Enflasyon Rakamları Öncesi Dolardaki Son Durum

2018 yılı içerisinde odlukça büyük dalgalanmalar gösteren Dolar kuru son haftaların en düşük seviyesine indikten sonra yatay seyre geçti.

Enflasyon Rakamları Öncesi Dolardaki Son Durum
Enflasyon Rakamları Öncesi Dolardaki Son Durum Nurullah Göbekli

2018 yılı içerisinde ekonomik anlamda Türkiye’yi en çok zorlayan durumların başında Döviz kurunun aşırı yükselişi olmuştur. Yıl içerisinde 7 TL’yi aşan Dolar alınan önlemler neticesinde 6 TL’nin de altını görerek son aylardaki en düşük seviyesine inerek vatandaşları bir nebzede olsa rahatlatmış görünmektedir. Çünkü döviz kurundaki hareketlenme birçok ürünü büyük oranlarda zam olarak yansıması birçok kişinin ekonomik anlamda zorlanmasına sebep olmuştu.

Siyasi anlamda yaşanan olumlu gelişmeler ile desteklenen düşüşün 6 TL civarında durması insanların hala tedirgin olmasından kaynaklandığı açıklanmıştır. Bir haftadır 6TL bandında hareket eden Döviz kuru için bugünkü açıklanacak Eylül ayı enflasyon verileri aşağı ya da yukarı hareket için önemli bir gösterge olacağı ifade edilmektedir.

UZUN VADEDE DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Dünya genelindeki ekonomik ve siyasi veriler göz önüne alındığında ise kısa vadeli iniş ve çıkışların olabileceği fakat ekstra bir durumun yaşanmaması halinde 6 TL bandının aşağı yönde kırılarak hızlı bir düşüş yaşanacağı ön görülmemektedir. 2 Önümüzdeki 3 aylık sürecin ekonomi için oldukça kritik olduğu ve gerçekleştirilen önlemlerin işe yarayıp yaramadığının bu dönemde daha net görüleceği ifade edilmektedir.

Bugün açıklanması beklenen enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması Döviz kuru için bir miktarda olsa yukarı yönde bir hareket yaşatacağı ifade edilirken bankaların ve ekonomi kuruluşlarının beklentilerine göre yılsonu dolar kurunun 6,60 ile 6,80 arasında olacağı ön görülmektedir.

Enflasyon Rakamları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncunun eşine ve kızına saldırı...
Ünlü oyuncunun eşine ve kızına saldırı...
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi