İş dünyasından bir taşeron uyarısı daha

Yıllardır tartışılan ve yüz binlerce kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesine ilişkin iş dünyasından peş peşe uyarılar gelmeye başladı.

İş dünyasından bir taşeron uyarısı daha
İş dünyasından bir taşeron uyarısı daha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı taşeron yasası gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Yaklaşık 1 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme ilgili iş dünyası da endişelerini dile getirmeye başladı. Öyle ki, taşeron düzenlemesiyle birlikte yaklaşık 17 bin şirket kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı ve en iyi tahminle 500 bin kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Hizmet Sektörü İşveren Sendikası Başkanı İbrahim Doğan Salman, firmaların bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceklerini bilmesi açısından kamunun biran önce hizmet alımlarını nasıl bir model üzerinde gerçekleştireceğini belirlemesi gerektiğini dile getirdi.

500 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAK

İbrahim Doğan Salman, hizmet alımlarına yönelik istekli olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan 17 bin şirketin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade ederek, "Bu firmaların ticari yaşamı sonlanmasıyla birlikte en iyimser tahminle 500 bin kişi işsiz kalacak” uyarısında bulundu.

HASAR NASIL TELAFİ EDİLECEK?

Taşeron düzenlemesinin sadece çalışanlar üzerinden tartışılmaması gerektiğini dile getiren Salman, "Taşeron yasasıyla birlikte bu şirketler hasar alacaklar. Bu hasarın kamu tarafından nasıl telafi edileceğinin bilinmesi gerekiyor. Bu şirketlere belediye alacakları, banka kredileri borçları ve kendilerini farklı iş alanlarına yönlendirebilecekleri bir zaman ve imkan sağlanmalı. Bu nedenle borç ve yükümlülüklerinin ötelenmesi konusunda bir çalışma olmalı" dedi.

TÜRKİYE NASIL BİR MODEL KULLANACAK?

Türkiye’nin bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini merak ettiklerini de aktaran Salman, “Kamu bundan sonra hizmet alımlarını nasıl bir modelle gerçekleştireceğine karar vermeli. Bu konuda gelişmiş ülkelerdeki modeli mi uygulayacağız yoksa tamamen kamu personeli ile mi yapacağız. Bunun bir an önce belirlenmesi gerekiyor. Yani üyelerimiz bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceklerini bilmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 1-2 KAR MARJI İLE ÇALIŞIYORLAR

Bu alanda faaliyet gösteren firmaların yok sayılmaması gerektiğine vurgu yapan İbrahim Doğan Salman, Kamu İhale Kurumu'nun son 4-5 yıllık verilerine bakıldığında bu firmaların yüzde 1-2 kar marjı ile bu hizmet verdiklerini, dolayısıyla firmaların düşünüldüğü gibi maliyetleri artıran fonksiyonları bulunmadığına dikkat çekti. Salman, firmaların mevcut hizmetlerini minimum sayıdaki merkez personeli ile yaptıklarını aktararak, bu personel devlete geçtiğinde, bunların sevk ve idaresi için istihdam edilen personelin en az yüzde 10’u kadar bir personel alımı daha yapmak zorunda kalınacağını sözlerine ekledi.

KIDEM TAZMİNATLARINI KİM ÖDEYECEK?

Yasayla birlikte kadroya alınmayan bir kesimin ortaya çıkacağına da vurgu yapan Salman, kadroya alınacak ve alınmayacak personelin kıdem tazminatları vb haklarının nasıl verileceği netleştirilmesi gerektiğini dile getirdi. 

BİR UYARI DA TOBB BAŞKANI'NDAN GELDİ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son günlerde gündemi oldukça meşgul eden taşeron düzenlemesine ilişikin olarak da "Taşeron işçilerin kadroya alınması sosyal anlamda olumlu bir adım ancak taşeron firmalar, bir anda tüm işlerini kaybetme noktasına geldi. Bunların banka borçları, çalışanları var. Ne olacakları, nasıl ayakta kalacakları belli değil. Bunlara bir alternatif, bir çıkış yolu sunulmalı" dedi.

