1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetin 2021 Maaş Düzenlemeleri! Emekli Maaşı Asgari Ücret Taşeron İşçinin Beklediği Zam Oranları Açıklanıyor!
Hükümetin 2021 Maaş Düzenlemeleri! Emekli Maaşı Asgari Ücret Taşeron İşçinin Beklediği Zam Oranları Açıklanıyor!

Hükümetin 2021 Maaş Düzenlemeleri! Emekli Maaşı Asgari Ücret Taşeron İşçinin Beklediği Zam Oranları Açıklanıyor!

2021 yılına iyice yaklaştığımız şu günlerde asgari ücretle çalışanlar ve kamuda taşeron işçi olarak yer alan vatandaşlar ne kadar maaş alacaklarını ve maaşlarında ne kadar artış meydana geleceğini araştırıyor. Emekli vatandaşlara 2021 yılında yapılacak maaş düzenlemeleri…

A+A-

Hükümet 2021 döneminde çalışanlar için oluşturacak olduğu bazı çalışmaların verilerini paylaşmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yıl sonu yaklaşırken ve 2021 yıl ekonomi değerlendirmeleri ile Çalışma Bakanlığı’nın da 2021 çalışmaları hakkında detaylar paylaşılacak. Türkiye geneli milyonlarca vatandaş ekonomi konusunda yaşanan gelişmeleri merak ediyor. İşte son dakika haberleri…

Bu gelişmelerin ardından alım gücü de zayıflıyor. Temel ürünler başta olmak üzere dolar kuruna bağlı ve yükselen enflasyon oranları sonrasında vatandaşlar için yeni dönemde maaş zammı merak edilmeye başlanıyor. 2021 yılının yaklaşmasıyla kimler ne kadar maaş alabilecek araştırılıyor. Maaş görüşmeleri ile ilgili son dakika detayları paylaşılmaya başlandı.

Temel ürünler başta olmak üzere dolar kuru dolayısıyla enflasyon oranları yükseliyor. Vatandaşlar yeni dönem araştırmaya başladılar. Kimin ne kadar maaş alacak tam olarak Ocak ayının ilk günlerinde belli olacak. Asgari ücretle emekli ve taşeron işçi için elde edilen veriler ve son gelişmeler paylaşılıyor.

Asgari Ücret Maaş Zammı Kaç TL Yapılacak?

Asgari ücretle çalışan vatandaş için maaş zammı ve Çalışma Bakanlığı, Türk-İş tarafından gerçekleştirilecek. Görüşmeler sonrasında aralık ayında tam olarak belli olacak. Henüz hiçbir taraf talep ve teklif açıklaması yapmazken bazı değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Asgari ücretlilere 2020 yılı sonunda enflasyon oranı kadar %10 ile %12 arasında zam yapılabileceği söz konusu haline geldi. Hükümet ise 2019 yılında ve öncesindeki yıllarda olduğu gibi jest yapması halinde bu oran yüzde 15'e yükselebilecek gibi görünüyor.

Tahmini Olarak Taşeron İşçi Maaş Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Taşeron işçilerin zam oranlarına dair değerlendirmeler enflasyon oranları üzerinden açıklanıyor. Çalışma Bakanlığı ile yetkili sendika tarafından gerçekleştirilmesi beklenen görüşmelerin ardından 2020 yılı sonrasındaki dönem için taşeron işçiye 2021 yılı ardından hedef olan yüzde 8.5 ile yüzde 1.75 arasında zam gündemde yer alıyor.

Emekliler Ne Kadar Maaş Alabilecek?

Emekliler enflasyon oranlarına doğrudan bağlı olup maaş alabilecekler. Maliye Bakanlığının yeni ekonomi programı ile 2020 sonunda enflasyon oranı %10.50'ye yükselecek. Merkez Bankası beklentisine göre ise yüzde 11.76 zam yapılması öngörülüyor. Eğer, Maliye Bakanlığı bu hedefleri gerçekleştirirse maaşlara yüzde 4.75 zam yapılacağı belirtildi. Yüzde 6.01 oranında zam gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum