İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e Cevap

Diyanet’in yaptığı bir açıklamada kız çocuklarının 9 yaşında çocuk sahibi olabilecekleri yer alıyordu.

İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e Cevap
İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e Cevap Selçuk Dal

Diyanet’in yaptığı bir açıklamada kız çocuklarının 9 yaşında çocuk sahibi olabilecekleri yer alıyordu. Bu açıklama pek çok kişi tarafından tepki toplarken İhsan Eliaçık da bu duruma sessiz kalmadı.

Sosyal medya hesabından cevap veren İhsan Eliaçık, cevap olarak; “ Diyanete sorulan soruya cevap: Kur’an’da evlilik şartı Nisa 6.ayette açıklanır; buluğ ( bedensel ergenlik) ve rüşd ( zihinsel ergenlik)..Evlilik yaşı için 9,12 diye sayı verilmez. Muhammed Peygamber evlendiğinde Aişe 9 değil; 19-21 yaşında idi.” 

Diyanet Tepki Topladı

Diyanetin yaptığı evlilik yaşı açıklaması üzerine, büyük tepkiler yağdı. Çocuk yaştaki bir kızın çocuğunun olabileceği halk tarafından büyük tepkiler ile sosyal medya paylaşımlarında yer aldı.

Bu durum karşısında en güzel açıklamayı İhsan Eliaçık yaptı. Kur’an’da geçen bilgilerin saptırılması ve yanlış aktarılması, bunu da diyanetin yapmış olması tüm Türkiye tarafından olumsuz karşılandı.

Diyanetin, bedensel ve zihinsel olarak gelişimini tamamlamamış bir çocuğun, çocuk yapabilecek, evlenebilecek yaşta olmasını kabul etmesi herkesi şaşırttı. İhsan Eliaçık’ın Diyanet’e cevabı ise sert oldu.

Nisa süresinin 6. Ayetini kanıt olarak gösteren Eliaçık, bu konu ile ilgili en doğru açıklamayı yaptı. Diyanet yaptığı evlilik şartı açıklaması ile ilgili henüz bir değişiklik yapmış değil.

Fakat böyle bir şeyin ne Kur’an’da yeri vardır ne de toplum ahlakımızda. Gelecek günlerde diyanetin de bu kararı değiştireceği düşünülüyor.

diyanet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...