Hükümetten Büyük Müjde Geldi! Geçim Sıkıntısı Çekenlere 595-960 TL Arasında Yardım Yapılacak!

Hükümetten Büyük Müjde Geldi! Geçim Sıkıntısı Çekenlere 595-960 TL Arasında Yardım Yapılacak!

Dünyanın ve ülkemizin her anlamda zor günlerden geçtiği pandemi döneminde vatandaşlar geçim sıkıntısı çekiyor. Devlet dar gelirli vatandaşlar için ilgili kurumlar aracılığıyla tüm imkanları seferber ederek destek sağlıyor.

Geçim sıkıntısı ile başı dertte olanlara bir destek müjdesi daha geldi. Devlet dar gelirli vatandaşlar için yardım kalemlerine bir yenisini daha ekledi ve kira desteği adı altında nakit para dağıtmaya başladı. SGK, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Çalışma Bakanlığı ve diğer kamu kurumları vatandaşlara kira desteğinde bulunuyor.

Ülkemizde ev sahibi olamayan her vatandaşın aylık giderleri arasında bulunan kira ödemesi geçirdiğimiz zor günlerde bütçeleri zorluyor. Devlet dar gelirli ve evi olmayan vatandaşlar için farklı kurumları aracılığıyla kira desteği ödemesi adı altında 1000 TL’ye kadar ödeme yapıyor. Evlerinden kentsel dönüşüm nedeniyle çıkmak durumundan kalanların kira bedelleri Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından ödenirken ihtiyaç sahibi vatandaşların kira bedellerini ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler karşılıyor.

Hangi kurumlar kira desteği veriyor?

Dar gelirli vatandaşların yanı sıra farklı alanlarda da kira yardımı verilebiliyor. Kira yardımı ödemeleri bakanlıklar, bakanlıklara bağlı birimler ve belediyeler tarafından yapılmaktadır.

•             Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

•             Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

•             Belediyeler

•             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Kira yardımı almak için hangi belgeler gerekir?

•             Nüfus cüzdanı

•             İlgili kurumlardan alınmış başvuru formu

•             Konutun veya işyerinin tapu belgesi

•             Taşındığınızı bildiren güncel tapu kaydı

•             Nüfus kayıt örneği

•             Kamu bankalarından alınmış hesap cüzdanı fotokopisi

Kira yardımı miktarı illere göre belirleniyor.

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis şehirleri 595 TL kira yardımı alırken, Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce 675 TL kira yardımı alıyor. Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale 775 TL kira yardımı alıyor. Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van 830 TL kira yardımı alırken;Adana, Antalya, Bursa, Konya 905 TL kira yardımı alıyor. En yüksek kira yardımı alan şehirler ise 960 TL ile Ankara, İstanbul, İzmir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum