Terör Örgütü DEAŞ’a ABD Desteği Endişesi

İstihbarat birimleri Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yapmaya devam ediyor. Değerlendirmeler sonucu ABD’nin PKK ve PYD’ye gönderdiği silahlara gerekçe yaratmak için DEAŞ unsurlarının canlandırılacağı iddia ediliyor.

Terör Örgütü DEAŞ’a ABD Desteği Endişesi
Terör Örgütü DEAŞ’a ABD Desteği Endişesi Eda Nur

İbliğ’de kesin çözümüm sağlanması için ise farklı ülkelere ait istihbarat birimlerinin terörist gruplardan desteğini çekmesi gerekiyor. İstihbarat birimleri, Suriye’de yaşananlara Menbiç ve İdlib bağlamında, kısa ve orta vadeli gelişmeler olarak bakıyor. Hükümet üyelerine ulaştırılmış olan bilgilere göre ise İdlib’de alınan önlemlerin ve yapılan anlaşmaların kısa süreli olarak sonuç verebileceğinden bahsediliyor. Kalıcı bir çözüme ulaşmak ve barışı sağlamak için farklı gelişmelerin sağlanması gerekiyor.

İDLİPTE SON DURUM

Tüm yaşanan bu gelişmelere Türkiye açısından bakacak olursak, Türkiye’ni attığı adımın kalıcı olabilmesi için taraf ülkelerin de istihbaratlarının antlaşmaya varması gerekiyor. Çünkü bu teşkilatlar terörist gruplarından biri ile iş birliği içerisinde ilerliyor. Bu durumun bozulması için güven ortamından ve uzun vadeli antlaşma ortamının sağlanması şart. Bu da ancak terörist gruplarına destek sağlayanların desteğini çekmesi ve terörist gruplarından temizlenmesi anlamına geliyor.

İDLİP'TE YER ALAN TERÖRİST GRUPLARI

15 bin civarında teröristin İdlib’de olduğu biliniyor. Bunların 3 bini Çinlileri rahatsız eden Uygur Türkleri, 4-5 bini Rusya’nın üzerinde büyük bir ısrarlar duruğu Çeçen Kökenlilerden oluşuyor. Geriye kalan kısmının ise Türkiye ve diğer ülkelerden gelen az sayıda kişi olduğu ileri sürülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...