1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten Büyük Müjde! Evde Bakım Maaşına Zam! Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?
Hükümetten Büyük Müjde! Evde Bakım Maaşına Zam! Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Hükümetten Büyük Müjde! Evde Bakım Maaşına Zam! Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Kovid-19 kapsamında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Bu noktada, bakıma muhtaç kişilerin bakımları evlerinden yapılmaktadır. Engelli ve yaşlı kişilerin bakımlarını evde yapan yakınlarına devlet tarafından belirli bir ücret ödenmektedir.

A+A-

Devlet; gerekli özelliklere sahip vatandaşlara aylık bin 544 lira ödemektedir. Bu noktada, devlet tarafından belirlenen gelir ve rapor şartını yerine getiren vatandaşlara söz konusu ödeme yapılmaktadır. Evinde engelli ve bakıma muhtaç kişiler bulunanların aklında söz konusu yardıma nasıl başvurulduğuna dair sorular bulunmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli ve bakıma muhtaç kişilerin bakımlarını evlerinde yapan kişilere devlet tarafından her ay maaş ödenmektedir. Söz konusu maaş her yıl iki defa zamlanmaktadır. 2020 yılında yapılan son artışla beraber evde hasta bakım maaşı bin 544 liraya yükselmiştir. Günümüzde bu maaşı alan 535 bin kişinin olduğu bilinmektedir.

Bakım parası almak isteyenlerin her şeyden önce sağlık raporuna sahip olması gerekir. Söz konusu raporda kişinin en az yüzde 50 engel seviyesine sahip olduğunun kanıtlanmasına bakılmaktadır. Ayrıca, doktorların sağlık raporuna hastayı kast ederek bakıma muhtaç notunu eklemesi de gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bakım maaşı alacak kişinin bakacağı engelli veya hastanın yakını olması şarttır. Akrabalık ilişkisinin olmadığı hallerde hastanın yasal vasisi olması gerekmektedir.

Evde bakım parası almak için başvuru yapan kişinin gelirine de bakılmaktadır. Haneye giren tüm gelir evde yaşayan kişi sayısına bölünmektedir. Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekir. Söz konusu rakam 2020 yılının asgari ücretine göre bin 402 liraya denk gelmektedir. Bir başka deyişle, evdeki kişi başı gelir bin 402 liradan az olmalıdır.

Başvuru sırasında eve giren gelir miktarı hesaplanırken ikramiyeler eklenmemektedir. Kısacası, evdeki emeklinin maaşı bu hesaplamaya dahil edilirken onun almış olduğu ikramiyeler ise bu hesaplamaya katılmaz. Evde bakım parası almak için yapılacak olan başvurular için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gitmek gerekir. Ayrıca, ilçelerdeki ilçe müdürlüklerine de başvuru yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.