TAŞERONA KADRO KHK İLE GELECEK

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemenin kanun yerine önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılması planlanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Taşeron gvnlk     2017-12-23 Yaptığımız fazla mesai ücretini bile vermemek için türlü bahaneler üretip yerine ilerde izin verelim gibi yıllık iznimizi kullandığımızda yol ücretini kesecek kadar haysiyetsiz şirketler batmasın daha beter olup sürünsünler. RABBİM layık olduklarını versin
Süleyman     2017-12-22 %1 %2 değil %20 kazanıp 3 sene çalışan insanların tazminatını yiyenler hariç
serhat baba     2017-12-21 birazda alin teri ile calişsinlar hep kene gibi olmaz kul hakki yemekten enseleri ile gobekleri bir olmus
Reis     2017-12-21 Tasörenin sortından adam başı bin tl kazanırken kimsenin sesi cıkmıyodu o kar olurmu dıye sımdı batacak dıye peşine dustuler araştırın Hepsinin bi şirketi vardırr dah beter olsunlar
Taşeron     2017-12-21 O 500 bin kişi şirket sahiplerinin abisi kardeşi kısacası akrabalarından oluşuyor dışardan adam alıp çalıştırmazlar. Binmesinler son model mercedese bmv auideye. Yüzde 1 2. İle çalışıyorlarmış yüzde 30 40 desenize. Birazda şirket sahipleri taşeron çalışsınlar hiç bişey olmaz sahada yazacağımda utanıyorum insanlığımdan.
Taşören tc     2017-12-21 bırakın bu işleri ya dumen bıtıcek allahın ıznıyle bızım uzerımızden yıllarca kazandılar sımdı bızım gıbı calısıp emeklerıyle alsınlar bızım gıbı ay sonunu dusunsunler zevk içinde kim istemez yasamayı bunlar buldular eşşeği tabı semer vurupda sonur devrı bıtıyor
Bülent     2017-12-21 Bu zaman kadar kazandıklarında saysınlar bizlere de yazık onlar yattığı yerden sırtımızdan kazandıkları yeter artık
Taşeron ahmet     2017-12-21 Banka kredilerini falan bu işin kaymağını yerken düşünecekti patronlar. Bırakında fakirin cebi biraz para görsün. 30 senedir doyuramadık patronların gözünü......
taşeron işçisi     2017-12-21 %1-2 kar marjıyla şirketler bu iş yapmaz zengini korumanın anlamı yok kul hakkında korkun el insaf çalıştığım kurumda bir kışın üstünden kazandığı para 500 tl buna nediyeceksiniz merak ediyorum
Taşeron     2017-12-21 AHLAKSIZLIĞIN LÜZUMU YOK.
Taşeron     2017-12-21 AHLAKSIZLIĞIN LÜZÜMU YOK.
Ahmet     2017-12-21 Sen ne sacmaliyorsun zengini zengin etmenin anlamı yok kadro bizim hakkimiz
Vural     2017-12-21 Bu firmalar bu zamana kadar garibanlarn bir sülük misali kanını emdiler söndürdüler def olsunlar geç bile kaldılar hükümettenallah razı olsun.
mostar     2017-12-21 17 bin şirket varmış yüzde 30 veya yüzde 40 kağıt üzerinde kalan yüzde 50 lilik kısmı bildimiz son yıllarda görülün zehirli kene kan emiciler hastanede çalışırken 9 ay maaş almadan çalıştık kimse şalışanın hakkını savununmuyor yüzde90 kan emiçileri savunuyor taşoronlar kadro alırsa şirketler işsiz kalırmış emdikleri kan onlara yeter işsiz kalsınlar inşaallah
Taşeron çalışan     2017-12-21 17 bin şirket kamuya 900 bin personel vererek elde ettiği %1-2 kar ile kendi şirketinde 500 bin kişi mi çalıştırıyor? İnsanlar ile bu kadar da dalga geçmeyin ayıptır günahtır vampirler.
Kenan     2017-12-21 500 bin kişi işsiz kalacak diyorsunuz devletin kadroya aldığı sayı 800 bin bu şirketler istihdam olsun diyemi çalıştılar kandırmayın kimseyi 17bin şirket varsa bu şirketlerin 16500 tek başına ihaleden ihaleye koşan kişilerdir ayrıca 1-2 sene ihale almadan veya çok küçük işler alanlar ne yapıyordu kimse kusura bakmasin ay sonunda fatura kesip kdv cebe indirmek için naylon fatura işleyen firmalar bunlar hem devleti hem vatandaşın emeğini sömürüyor bunlar .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
İdris Nebi Taşkan öpüşürken yakalandı!
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı
Zerrin Özer'in eşinin Adnan Oktar'ın kedicikleriyle fotoğrafı ortaya çıktı