1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye Hükümetten Büyük Müjde! Asgari ücretliye Bayram İkramiyesi Ödenecek Mi?
Asgari Ücretliye Hükümetten Büyük Müjde! Asgari ücretliye Bayram İkramiyesi Ödenecek Mi?

Asgari Ücretliye Hükümetten Büyük Müjde! Asgari ücretliye Bayram İkramiyesi Ödenecek Mi?

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi Temmuz ayında yapılacak olan zammın kendilerine de yapılacak mı merak ediyor. Asgari ücretliye Temmuz zammı var mı? Asgari ücretler ne kadar olacak? Son dakika gelişmeler…

A+A-

SGK’nın yayımladığı genelge ile en düşük emekli maaşları açıklandı. Korona virüs salgını etkilerini azaltmak için yapılan düzenleme ile en düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkartılmıştı. Görevinin başındaki memurlar ve emekliler hem de Bağ-kur, işçi emeklileri Temmuz ayında zamlı maaş beklemektedir.

Milyonlarca işçi ve çalışan tarafından merak edilen asgari ücretliye zam var mı? Merak edilen konular arasındadır. Merak eden kişiler internet üzerinden araştırmalar konuyla ilgili yapılmaktadır. İşçi ve Bağ-kur emeklileri yılda iki defa zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanmaktadır. Meclise sunulan ve asgari ücretliden vergi alınmamasını öneren kanun teklifleri kabul görürse asgari ücretlilere zam geri dönecek.

Meclise Asgari Ücretliye Zam Sunulacak Mı?

Asgari ücretliden vergi alınmamasını öneren kanun teklifleri kabul edilirse asgari ücretlilere zam geri dönecek. Verilen teklifte asgari ücretlilerden alınan 375 liralık gelir vergisinin alınmaması meclise önerildi. Mecliste kabul edilirse Temmuz ayında asgari ücrete zamlar vergi iadesi olarak yansıyacak.

Asgari Ücret 2020 Yılı Zammı Ne Kadar?

Gecen yıla göre net %15.03 oranında asgari ücret artırıldı. Yapılan zamla birlikte 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943 lira olarak belirlendi. Net tutar ise 2.324,70 TL oldu.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Brüt maaş üzerinden brüt ve net maaş hesaplaması oldukça çok yapılmaktadır. Brüt maaş ile çalışan vatandaşlar yılsonu ve yılbaşı kesintileriyle net maaşını anlamakta zorluk çekmektedir. Yılbaşında daha az kesinti yapılırken yılsonuna doğru kesintiler artış göstermektedir. Brüt maaştan; SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi düşülerek net maaş hesaplaması yapılmaktadır. Hesaplama yapan kişinin evli/bekar olması, eşinin çalışıp çalışmadığına, çocuk sayısına göre hesaplama sonucu değişiklik göstermektedir.

2020 Yılında AGİ Ne Kadar?

Bekar 220,62 TL, evli ve eşi çalışmayan 264,75 TL, evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu 297,85 TL, evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu 330,94 TL, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu 375,07 TL maaş asgari ücretli maaş almaktadır. Evli ve eşi çalışan 220,62 TL, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu 253,72 TL, evli ve eşi çalışan 2 çocuklu 286,82 TL, evli ve eşi çalışan 3 çocuklu 330,94 TL’dir.  Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu 353 TL, evli ve eşi çalışan 5 çocuklu 375,07 TL, maaş almaktadır.  

Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Destekten yararlanmak için işverenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. 01.01.2019 tarihinden önce işyerinin tescil edilip edilmediğine göre değişmektedir.

Gıda Yardımı Asgari Ücretliye

Geçim zorluğu bulunan ailelere aylık gıda yardımı devlet ve belediyelerden yapılmaktadır. Belediyelerin sağladığı bazı marketlerde gecen gıda kartları ile kişiler aylık ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Gıda yardımlarından yararlanmak için belediyelerin Sosyal Yardımlaşma birimlerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Aranan kriterlere göre uygun kişilere gıda yardımı yapılmaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı Asgari Ücretliye

Maddi durumu olmayan bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen düzenlemede ailelerin elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu uygulama geçtiğimiz yıl hayat geçmiştir. Asgari ücretle geçinen kişiler durumlarını bakanlıkların ilgili birimlerine bizzat başvurarak ve gelir belgelerini ileterek yapabilirler.

Kira Yardımı Asgari Ücretliye

Giderleri gelirinden fazla olan vatandaşlara kira yardımı yapılmaktadır. Kamu kurumları, belediyeler ve gelir dengesi olmayanlar için yardım yapılmaktadır. Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşlar gelirlerini belgeleyebilir ve gerekli kurumlara başvuru yaparak kira yardımı alabilirler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklar içerisinde bulunan sosyal dayanışma, yardımlaşma dernekleri ve belediyelerin yardım masalarına başvuru kişiler yapabilirler.  

Asgari Ücret Desteği Ve Yararlanacak Olan İşverenler Kimler?

2016 yılında yapılan değişiklikle asgari ücret desteği 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici madde ile yürürlüğe giren ve sonrasında 2017,  2018, 2019 yıllarında çıkarılan kanun maddeleri ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici maddeler ile uygulama devam etmiştir. 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işyeri ve işverenleri yararlanmaktadır.  5018 sayılı kanuna ekli (l) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4. Maddenin 1. Fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenler hariç diğer kamu işyerleri destekten yararlanmaktadır.

Bayram İkramiyesi Asgari Ücretli Alacak Mı?

Asgari ücretlilere alınan tedbirler kapsamında hükümetin açıkladığı pakette kısa çalışma ödeneği yer aldı. Virüs salgını döneminde işten çıkartılan ya da ücretsiz izne çıkartılan asgari ücretli çalışan vatandaşlara kısa çalışma ödeneği üzerinden maaşın yarısı kadar maaş ödemesi yapılacak. Bayram ikramiyesi için asgari ücretlilere bir açıklama yapılmamıştır.

Başkan Erdoğan’ın Açıklaması Kesinlikle Müjdemiz Olacak

Bir televizyon kanalına katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili soruları cevapladı. Gelen sorular üzerine ‘’kesinlikle bir müjdemiz olacak, arkadaşlar çalışıyor’’ açıklamasında bulunmuş ama detay vermemişti. Hükümetin desteklenmesi halinde söz konusu yasal düzenlemenin meclisten en kısa sürede çıkması bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
90 Yorum