Trump FED’e Müdahale Edince Piyasalar Gerildi

FED ‘in faiz politikasına Trump’ın ve kurmaylarının sesini yükseltmesi sonucu piyasalar tedirgin hale geldi.

Trump FED’e Müdahale Edince Piyasalar Gerildi
Trump FED’e Müdahale Edince Piyasalar Gerildi Eda Nur

FED ‘in faiz politikasına Trump’ın ve kurmaylarının sesini yükseltmesi sonucu piyasalar tedirgin hale geldi. 2018 yılı içerisinde 3 kez faiz politikasında ciddi bir artış yapılması beklenen FED ’in bu politikası piyasalarda tedirginlik etkisi yarattı.

Dünya Gazetesi Aydın Şahinalp’in kaleme aldığı habere göre ABD’nin Merkez Bankası üzerinden FED’e olan baskısı yatırımcıları ciddi şekilde tedirgin etmeye yol açtı. Trump, Merkez Bankası ile ilgili sorunları ulu orta alanda tartışmayı red ederken, FED çıkışlarının Küresel Piyasalarda yatırımcılar için risk teşkil ettiği ortaya çıktı.

Yaşanılan durumun yatırımcılar tarafından hassasiyet ile algılandığının vurgusunu yapan eski ABD Ulusal Ekonomik Konsey Kurulu Direktörü Gary Chon açıklamasının piyasaları tedirgin etmeye yettiği söylenenler arasındadır.

Beyaz Saraydan FED’e Müdahale

ABD Beyaz Saray Yetkilileri Fed’in bu tutumuna sessiz kalmayı tercih etmeyip Fed politikalarına ve yenilikçi adımlara müdahale etti. Konuyla alakalı en büyük tepki ise ABD Başkanı Trump’ın baş ticaret danışmanı Peter Navarro tarafından geldi. CNBC TV kanalına konuk olan Navarro gündemdeki sorulardan birisi olan Fed’in faiz politikası üzerine sorula soruya "Fed'in yıl sonuna kadar üç faiz artışına gideceği yolundaki açıklamaları duyduğumda biraz şaşırdım" şeklinde cevap verdi.

Siyasi Müdahale Kararımızdan Vazgeçiremez

Fed yetkilileri gündemde olan konu üzerine açıklama yaparak siyasi müdahalelerin kararımızdan bizi vazgeçiremeyeceği üzerinden söylemde bulunarak "Bizim işimiz siyasi düşünce ve etkilerden uzak olarak ekonomiyi artı ve eksileri ile iyi tahlil edip doğru kararlar almak. Bunu yapmak için liderlik gerekiyor. Ben Fed'in bu liderliğe sahip olduğundan eminim" şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şükran Ovalı doğum sonrası bir deri bir kemiğe döndü
Şükran Ovalı doğum sonrası bir deri bir kemiğe döndü
Neslihan Atagül, Dizi Setinde Eşine Sürpriz Yaptı
Neslihan Atagül, Dizi Setinde Eşine Sürpriz Yaptı