Ünlülerin sosyal medya hesaplarını çalan çete çökertildi

Ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarını çalarak onlara şantaj düzenleyerek para koparmaya çalışan çete İstanbul Emniyeti tarafından resmen çökertildi.

Ünlülerin sosyal medya hesaplarını çalan çete çökertildi
Ünlülerin sosyal medya hesaplarını çalan çete çökertildi

Ünlülerin sosyal medya hesaplarını çalarak onlara şantaj düzenleyen çete sonunda İstanbul Emniyeti tarafından çökertildi. Ekranların tanıdık simalarından biri olan Tamer Karadağlı ise polise bizzat kendisini giderek teşekkürlerini iletti.

İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri başlattıkları operasyonla ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarını çalan çeteyi resmen çökertti. Tamer Karadağlı başta olmak üzere aralarında bazı ünlü isimlerinde yer aldığı isimler sosyal medyadan yana dertli olduklarını daha önceden polise iletmişlerdi.

Çete üyeleri ünlü isimlerin hesaplarını çaldıktan sonra şifreleri belirli bir para miktarı karşısında geri veriyordu. Para vermeyenler ise çeşitli şantajlara kurban olarak montaj ile birlikte zor anlara maruz kalıyorlardı. Çete ile ilgili son defa açıklama yapan Karadağlı'da bu kurbanlardan biri oldu.

Siber polisi ise düzenledikleri operasyonlarla başlattıkları çalışma kapsamında çetenin “Pshing” yöntemini kullandıklarını saptadı. Teknik ve fiziki olarak başlatılan araştırma kapsamında çetenin kendi arasında iletişimi sağlamak için özel bir yöntem kullandıkları tespit edildi.

ÜNLÜ İSİMLER KISKAÇTA

Çetenin elebaşları arasında “Ducyk Layne” kod adını kullanan Göker Ş. ve “Carder Layne” kod adını kullanan Bilal K. oldukları belirlendi. Çetenin sosyal medya fenomenleri arasında ise Bahar Ç. ve Ayda K. ismiyle beraber 42 kişi daha olduğu anlaşıldı.

Gözaltına alınan şüpheli sanıklar arasında evlerinde yapılan aramalarda bazı şahsi eşyalara da polis tarafından el konuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 29 kişiden 14'ü savcılıktaki ifadelerin ardından tutuklanma istemi ile mahkemeye gönderildi.

Şebekenin kurbanları arasında Tamer Karadağlı'nın yanı sıra Ceyda Düzenci ve eşi, Balçiçek İlter, Gamze Özçelik, Bülent Şakrak, Erdal Özyağcılar, Merve Oflaz, Dilşat Şimşek Güzel, Gizem Dinibütünoğlu, Pınar Altuğ, Ayşenur Balc ve Aleyna Tilki'de bulunuyor

Ünlü Sosyal Medya Polis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fikri Işık'dan Bitmeyen Anibal Kavşağı İçin Firmaya Tepki
Fikri Işık'dan Bitmeyen Anibal Kavşağı İçin Firmaya Tepki
Cübbeli Ahmet Hoca'dan 130 TL'ye Terlik
Cübbeli Ahmet Hoca'dan 130 TL'ye Terlik