle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar içinde yeni destek paketleri açıklandı. Türkiye özellikle 2002 yılından bu yana sosyal yardım desteğinde %39 oranında bir artış gerçekleştirdi. Bu şekilde Türkiye’de 3.4 milyon haneye ulaşan sosyal yardım desteği devlet tarafından aktif şekilde sağlanmaya devam ediyor.

Sosyal Yardım Destekleri Neler?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunulan çok sayıda sosyal yardım desteği bulunuyor. Bu sosyal yardım desteğiyle vatandaşların ekonomik yönden refah seviyesinin yükseltilebilmesi hedeflenmektedir. İhtiyaç sahibi olmasına neden olan durumunun birbirinden farklı olması sebebi ile devlet tarafından her ihtiyaç sahibine verilen aylık maaş desteği koşulları ve miktarları da değişiklik göstermektedir.

2020 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Günümüz Türkiye’sinde devletin vatandaşlara verdiği en önemli maaş desteği yardımlarının başında evde bakım parası gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm engelli veya engelli yakını olan bireylere aylık maaş desteği sağlanmaktadır. 2020 evde bakım parası desteği ilk yılın 6 ay boyunca 1519 TL olarak uygulandı. Temmuz ayı itibariyle 2020’nin ikinci yarısında evde bakım parası 1625 TL’ye çıkartıldı. Bu şekilde evde bakım parası, devletin sağladığı en yüksek maaş desteğidir.

2020 65 Yaş Üstü Para Yardımı Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 65 yaşını doldurmuş sosyal desteği bulunmayan tüm vatandaşlar için devlet tarafından 65 yaş üstü maaşı şeklinde destek sağlanmaktadır. 2020’nin ilk 6 ayında 672 TL olan 65 yaş aylığı, temmuz ayı itibariyle 2020’nin ikinci yarısında 699 TL’ye yükseltildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için devlet tarafından verilen 65 yaş aylığını alabilmek için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor. 65 yaşını doldurmuş sosyal güvencesi bulunmayan tüm vatandaşlar için otomatik olarak 65 yaş aylığı bağlanmaktadır.

2020 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’de engelli vatandaşlar içinde geçimlerini sağlaması amacı ile devlet tarafından her ay engelli maaşı desteği sağlanmaktadır. Engellilik oranı 40% ve üzeri olan tüm engelli vatandaşlar devletten engelli maaşı alabiliyor. 2020 engelli maaşı ise 558 TL ile 837 TL arasında değişiyor. Bu maaş aralığı, engellilik yüzdesine göre değişkenlik gösteriyor.

Eğitim Yardımı Nedir? 2020 Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Gelir düzeyi düşük olan aileler için devlet tarafından eğitim yardımı sağlanıyor. Devlet tarafından her ay gelir düzeyi düşük olan aileler için 35 TL ile 65 TL aralığında eğitim yardımı desteği sağlamaktadır. Eğitim yardımından faydalanabilmek için başvurular “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYD) üzerinden yapılabiliyor. Her ay eğitim yardımı ödemeleri de SYD tarafından gerçekleştiriliyor.

GSS Prim Yardımı Nedir? GSS Prim Yardımını Kimler Alabilir?

Türkiye’de sosyal güvencesi bulunmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanmayan vatandaşın kalmaması amacı ile geçiş yapılan Genel Sağlık Sigortası(GSS) ile her ay düzenli prim ödemesi yapılması gerekiyor. Ancak devlet ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetine yol açmamak için gelir düzeyine oranla GSS prim ödemeleri alıyor. Ayrıca belirlenen gelir düzeyinin altında gelire sahip olan vatandaşların GSS prim ödemeleri devlet tarafından karşılanıyor. 2020 GSS prim yardımı için her hanede kişi başı ortalama 981 TL ve altı gelirin söz konusu olması gerekiyor. Bu GSS prim desteğinden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) başvuruda bulunarak, gelir tespiti yaptırılması gerekiyor.

Yeni Doğan Yardımı Nedir? Yeni Doğan Yardımı Ne Kadar?

Türkiye’de yeni başlayan ve Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi amacı taşıyan devletin yeni doğan yardımı ile yeni doğum yapmış kişilere katkı sağlanmaktadır. Yeni doğum yapan kişi ve ailesine maddi destek oluşturabilmek için devlet tarafından yeni doğan yardımı yapılır. 2020 yeni doğan yardımı ne kadar? Sorusunun yanıtı çocuk sayısına göre değişiyor. Buna göre yeni doğan yardımından ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL şeklinde yeni doğan yardımı yapılmaktadır. Bu ödemeler tek sefere mahsustur.

Asker Yardımından Kimler Yararlanabilir?2020 Asker Yardımı Ne Kadar?

Türkiye’de 20 yaşını doldurmuş her erkek, zorunlu vatani hizmeti için askere alınmaktadır. Zorunlu askerlik dolayısıyla ekonomik açıdan zorluk yaşayan vatandaşlar içinde devlet desteği bulunuyor. Gelir seviyesi düşük olan askerlere yönelik devlet tarafından asker yardımı yapılmaktadır. Devlet tarafından asker yardımı kapsamında gelir seviyesi düşük olan asker ailelerine 2 ayda 1 olacak şekilde 550 TL şeklinde bir yardım bulunuyor. Asker yardımı desteği askerin ebeveynleri ve yanı sıra evliyse eşine verilmektedir. Ayrıca gelir seviyesi düşük olan askerlerin çocukları için aylık kişi başı 100 TL, öksüz ve yetim çocuklara ise 2 ayda 1 olacak şekilde 200 TL maaş desteği vermektedir.

Silikozis Hastalığı Para Yardımı Nedir? Silikozis Hastalığı Para Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından silikozis hastası olan vatandaşlar içinde maaş desteği sağlanmaktadır. Silikozis hastalığı para yardımı kapsamında devlet tarafından her ay 1160 TL ile 1500 TL arasında değişiklik gösteren oranlarda maaş yardımı yapılmaktadır. Silikozis hastalığı para yardımından kimler yararlanabilir? Sorusu için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre hastalığa bağlı olarak çalışmıyor olunması, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olunmaması ve hanedeki net gelir seviyesinin 701.32 TL altında olması gerekir. Bu rakamlar 2020 yılı için geçerlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.