Adana’da Üretim Arttı

Türkiye’nin meyve ihtiyacının birçoğunu karşılayan Adana, portakal hasadına erken başladı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan yaptığı açıklamada, portakal üretiminin erken olması ile %5’lik oranda artış olduğunu ve portakalın tarlada ki kilo fiyatının 1,30 Lira ve 1,50 Lira arasında değişkenlik göstererek satıldığını ifade etti.

Adana’da Üretim Arttı
Adana’da Üretim Arttı

Adana’nın Yüreğir ilçesinde bulunan Doğankent Mahallesi’nde yetiştirilen erkenci portakalların kilosu 1,30 Lira ile 1,50 Lira arasında değişkenlik gösteriyor. Ülkenin dört bir yanına gönderilen portakallar, Irak, Ukrayna, Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor.

Portakalda Verim Yüksek! 

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bölgede‘fukumoto’ cinsinden olan erkenci portakalların hasadından verim alındığını ve Kesim Toplama ve İhraç Tarihini Belirleme Komisyonu yetkilileri tarafından yapılan araştırmalarda gerekli olgunluğa ulaştığını belirterek, portakalın kesim tarihinin 10 Ekim olduğunu ve yurtdışına ihraç etmek içinde izin tarihini bekleyerek 15 Ekim’de diğer ülkelere gönderileceğini belirtti. Portakal üretiminde dönüm başına 4 ile 6 ton aralığında verim aldıklarını söyleyen Doğan, “Hasadı gerçekleşen portakalların kilo fiyatı 1.30 Lira ile 1,50 Liraaralığında tarladan satılıyor.” dedi. 

136 bin Dönümde Portakal Üretimi 

Ülkemizde 520 bin dönümde portakal üretimi yapılırken, Adana’da yaklaşık 136 bin dönüm arazide portakal üretimi yapıldığını belirten Mehmet Akın Doğan, Adana, portakal üretiminde ülkenin 3’te 1’ini tek başına karşılıyor. 2017 yılı oranlarını göz önüne aldığımızda,üretimde %5 üzerinde artış var.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cesur Fotoğraflar Vererek Adından Bahsettiren Kylie Jenner İtiraflarda Bulundu
Cesur Fotoğraflar Vererek Adından Bahsettiren Kylie Jenner İtiraflarda Bulundu
Chloe Loughnan, bikinili pozuyla takipçilerini mest etti!
Chloe Loughnan, bikinili pozuyla takipçilerini mest etti!