ABD'de Senatosu, Türkiye'ye Uygulayacakları Yaptırımı İlan Etti

Türkiye'nin YPG/PKK'ya yönelik başlattığı barış harekatını boykot etmek için ABD Senatosu,Türkiye'ye alehinde bir yaptırım paketi hazırladığı duyurdu. İşte o yaptırımlar...

ABD'de Senatosu, Türkiye'ye Uygulayacakları Yaptırımı İlan Etti
ABD'de Senatosu, Türkiye'ye Uygulayacakları Yaptırımı İlan Etti Ayşe Duygulu

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye'yi hedef alan ağır  maddelere yer verildi.

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savundu.

Buna göre, yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı tasarıda yer  aldı.

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki Barış Pınarı operasyonlarını 90 gün içerisinde  durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması  istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça  satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı  yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve  Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması  teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı  kapsamında da yaptırım istendi.

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda  Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi  gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor.  Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde  ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor. 

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki  paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Google News Abone Ol.!

türkiye abd yaptırım trump twitter graham kongre s400 recep tayyip erdoğan barış pınarı
Sende Haber Hakkında Görüşünü Dile Getir..!
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
iPhone 12 Pro Tasarımı Belli Oldu
iPhone 12 Pro Tasarımı Belli Oldu
Çukur Yeni Bölüm Ne zaman Yayınlanacak?
Çukur Yeni Bölüm Ne zaman Yayınlanacak?