1. HABERLER

  2. SGK

  3. Hükümetten Erken Emeklilik Açıklaması Geldi! EYT'de Son Dakika Gelişmesi...
Hükümetten Erken Emeklilik Açıklaması Geldi! EYT'de Son Dakika Gelişmesi...

Hükümetten Erken Emeklilik Açıklaması Geldi! EYT'de Son Dakika Gelişmesi...

Vatandaşlar uzun süredir EYT ile ilgili yapılacak açıklamaları yakından araştırıyorlar. Hız kesmeden konuya ilişkin açıklamalar geliyor. Diğer taraftan da meclisin yeni yasama döneminde geçmesi ile birlikte vatandaşlar için yeniden umut ortaya çıktı. EYT konusuna dair son dakika haberleri ve açıklamalar…

A+A-

Yaşanan zorlu günler için de bir yandan da müjdeli haberler in gelmeye başlaması EYT konusunda gelişme bekleyenlerin yakın araştırma yaptığı konular haline gelmesine neden oldu. İşte konuya dair detaylar…

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen prim ve sigortalılık süresini doldurmuş olmasına rağmen yaş şartı sebebiyle emekli olamayan vatandaşlara hız kesmeden destek verilmeye çalışılıyor. Bir yandan meclisin yeni yasama dönemine geçmesi ve EYT konusunun meclise taşınıp taşınmayacağı konusu merak edilirken diğer taraftan da vatandaşa müjdeli haberlerin gelip gelmediğini araştırıyor.

2020 yılının Mart ayından bu yana koronavirüs Türkiye'de ve dünyada pek çok kişiye zor zamanlar yaşattı. Bu nedenle EYT'li vatandaşlara büyük bir yük yükle hükümet yapacak olduğu yasal düzenlemelerle EYT'li vatandaşların kısa sürede iş sahibi olabilmesine etki edecek. EYT yasası pek çok kişi için umut olacak. 1999 yılından önce sigortalı olanlar emekliliği sağlayabilirken prim ve gün şartını doldurmuş olmasına rağmen yaş şartı nedeniyle emekli olmayan vatandaşlar uzun zamandır beklenen çözümü hala umut ediyorlar.

AKP'den EYT Konusuna İlişkin Açıklama Geldi!

EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını yaptı. EYT konusunda diğer partilerden olumlu açıklamalar yapılsa da kimse bu konunun ne kadar ciddi bir maliyet gerektirdiğinin farkında değil. Bu nedenle konuşmak kolay geliyor diyor. Konu ile ilgili adımların atılmasını isteseler bile ciddi anlamda bir maliyet hesaplaması yapmak zorunda olunacağı için şu an ülke olarak bu durumu kaldıracak güçte değiliz dedi.

EYT 2020 Yılının Bütçesinde Yer Bulamadı!

EYT ile ilgili açıklamalar gelmesi büyük bir merakla bekleniyor. Ancak beklenen açıklama ne yazık ki gelmedi. 2020 yılı bütçesinde meydana gelen problemler nedeniyle EYT ile ilgili herhangi bir açıklama yer almıyor. Aile Çalışma Bakanlığı tarafından konu hakkında açıklama geldi. 48’li yaşlarda vatandaşların emeklilikte yaşa takılması sebebiyle emekli olamamasını haklı buldu. 48 yaşında hiçbir vatandaş dünyanın hiçbir yerinde emeklilik yaşına gelmemiştir dedi. Bu nedenle EYT'li vatandaşların mağduriyetinin söz konusu olmadığını belirtti. Konu üzerine etraflı çalışmalar yapacaklarını ve maddi açıklık nedeniyle de böyle bir şeyin olamayacağını en azından bu ara alternatif çözümler oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

EYT'den Vatandaşlar Nasıl Etkilendi?

1999 yılı 8 Eylül tarihi öncesinde sigortalı olan ve işe giren vatandaşlar iş hayatına başladıklarında sigorta çalışma yılı ve prim gün şartını doldurmaları halinde yaş beklemeden emekli olabiliyorlardı. Ancak bu tarih sonrasında sigorta girişi yapılan vatandaşların yapılan yasa değişikliği ile birlikte yaş şartını da eklenmesi nedeniyle emekli olamadılar. Aynı zamanda çalışma ve iş bulma konusunda da sıkıntı yaşayan vatandaşların emekli olabilmesi mümkün olmadı. Sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik hesaplamaları değişiyor. Bu durumda emekliliğin sağlanabilmesi için gerekli olan çalışma süresi hem kadınlar hem de erkekler için şu şekilde hesaplanıyor.

Sigorta Başlangıç Tarihine Göre Erkekler İçin Emeklilik

  • 9 Eylül 1976 yılı ile 23 Mayıs 1979 tarihi arasında 25 yıl sigorta çalışma süresini doldurmuş ve 44 yaş sınırına ek olarak 5.000 prim gününü ödeme şartı yer almaktadır.
  • 24 Mayıs 1976 yılı ile 23 Ekim 1980 tarihi 25 yıl süre 45 yaş ek olarak 5000 prim gün şartı yer almaktadır. Bu şekilde emeklilik şartları ve süreler belirlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum