Sigarayı Bırakma Tedavisi Alanlara İlaçlar Ücretsiz

Sigarayı kullanımı azaltabilmek için hükümet tarafından yeni önlemler alınıyor. Bu önlemler kapsamında sigara bırakma tedavisi alanlar ücretsiz ilaç olanağından faydalanacak.

Sigarayı Bırakma Tedavisi Alanlara İlaçlar Ücretsiz
Sigarayı Bırakma Tedavisi Alanlara İlaçlar Ücretsiz Büsra Türkmen

Sigarayı kullanımı azaltabilmek için hükümet tarafından yeni önlemler alınıyor. Bu önlemler kapsamında sigara bırakma tedavisi alanlar ücretsiz ilaç olanağından faydalanacak. Sigarayı bırakma tedavisi alan kişiler 300 bini geçmemek üzere sigortası olup olmadığına bakılmadan nikotin ilaçlarını ücretsiz olarak alabilecekler.

Hükümet tarafından yeni açıklanan sigara bırakılmasını destekleme işlemleri kapsamında 300 bin kişiye sosyal güvencesi olmasa da nikotin ilaçlarının ücretsiz verilmesi kararlaştırıldı.

Nikotin replasman ilaçları oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Bakanlar kurulunun 6 Mayıs’ta aldığı karar doğrultusunda resmi gazetede yayımlanan ve belirli kamu hizmetlerinden ücretsiz ve indirimli olarak kimlerin yararlanacağını belirleyen Kamuda Tasarruf Kararnamesi kapsamında çıkarlan kararnameye sigara bırakma konusunda geçici bir madde eklendi.

Geçici olarak eklenen maddeye göre Sigarayı bırakma tedavisi alan kişiler sayıları 300 bini geçmemek koşuluyla herhangi bir sosyal güvencesi olmasa dahi Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına dağıtımı gerçekleştirilecek olan nikotin replasman preparatlarından ve nikotin ilaçlarından ücretsiz olarak faydalanabilecekler. Başvuruda bulunan kişilerin tütün bağımlılığı ve eğitim birimleri kanalıyla sigarayı bırakma tedavisini alması gerekiyor.

Devlete başvurarak sigarayı bırakmak isteyenler 171 sigarayı bıraktırma hattı üzerinden başvuruda bulunarak gerekli yönlendirmelerle tedavi olabiliyorlar. Bu hat üzerinden gerekli yönlendirmelerin yapılmasıyla hastanelerde tahlil işlemlerini gerçekleştiren kişilere sigara bırakma ilaçları veriliyor. 2011 yılında dağıtılan ücretsiz nikotin ilaçlarının tükenmesinden sonra ücretli dağıtıma geçilmişti. Hükümet tarafından 2015 yılında yeniden ücretsiz ilaç dağıtılacağını duyurulmuştu.

sigara bırakma tedavisi alanlar ücretsiz ilaç Nikotin replasman ilaçları sigarayı bırakma tedavisi 171 sigarayı bıraktırma hattı sigara bırakma ilaçları ücretsiz ilaç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Acun Ilıcalı bombayı patlattı! Survivor şampiyonu adaya dönüyor
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...
Demet Akalın'dan CHP'li başkana övgü dolu sözler...