25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak...
25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak... duygulu

Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar faydalanabilecek.

CHP'li vekil sigortalılık ile bağı bulunmayan kadınların emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verdi. Teklifte emekli olabilmek için kadınlara 25 yılı evli kalma şartı getiriliyor.

PRİM ÖDEME İMKANI OLMAYANLAR FAYDALANACAK

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Gerekçede, "Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır" denildi.

BELLİ BİR YAŞ SINIRI GETİRİLECEK

Teklife göre; SGK ile herhangi bir bağı olmayan kadınlardan, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlamış olma şartı aranıyor. Hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

Kaynak: haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sevginur Agbal Hoşap     2019-07-07 Bence boş böyle sağdan soldan para alınıyo yanlıştır her evde devlet işinde çalışan varmı onu araştır bir evden 3,4 kişiyi sokmanıza gerek yok şu yardım fonlarínada gerek kalmaz çünkü ozaman her eve gelir giriyor olur fakiri dip yaptınız süründúrdúnüz T,C kimlik varsa bu vatan benimde vatanımdır boş şeyleri bırakın artık görün
Ömer Akşehir     2019-07-05 Chp verdi ise teklifi kabul etmezler. Aslında iyi düşünülmüş. Inşaallah olur...
Funda torun KELEŞ     2019-07-04 Umarım gerçekleşir.....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı