Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! 6 yıl erken emekli olacaksınız

Haberin ayrıntıları için tıklayınız...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! 6 yıl erken emekli olacaksınız
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! 6 yıl erken emekli olacaksınız Ayşe Duygulu

Her çalışan haklı olarak bir gün emekli olmayı hayal ediyor. Ülkemizde bunun yolu da belli sayıda gün prim ödemek, belli yaşa gelmek ve belli bir sigortalı yılını doldurmak isteniyor. Ancak birçok insan belli dönemlerde çalışamıyor, ya da çalışsa bile sigortası yapılmamış oluyor ve primlerini tamamlayamıyor.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

Takvim'den Faruk Erdem'in haberine göre yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkanı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor. Böylece yıllarca çalışmadan toplu ödeme ile erken emeklilik de sağlanıyor.

YASADA SIRALANIYOR

Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş durumda.

Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor.

Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.

Emekli sandığına tabi çalışan memurların, personel mevzuatına göre ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.

Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor. Normal staj ve çıraklık süreleri ise borçlanılamıyor.

Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.

Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.

Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkanları bulunuyor.

Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.

Sigortalı olmaksızın, yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı borçlanma hakları bulunuyor.

Yurtdışında çalışanlar bu süreleri, yurtdışında bulunan kadınlar ise 18 yaşından sonra geçirdikleri süreleri borçlanarak emeklilik hesabında kullanabiliyor.

ANNEYE 6 YIL ASKERE 1 YIL

Kadınlar sigortadan sonra doğumları üç çocuk için borçlanarak yaparak 6 yıl yani 2760 gün prim kazanabiliyorlar. Eğer yaş ve yıl şartları tamamsa 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyorlar. Erkekler ise sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihlerini geri çekebiliyor ve 1 yıl erken emekli olabiliyor. Ayrıca sigortadan sonraki askerliklerde borçlanılarak prim kazanılıyor. Yedek subaylar ise 12 aylık dönemin primini kullanabiliyor yıpranma ile 3 ay daha kazanıyor.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Salih Eyibil     2019-09-17 Ben 1967 Doğum lu yum ve 1987 yılında asker e gittim sigorta başlangıcı olarak askerliği saymak gerekmezmi asker den geldik ten sonra çalıştığımız yerlerde hiç bir yer bizi sigorta lı yapmadı ve prim ödemesi yapmadı benim gibi bir çok kişi var bunların hakkı ne olacak emekli olabilir lermi
Mualla     2019-09-17 Ben her doğum yapmış anneye sigortalılık hakkı tanınsın istrrim benim gibi milyonlarca anne var sigorta girişinden önce haktanınsın buradan yetkililere sesleniyorum 2doğum yaptım sigortadan önce ama faydalanamıyorum
Gülnur     2019-09-12 1995'te özel sektörde işe başladım. 1998'de özel nitelikli bir kamu kurumunda devam ettim. 2012'de devlet memuru yapıldım. Önce 52 yaş dediler, şimdi 55 yaş yazıyor e-devlette. Ne değişti anlamadım. İş hayatım boyunca sadece 3 ay işsiz kaldım. Çocuk da doğuramadım, mesleğim icabı birçok fabrika ortamında bulundum. Ailemden uzak seyahatlere gitmek durumunda kaldım. Düzenli bir hayatım olamadı. Birilerini 35-38 yaşında emekli edenlere ve 3-5 yıllık hizmetle emekli olan MV'lerine helal etmiyorum.
Mehmet     2019-09-12 Ya bu sgk ekranında gözükmesi lazım. Yoksa sadece bilenler yaptırır bilmeyenler yaptıramaz. Cep telefonlarına şu kadar borçlanma yapabilirsiniz diye ileti gönderilmesi gerekiyor. Veya e devlette hesaplarda bilgilendirme iletisi olsa iyi olur
Hüsne arslan     2019-09-11 08.06.1975 doğumluyum sigorta baslangicim01.10.1995 şuana kadar 1918 günüm var 1tane çocuğum var nezaman emekli olurum ayrıca 3 cocuk günü bende yararlanabilirmişim şimdiden tşk ederim
İhsan     2019-09-10 Yazik bu ülkenin insanlarına bu ülkesine sadık insanlar bunları hak etmiyor 65 yaş nedir ya milet sevil oldu artık 99 muhabet ti nedir insanları ayrı kayrı yaptılar .
İhsan     2019-09-10 Yazik bu ülkenin insanlarına bu ülkesine sadık insanlar bunları hak etmiyor 65 yaş nedir ya milet sevil oldu artık 99 muhabet ti nedir insanları ayrı kayrı yaptılar .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolcu Cristiano Ronaldo'dan Cesur İtiraf
Futbolcu Cristiano Ronaldo'dan Cesur İtiraf
Emre Aşık'ın Eşi Yağmur Sarnıç'tan Dekolteli Paylaşım
Emre Aşık'ın Eşi Yağmur Sarnıç'tan Dekolteli Paylaşım