1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Hükümet SGK, Emekli, BAĞKUR’lu, Çalışan, Memur, Taşeron İşçi, Emekli, Engelli Ve Yaşlılara Büyük Müjde...
Hükümet SGK, Emekli, BAĞKUR’lu, Çalışan, Memur, Taşeron İşçi, Emekli, Engelli Ve Yaşlılara Büyük Müjde...

Hükümet SGK, Emekli, BAĞKUR’lu, Çalışan, Memur, Taşeron İşçi, Emekli, Engelli Ve Yaşlılara Büyük Müjde...

Kurban bayramı nedeni ile ödemeler erken tarihe alındı. Engellilere, işsizlere, memur emeklilerine, yaşlılara ve çalışan kişilerin ödemeleri dün başladı. Ödemeler bugün ve yarında devam edecek. Hükümet müjdelerin devamını ard arda açıkladı...

A+A-

5 Ağustosta yapılacak olan işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödemeleri dün yatırılmaya başlandı. T.C.  kimlik numarasının son hanesine göre 4-6 olan kişiler bugün, T.C.  kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar ise yarın ödeme alacaklar. 500 bine yakın kamu işçisinin 13 günlük ilave tediye ödemesi de dün yapıldı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre ‘’5 Ağustosta yapılması beklenen işsizlik ödemesinin Temmuz ayına çektik. Böylece bayram öncesinde vatandaşlara destekleri ulaştırmış olacağız. Ödemeleri bugünden itibaren T.C. kimlik numarasının son hanesine göre banka hesaplarına yatıracağız’’ açıklaması yapıldı.

Emekliler, işsizler, yaşlılar, memurlar, engelliler ve çalışanlar bu bayram çifte sevinç yaşayacak. Ödemeler dün itibari ile yapılmaya başlandı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre kısa çalışma ve işsizlik ödemelerinin bugünden itibaren hesaplara yatırılacağının açıklaması yapıldı. IBAN bilgileri olmayan kişilere de PTT üzerinden ödemelerin yapılacağını hatırlatan Bakan "T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi; 0-2 olan kişilere 27 Temmuz'da, 4-6 olan kişilere 28 Temmuz'da, 8 olan kişilere 29 Temmuz'da ödemeler yapılacak." açıklamasını yaptı.

Ödeme Tarihleri;

 • Memur emeklilerine: 28 Temmuz ve 29 Temmuz
 • Engellilere ve yaşlılara: 29 Temmuz
 • İşsizlere ve kısa çalışanlara: 27 Temmuz, 28 Temmuz ve 29 Temmuz
 • Kamu işçilerine: İlave tediye ödemesi 27 Temmuzda hesaplara yatırıldı.

Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Her yıl tediye ödemeleri 4 taksitle ödenmektedir. 2020 yılı ilk tediye ödemesi 31 Ocakta, 2. Ödemesi ise 22 Mayısta yapılmıştı. Resmi gazetede yayınlanan 11 Temmuz 2020 tarihli kararına göre kamu işçilerine ve taşeron işçilerine yapılan tediye ödemelerinin tarihleri belli oldu. Bu belirlenen tarihler tediyenin ikinci yarısı için 27 Temmuz diğer yarısı için ise 14 Aralık 2020’de ödemeler yapılacak. Taşeron işçi statüsünden kadroya geçen 900 bin kişi bulunmaktadır.

Tediye Ödemelerinin Miktarı Ne Kadar?

Yıllık olarak 52 günlük ikramiye ödemeleri kişilere 4 taksit halinde verilmektedir. 13 günlük ödeme hesaplanırken işçilerin almış olduğu brüt ücret üzerinden miktar belirlenmektedir. Bu ücretlerden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılmaktadır. Asgari ücretle çalışan bir işçi için 52 günlük ikramiye tutarı 3646 TL olarak hesaplanır.

Belediye İşçilerine Tediye Ödemesi Yapılmıyor!

Kadroya geçen belediye işçileri ilave tediye ödemesinden yaralanamıyor. İşçiler, mağduriyetin çözüme ulaşmasını ve ilave tediye ödemelerinden faydalanmak istediklerini belirttiler.

Yaşlı Aylığı Ve Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gelen açıklamaya göre ödemelerin hak sahiplerine bayramdan önce yatırılacağı duyuruldu. Bu sene kurban bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk gelmesi nedeni ile engelli ve yaşlı aylıklarının bu yüzden öne çektiklerini ve herkes için aynı ödeme tarihi olduğunun açıklaması yapıldı.

Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılacak?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, evde bakım ödemelerinin 29 Temmuz'da yapılacağının sözü verildi. Evde bakım hizmeti ödemelerinden de 535 bin engelli kişilerin yararlanacağını ve toplamda 827 milyon TL ödeme yapılacağının da sözü verildi.

Kısa Çalışma Ödeneği 27-29 Temmuz Tarihleri Arasında Yapılacak

IBAN bilgileri olmayan kişilere PTT üzerinden ödemelerin yapılacağını ve T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi; 0-2 olan kişilere 27 Temmuz'da, 4-6 olan kişilere 28 Temmuz'da, 8 olan kişilere 29 Temmuz'da ödemeler yapılacak açıklaması yapıldı.

Kısa Çalışma Ödeneği Hesaplama

Günlük kısa çalışma ödeneği hesaplama; sigortalının son 12 aylık kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ı olmaktadır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini geçmemesi gerekmektedir.

Emekli kişilere 382 TL zam! Emekli ek ödemelerinde artış olacak mı?

Emekli kişiler senede iki defa ikramiye, 3 yılda bir promosyon ve her ya ek ödeme ile birlikte kazançları artmaktadır. Vergi iadesinin yerine ek ödeme yapılmaktadır. Maaşlarının %4-%5 oranında ek ödeme alırlarken bu oranın düşük kaldığını ve yükseltilmesi emekliler tarafından beklenmektedir.

En Yüksek Ek Ödeme 637 TL

Emekliler için yeni belirlenecek oran Türkiye Emekliler Derneği tarafından %8-%10 olsun talebi geldi. Talepler hayata geçer ise emeklilerin büyük bir kısmının ek ödeme tutarları ikiye katlanacak. Bağkur ve SSK emeklilerinin gelirinde %8 oran olur ise 255, %10 oran olur ise 382 lira artış olacaktır. En yüksek maaşı olan yani 6.375 lira alan emekliye 255 lira yerine 510 lira ya da 637 lira ek ödeme yapılacak.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

 • Arefe günü- 30 Temmuz Perşembe
 • Kurban bayramı 1. Günü- 31 Temmuz Cuma
 • Kurban bayramı 2. Günü- 1 Ağustos cumartesi
 • Kurban bayramı 3. Günü- 2 Ağustos Pazar
 • Kurban bayramı 4. Günü 3 Ağustos pazartesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum