2020 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak Açıklama geldi

Haberin detayları için tıklayınız....

2020 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak Açıklama geldi
2020 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak Açıklama geldi Ayşe Duygulu

2020 yılı asgari ücret öncesi kritik rakam Merkez Bankası tarafından açıklandı. Yıl sonu enflasyon tahmini açıklandı. Peki geçen sene enflasyon ne kadardı ve enflasyona göre ne kadar zam gelmişti?İşte asgari ücret zammı ile ilgili detaylar;Asgari ücretli çalışmakta olan milyonlarca işçi , 2020 yılında yapılacak zamma odaklanmış durumda. Daha önce yılda iki defa yapılan asgari ücret zammı, son 6 yıldır yılda tek seferde zamlanıyor. 

Her yıl Aralık ayının ilk haftasında asgari ücret tespit komisyonu toplanıyor.İşçi kesimini temsil eden Türk İş , DİSK komisyonda yer alıyor. İşveren kesimini ise TİSK temsil ediyor. Kamu işveren kesimini ise Çalışma Bakanlığı temsil ediyor. Bu yıl asgari ücret tespit komisyonu yine Aralık ayının ilk günlerinde toplanacak ve görüşmelerine başlayacak. En az 3-4 toplantı yapılacak ve 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret belli olacak.

GEÇEN YIL 400 LİRA ZAM VERİLMİŞTİ

2018 yılında 1604 TL seviyesinde olan asgari ücret , yüksek bir zamla 2020 TL seviyesine getirilmişti. Beklenenin üzerinde yapılan zamda en büyük etken, yüksek enflasyon olmuştu.2018 yılında enflasyon 20.30 seviyesinde olmuştu. 

2020 YILINDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret tespit komisyonunun , yeni yıl zammını belirlerken en çok dikkat ettiği etken enflasyon. Geçen sene 20.30 seviyesinde enflasyon gelmiş ve yüzde 25 civarında zam gelmişti. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada yıl sonu enflasyon tahmini 13.96 olarak verildi.Buna göre asgari ücretin geçtiğimiz yılın altında bir miktarda zamlanması bekleniyor. Beklentiler 150 lira ile 250 lira arasında..

İLGİNİZİ ÇEKECEK EKONOMİDEKİ SON DAKİKA HABERLERİ

SSK ve Bağkur Emeklilerine 501₺ zam! Maaşlar ne kadar olacak?

Milyonlarca Emekliye Müjde Peşin Olarak Ödenecek

25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak

 

Google News Abone Ol.!

Asgari ücret zam Asgari ücrete ne kadar zam DİSK TİSK
Sende Haber Hakkında Görüşünü Dile Getir..!
Kalan karakter sayısı : 500
Ramazan     2019-09-15 Türkiye'deki bir kişinin yıllık ortalama geliri 12 bin dolar olduğu söyleniyor Ama ele geçen bunun yarısı diğer yarısı kimin cebinde acaba?????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hercai'nin güzel oyuncusu Feride Çetin Evlendi
Hercai'nin güzel oyuncusu Feride Çetin Evlendi
Hercai 17. Bölümü İle Yarın Ekranlara Geliyor
Hercai 17. Bölümü İle Yarın Ekranlara Geliyor