Sağlık Bakanlığı'ndan Gıda Ambalajlarına İkaz Kodları

Sağlık Bakanlığı'ndan bir ilk! Sağlıkta dönüşümde ikinci döneme giren Bakanlık, market alışverişlerinde bilinçsiz tüketiciyi uyarma ve bilgilendirme amaçlı yeni düzenlemeler yapacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan Gıda Ambalajlarına İkaz Kodları
Sağlık Bakanlığı'ndan Gıda Ambalajlarına İkaz Kodları Büsra Türkmen

Sağlık Bakanlığı'ndan bir ilk! Sağlıkta dönüşümde ikinci döneme giren Bakanlık, market alışverişlerinde bilinçsiz tüketiciyi uyarma ve bilgilendirme amaçlı yeni düzenlemeler yapacak. Düzenlemeye göre, gıda maddelerinin sağlıklı yaşama uygun olup olmadığı anlaşılabilecek. Gıda ürünlerinin ambalajlarında yer alacak olan kırmızı, yeşil ve sarı renkli kodlar; tüketiciyi o ürünün sağlık düzeyi hakkında bilgilendirecek.

Bu uygulamayla insanlar, dengeli beslenme konusunda teşvik edilecek. Sağlıklı yaşam adına davranış alışkanlıkları halka kazandırılacak. Marketlerdeki tüm gıda ambalajları yakında değiştirilecek ve bu yeni kodlar gelecek.

Trafik ışıkları uygulamasında, gıda ürünlerinin paketleri en tehlikelisinden en sağlıklısına doğru sınıflandırılacak. Ürünlerde tüm sağlık göstergelerini okuyabileceğiz. Yüksek tansiyon, obezite, 15 yaş üzeri zararlı maddeler gibi uyarı işaretleri ürünlerin tepe noktasından takip edilebilecek.

Önceden alışverişlerde gelişigüzel ya da kulaktan dolma bilgilerle satın aldığımız gıda ürünlerini bu bilgiler sayesinde daha dikkatli seçmeye başlayacağız. Gıda ambalajlarında bulunan bilgilendirici içeriklerin kapsamı genişletilecek. Öncelikle bu bilgiler daha okunaklı ve görünür olacak.

Ürünlerin değerlendirilebilmesi için ambalajlarının üzerinde 3 farklı renkte uyarıcı işaretler yer alacak. Kırmızı; kalorisi yüksek, çocuklar için zararlı, katkı maddeli anlamına gelecek. Sarı; dikkatli tüketilmesi gereken ürünlerde yer alacak. Yeşil; sağlıklı gıdaları temsil edecek.

Uygulamayla birlikte hastalıklara daha çok neden olan markalar ön plana çıkartılırken, sağlıklı markaların idol olması bekleniyor. Bu düzenlemenin tarihi henüz açıklanmadı ancak kısa süre içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Gıda Ambalajları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alexandra Stan, Altın Palmiye İçin Türkiye'ye Geliyor
Alexandra Stan, Altın Palmiye İçin Türkiye'ye Geliyor
Deniz Akkaya Ünlü İsme Ateş Püskürdü! 'Yaptığın Taciz'
Deniz Akkaya Ünlü İsme Ateş Püskürdü! 'Yaptığın Taciz'