Mandalinadaki Verim Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Türkiye'de ve dünya üzerinde en beğenilen mandalina türü olan Satsuma ülkemizde sadece Ege bölgesinde yetişiyor.

Mandalinadaki Verim Üreticinin Yüzünü Güldürdü
Mandalinadaki Verim Üreticinin Yüzünü Güldürdü Koray Vardar

Üreticilerden alınan bilgilere göre Satsuma mandalinasının geçtiğimi seneye oran ile bu sene daha yüksek bir verim verdiği ve bu durumun büyük sevinç ile karşılaştığıdır. 

Özellikle ihracat yapmakta olan üreticiler tarafından büyük sevinç ile karşılaşılan mandalinadaki verim yüzleri güldürdü. Önümüzdeki hafta hasatı gerçekleştirilecek olan Satsuma mandalinası aynı zamanda yurt içinde de satışta olacak. 

ALİ ÖZAY, AA'YA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Seferihisar Mandalina Birliği Başkan Vekili Ali Özay 2017 yılında meydana gelen donlanmalar sonucu Satsuma mandalinasındaki rekolteyi düşürdüğünü belirtir iken bu yıl herşeyin yolunda gittiğini belirtti. Bir önceki sene donlanma nedeni ile hasatın 50 ton olduğunu açıklayan Özay 2018 yılında hasatın 150 bin ile 200 bin ton arasında olacağını belirtti. Havaların Satsuma mandalinası için oldukça uygun olması ve ağaçların da %100 dolu olması rekolteyi arttıran etkenler arasında yer aldı.

Ege bölgesinde pek çok farklı üretici tarafından hasat edilecek olan Satsuma mandalinasının %90 oranının ihracat edileceğini belirten Özay az bir miktarın yurt içinde piyasaya sürüleceğini aktardı.

İhracat için Satsuma mandalinasına ilgi gösteren ve talep olan ülkeler ise Rusya, Ukrayna, Almanya ve Polonya olduğunu belirtti. Üretici firmalar ile işbirliği içerisinde olduklarını aktaran Özay geçtiğimiz sene kilosu 2,5 TL olan mandalinanın bu sene fiyatını 3,5 TL ile 4,5 TL arasında olacağını aktardı.

Mandalina Üretici Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Hatice, bikinili paylaşımıyla olay oldu
Hatice, bikinili paylaşımıyla olay oldu