1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hükümet Düğmeye Bastı! 711 TL Para Yardımı Ev Kadını, Esnaf, Emekli ve İşsiz Herkese Yapılacak!
Hükümet Düğmeye Bastı! 711 TL Para Yardımı Ev Kadını, Esnaf, Emekli ve İşsiz Herkese Yapılacak!

Hükümet Düğmeye Bastı! 711 TL Para Yardımı Ev Kadını, Esnaf, Emekli ve İşsiz Herkese Yapılacak!

Ülkemizin içinde bulunduğu Pandemi dönemi nedeniyle devlet vatandaşlara verdiği yardımlarda vites arttırdı. İhtiyaç sahibi vatandaşlara birçok kalemde destek ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda yaşlı ve engelli maaşlarına da zam yapıldı.

A+A-

65 yaş aylığı yaşlı ve muhtaç vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için devlet tarafından veriliyor. Kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan 65 yaşını dolduran her vatandaş 65 yaş aylığı alabiliyor.

Sosyal yardımlardan faydalanarak yaşlı aylığı alanların maaşları 711 TL’ye yükseltildi. Engellilik oranı yüzde 40-69 arasında olan vatandaşların aylıkları 567 TL’ye yüzde 70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların aylıkları ise 851 TL’ye yükseltildi. Yaşlı ve engelli aylıklarına memur maaşlarının katsayı oranına göre zam yapılıyor.

18 yaşının altında bakıma muhtaç vatandaşlar için devlet 567 TL aylık veriyor. Evde bakım maaşı ise 1.544 TL olarak ödeniyor.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli koşulları sağlayan insanlar, yapılan yerinde inceleme sonucu kira ücreti alabilmektedir. Başvurular kaymakamlık ve valilikler bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ne yapılmaktadır.

Kira Yardımı Yapan Kuruluşlar

Maddi anlamda olumsuzluklar yaşayan ev halkının kira ücretlerinin karşılanması amacı ile birçok kurum ve kuruluş yönünden kira desteği verilmektedir. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı müdürlükler kaymakamlıklar bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları belediyeler çevre ve şehircilik bakanlığı sivil toplum kuruluşları ve özel vakıflar ve dernekler.

Maddi Güvencesi Olmayan Ailelere Müjde!

Çocuğu anaokulu, ilköğretim, lise veya üniversitede eğitim alan ihtiyaç sahibi ev halkına devletten yardım gecikmedi. Devlet pek çok olumsuzluk ile karşı karşıya geldiğimiz bu zamanda sosyal devlet anlayışı ile birlikte birçok destek de bulunuyor.

Ev Tamir Desteği

Özellikle evde duramayacak kadar hasar var ve tadilat tamirat gerekiyor ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile ihtiyaca göre 15,20 ve 25.000 liraya kadar yardım edilmektedir. Kişiler aynı zamanda TC kimlik numarası ile dilekçe ve vakıflara başvuru yapması gerekmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.