Hükümetten Büyük Müjde! Başvuran Herkese PTT'den Anında 711 TL Ödeme Yapılacak!

Hükümetten Büyük Müjde! Başvuran Herkese PTT'den Anında 711 TL Ödeme Yapılacak!

Farklı ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından gerçekleştirilen çeşitli destekler bulunuyor. 65 yaş ve üzerinde olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler için hazırlanmış olan destek, her ay PTT tarafından ödeniyor. Yakacak, kira yardımı, ev tamiri yardımı, gıda, ve kıyafet yardımları için başvurular başladı...

Bakan Selçuk yaptığı açıklama da “Yaşlı ve engelli aylıklarına memur maaş katsayısı oranında zam yapıldı. Buna göre yaşlıkları 711 TL'ye, yüzde 40-69 arası engelli vatandaşların aylıkları 567 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlarımızın aylıkları da 851 TL'ye yükseldi” dedi.

Yaşlılık aylığı adıyla verilen bu destek, 65 Yaş Aylığı olarak da biliniyor. 2022 Sayılı Kanun’ a bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu aylık, sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir geliri bulunmayan 65 yaş ve üzerinde ki Türk vatandaşlarına temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için veriliyor. Bu yaş üzerindeki kilerin çalışarak gelir elde etmesi mümkün olmadığı için, sosyal güvenceleri de yoksa desteği almaya hak kazanıyorlar. BU destek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından veriliyor.

Yaşlı ve Engelli Maaşlarından Faydalanan Kişi Sayısı 1 Milyon 405 Bin

Yaşlı ve engelli vatandaşlar için aylık olarak sağlanan destek ödemeleri gerçekleştirildi. Buna göre 1 Milyon 405 Bin kişinin aylıkları ödendi. Bu ay zamlı olarak maaşların alan ihtiyaç sahipleri, dahil oldukları gruba göre farklı aylıklar alıyorlar.

Evde Bakım Maaşı Arttı mı?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk aynı zamanda Evde Bakım ücreti ile de açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Bakan Selçuk, "18 yaş altı bakıma muhtaç engelli vatandaşlar için ödenen sosyal yardımı 567 TL'ye çıkardık. Ağır silikozis hastalığı bulunan vatandaşlarımıza verdiğimiz sosyal yardımı 1.562 TL'ye yükselttik. Toplam 535.805 engelli vatandaş için her ay evde bakım maaşı ödüyoruz. Evde Bakım Maaşı tutarını da 1.544 TL'ye yükselttik." dedi.

Kira Yardımı Nedir? Başvuru Nereye Yapılıyor?

Kira yardımı ihtiyaç sahiplerinin evlerinde yapılan inceleme sonrasında yapılıyor. Bu destek için başvuru sahiplerinin gerekli koşullara sahip olmaları gerekiyor. Başvurular yine Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ na yapılıyor.

Ekonomik zorluklar yaşayan ailelerin, kiralarını ödeyebilmeleri için Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı dışında da bazı kurum ve kuruluşlar destekler veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve özel vakıflarla birlikte çeşitli dernekler kira desteği adı altında yardımlar gerçekleştiriyor.

Belirli Maddi Güvencesi Olmayan Ailelere Müjde

Her ihtiyaç grubu için sağlanan devlet destekleri son hızla devam ediyor. Buna göre anaokulu, ilköğretim, lise veya üniversite de eğitim gören çocuğu bulunan ve ekonomik zorluklar yaşayan ailelerde destek sağlanacak. Özellikle içerisinde yaşadığımız salgın döneminde, devlet her kesimden ihtiyaç sahibine ulaşmaya yönelik destekler hazırlıyor.

Ev Tamiri Desteği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla sunulan bu destek, evlrde yaşam şartlarının bulunmadığı kadar hasarlı konutlar için veriliyor. Vakıfa yapılan başvuru da destek miktarı 15 Bin- 20 Bin ve 25 Bin şeklinde gerçekleşiyor. Başvuru TC Kimlik Numarasıyla yapılıyor.

Çeşitli Aile Yardım Paketleri

Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde sunulan gıda yardımları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından veriliyor. Vakıfa aktarılan fonlar sayesinde, gda yardımları her yıl 2 defa olmak üzere gerçekleştiriliyor.

Yakacak Yardımı

İhtiyaç sahibi kişilere 2003 yılında beri gerçekleştirilen bu yardım, Türk Kömür İşletmeleri tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla veriliyor. Her kış için ihtiyaç sahibi ailelerin hane başına 500 Kg kömür hakkı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum